Festiwal św. Antoniego 2016 w Lizbonie [Program + przewodnik]

Lizbona święto święto Antoniego w Lizbonie Festas de Lisboa 2016 Foto Fotogragie Photos Festiwal Sardynki Portugalia

Festiwal św. Antoniego 2016 w Lizbonie już coraz bliżej – przez cały czerwiec 2016 Lizbona będzie świętowała najważniejsze święto w swoim kalendarzu. Festiwal świętego Antoniego w Lizbonie, to jak zwykle grillowane sardynki na każdym kroku, zupa caldo verde, kolorowe girlandy na ulicach Alfamy, Mourarii i Bairro Alto, dźwięki muzyki pimba oraz lokalne biesiady-zabawy, czyli popularne arraiais, ale również szereg wydarzeń kulturalnych, które sprawiają, że czerwiec 2016 w Lizbonie zapowiada się bardzo ciekawie! Przygotowaliśmy dla Was specjalny przewodnik po Festiwalu św. Antoniego 2016 w Lizbonie, który pokazuje najważniejsze i najciekawsze wydarzenia tego święta, cały program festiwalu w 2016 roku, opisuje jego idee oraz pokazuje, co robić i gdzie się bawić, by poczuć klimat tego najważniejszego festiwalu w Lizbonie!

Festiwal świętego Antoniego w Lizbonie – co to jest?

Po portugalsku festiwal nosi nazwę Festas de Lisboa 2016, a po polsku nazywany jest różnie w różnych przewodnikach po Lizbonie i Portugalii – te najpopularniejsze nazwy to właśnie Festiwal św. Antoniego, Festiwal Sardynki lub Sardynek, Fiesta św. Antoniego lub Festiwal Lizbony. Bez znaczenia, jak nazwiemy to święto, to jest to najważniejsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lizbony, którym żyją wszyscy mieszkańcy Lizbony, a przyjeżdżają na ten festiwal bardzo często mieszkańcy z różnych regionów Portugalii.

Lizbona festiwal święto świętego Antoniego w Lizbonie Festas de Lisboa 2016 Foto Fotogragie Photos Festiwal Sardynki Portugalia

Na Festiwal św. Antoniego 2016 w Lizbonie składa się szereg różnych imprez, które połączone razem tworzą kolorowy tygiel, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – fani sportu, muzyki, fotografii, dobrej kuchni, regionalnej tradycji, lokalnej zabawy, kina, rękodzieła, muzyki, fado – a które to łączy jeden aspekt – Lizbona i wszystko co związane ze stolicą Portugalii. Festas de Lisboa wpisują się w tradycję Festas dos Santos Populares, czyli odbywających się praktycznie przez większą część lata cyklów imprez związanych z najpopularniejszymi w Portugalii świętymi – św. Janem, św. Piotrem i właśnie św. Antonim (z Lizbony).

Lizbona festiwal święto świętego Antoniego w Lizbonie Festas de Lisboa 2016 Foto Fotogragie Photos Festiwal Sardynki Portugalia

W 2016 roku festiwal potrwa od 1 czerwca do 1 lipca 2016, a wstęp na większość wydarzeń w ramach Święta św. Antoniego jest bezpłatny. Poniżej znajdziecie dokładny program Festas de Lisboa 2016 oraz nasze sugestie co do najciekawszych wydarzeń festiwalu w 2016 roku. Jeśli macie, to szczęście, by być w Lizbonie właśnie w czerwcu 2016, to polecamy skorzystać z bogatej oferty imprez w ramach Festas de Lisboa 2016.

Jak wygląda Święto św. Antoniego w Lizbonie?

Już od połowy maja uliczki Lizbony zaczynają być ozdabiane kolorowymi girlandami, a mieszkańcy w niektórych częściach miasta (m.in. Alfama, Mouraria, Bairro Alto, Bica, Santos) przygotowują swoje kolorowe stoiska, z których sprzedawać się będą grillowane sardynki, czerwone wino, sangria, piwo oraz różnego rodzaju lokalne przysmaki. Wieczorami mieszkańcy i turyści w poszczególnych częściach miasta tłumnie wylegają na ulice, gdzie wspólnie się bawią przy dźwiękach muzyki pimba – prostej, rozrywkowe muzyki, którą można porównać do polskiego disco polo. W wielu miejscach wyciągane są grille na których licznie pieczą się sardynki i różnego rodzaju mięsa – nie ma wtedy żadnego problemu, by kupić na każdym rogu Alfamy grillowaną sardynkę podawaną albo z pajdą chleba lub z grillowaną papryką i gotowanymi ziemniakami. Z różnych miejsca sprzedawane jest piwo, wino lub inne napitki portugalskie.

Lizbona festiwal święto świętego Antoniego w Lizbonie Festas de Lisboa 2016 Foto Fotogragie Photos Festiwal Sardynki Portugalia

Na straganach różnych dzielnic Lizbony sprzedawane są tzw. manjericos, czyli przycięte w kształcie kuli krzaczki bazylii. Dostaniemy doniczki z bazylią w różnych rozmiarach, a mają one być symbolicznym prezentem oraz wyznaniem miłości dla obdarowanej nimi osoby. W każdym takim krzaczku znajduje się kawałek papieru z wypisanymi sentencjami na tą okoliczność. Bardzo popularne są również artystyczne przedstawienia sardynek, które zobaczymy pod różnymi postaciami oraz w różnych miejscach.

Najważniejszą datą w ramach Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie jest noc z 12 na 13 czerwca, kiedy to odbywa się jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Festas de Lisboa, czyli kolorowy marsz (parada) reprezentujący różne dzielnicy Lizbony. Po portugalsku nazywany Marchas Populares. Jest to parada będąca nie tylko prezentacją poszczególnych dzielnic Lizbony, ale również konkursem na najciekawszą aranżację muzyczną i taneczną , a także stroje. Wbrew pozorom jest to ważne rzecz dla mieszkańców dzielnic. Jest to ważne wydarzenie, które przyciąga tysiące osób na Avenida da Liberdade w Lizbonie, a jeszcze więcej przed telewizory całej Portugalii.

W noc 12/13 czerwca Lizbona nie zasypia, jest to zdecydowanie najgłośniejsza noc w Lizbonie – ulice miasta szczelnie wypełnione są mieszkańcami oraz turystami z całego świata, którzy wspólnie się bawią do białego rana. Nie przypadkowo dzień 13 czerwca jest często dniem wolnym od pracy dla większości osób. Tradycja nakazuje, by tej nocy zjeść grillowaną sardynkę. 13 czerwca rusza uroczysta procesja św. Antoniego uliczkami Alfamy, w której biorą udział setki osób każdego roku – jakże by inaczej procesja rusza spod Kościoła św. Antoniego na Alfamie. Dzień wcześniej mają miejsce w pobliskiej Katedrze Se uroczyste śluby św. Antoniego – tzw. casamentos de Santo António – w których co roku kilka młodych par bierze hucznie obchodzone i transmitowane przez TV śluby.

W 2016 roku Festiwal św. Antoniego poświęcony jest również obchodom 170. rocznicy narodzin Rafael Bordalo Pinheiro – znanego portugalskiego artysty – oraz 50. lat mostu 25 kwietnia w Lizbonie.

Najciekawsze i najważniejsze wydarzenia, imprezy Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie 2016

 • Związane ze świętym Antonim
  • Bieg świętego Antoniego | 4 czerwca 2016 – Rossio i Riberinha – nocny bieg ulicami Lizbony dedykowany ukochanemu świętemu Lizbończyków.
  • Śluby świętego Antoniego | 12 czerwca 2016 – Katedra Se i Pacos do Concelho – jedno z najpopularniejszych wydarzeń całego festiwalu, organizowane przez UM Lizbona oraz EGEAC.
  • Procesja św. Antoniego w Lizbonie | 13 czerwca 2016 – procesja rusza o godz. 17.00 spod Kościoła św. Antoniego w Lizbonie i przechodzi uliczkami Alfamy

Lizbona festiwal święto świętego Antoniego w Lizbonie Festas de Lisboa 2016 Foto Fotogragie Photos Festiwal Sardynki Portugalia

 • Marchas Populares – kolorowe parady
  • Prezentacje poszczególnych dzielnic | 3-5 czerwca 2016 – MEO Arena w Parku Narodów – pokazy prezentacji poszczególnych dzielnic. Każdego dnia start od godz. 21.30, wstęp 6 €.
  • Uroczysta Parada – 12 czerwca 2016 – na Avenida da Liberdade o godz 21.00 rozpoczyna się jedno z najważniejszych wydarzeń Festiwalu św. Antoniego. Jest to uroczysta, kolorowa i głośna parada/pokaz wszystkich dzielnic, grup biorących udział w Marchas Populares 2016. Warto!
 • Arraiais Populares – uliczne festyny, fiesty i zabawy, pełne muzyki pimba, grillowanych sardynek, ludzi z całego świata oraz kolorowych girland. To właśnie tutaj można zobaczyć, jak bawią się Lizbończycy z okazji Festiwalu św. Antoniego! Wstęp na nie jest wolny, a rozpoczynają się one najczęściej ok godz. 20-21 w wyznaczone daty.
  • Alfama – to właśnie tutaj odbywają się najsławniejsze i najgłośniejsze uliczne fiesty. Jest kilka miejsc, gdzie warto się pojawić. Te najciekawsze miejsca to:
   • Escadinhas de Sao Miguel, Largo de Sao Miguel | 3,4,9-13, 17-18, 24-25 i 29 czerwca 2016
   • Rua da Voz do Operario w Sociedade de Instrucao e Beneficencia “A Voz do Operario” | 4-5, 9-13, 17-18, 24-25 czerwca 2016
  • Mouraria – Beco do Rosendo organizowane przez Associacao Renovar a Mouraria | 1-5, 8-13, 15-19, 22-26, i 29-30 czerwca 2016
  • Bairro Alto – centrum życia nocnego Lizbony również się bawi i to głośno oraz hucznie. Imprezy tutaj może nie mają takiego rozmachu, jak ten na Alfamie, ale warto je odwiedzić, ze względu na bliskość oraz bardzo fajną atmosferę
   • Calcada da Bica Grande | 1-5, 8-13, 15-19, 22-26 i 29-30 czerwca 2016
   • Rua dos Cordoeiros, Largo de St. Antoninho | 1-5, 8-13, 15-19, 22-26 i 29-30 czerwca 2016
  • Arraial Lisboa Pride | 25 czerwca 2016 na Terreiro do Paco, od godz. 16.00 do 04.00 – jest to jedna z największych imprez środowiska LGBT w Lizbonie. w tym roku przypada 20. rocznica tej imprezy. W programie koncerty, tańce, animacje oraz akcje artystyczne.

Lizbona festiwal święto świętego Antoniego w Lizbonie Festas de Lisboa 2016 Foto Fotogragie Photos Festiwal Sardynki Portugalia

 • Koncerty i wydarzenia muzyczne
  • Deixem o Pimba em Paz | 10 czerwca 2016 – plac Praca do Comercio, godz 22.00 – wielkie wydarzenia muzyczna dedykowane popularnej muzyce pimba, która zostanie przedstawiona w nowych aranżacjach. Warto, gdyż zapowiada się bardzo ciekawie!
  • Fado no Castelo | 16-18 czerwca 2016 – zamek św. Jerzego w Lizbonie, każdego dnia start o godz. 22.00 – nie możne zabraknąć w obchodach Festiwalu św. Antoniego 2016 w Lizbonie również muzyki fado. W ramach koncerteów Fado no Castelo wystąpią m.in. Ana Moura (18 czerwca), Carminho (16 czerwca) oraz Jose Manuel Neto (17 czerwca). Wstęp bezpłatny, jednak ograniczony pojemnością miejsca. Uroku tym koncertom dodadzą na pewno malownicze mury zamkowe!
  • Faz Musica | 17-19 czerwca 2016 w różnych lokalizacjach miasta – po raz kolejny wraca do Lizbony ta ciekawa idea, by w różnych punktach miasta prezentować koncert lokalnych zespołów prezentujących całe spektrum różnych gatunków muzycznych.
  • Out Jazz 2016 w Lizbonie | 5, 12, 19 i 26 czerwca 2016 w Tapada das Necessidades – to szereg koncertów jazzowych, które już od przyciągają setki Lizbończyków do przestrzeni zielonych stolicy Portugalii. Wstęp bezpłatny, a każdego dnia koncerty rozpoczynają się o godz. 17.00
  • Festival Coros de Verao – 24-27 czerwca 2016 w dzielnicy Belem – to festiwal muzyki klasycznej i symfonicznej, który odbywa się w różnych lokalizacjach w Belem (m.in Klasztor Hieronimitów, CCb lub Jardim Vasco da Gama), a prezentuj artystów z całego świata. Wystąpią m.in. Orquestra Sinfonica da Escola Superior de Musica de Lisboa, Maris Sirmais, Lim Ai Hooi lub Pedro Teixeira. Szczegóły w programie Festas de Lisboa 2016.
 • Sport  – Festiwal św. Antoniego w Lizbonie to również szereg wydarzeń sportowych. Do tych najciekawszych należą m.in.
  • Corrida do Orienta | 5 czerwca 2016, godz. 10.00 w Parku Narodów spod Casino de Lisboa – to wielki bieg przez Park Narodów, w tym roku odbywa się już 15. edycja tego biegu.
  • Regata Sails od Lisbon | 9 czerwca 2016, na rzece Tag od godz. 19.00 – wielkie regaty po rzece Tag, koniecznie trzeba zobaczyć!

Lizbona festiwal święto świętego Antoniego w Lizbonie Festas de Lisboa 2016 Foto Fotogragie Photos Festiwal Sardynki Portugalia

 • Wielkie zakończenie Festas de Lisboa 2016 | 1 lipca 2016 – Jardim da Torre de Belem, godz. 17.00-24.00, wstęp wolny. Przy Wieży Belem odbędzie się wielka impreza na zakończenie Festiwalu, której główną gwiazdą będzie słynny zespół Buraka Som Sistema, który poprzedzą koncerty DJ z różnych stron świata.

Festiwal św. Antoniego w Lizbonie 2016 – cały program

Szczegółowy program Festiwalu św. Antoniego 2016 w Lizbonie można zobaczyć poniżej – zamieszczona jest tutaj rozpiska, co się będzie dziać każdego dnia oraz gdzie. Będzie się działo dużo, zatem warto przejrzeć dokładnie poniższy program i wybrać najciekawsze wydarzenia dla siebie wpisując je w kalendarz swojego pobytu w Lizbonie

Całą broszurę informacyjną na temat Festiwalu św. Antoniego 2016 w Lizbonie można pobrać z tego linka>>> (wersja dostępna w języku portugalskim).

Sardynki i Lizbona 2016

Jak co roku, również w tym roku został ogłoszony na artystyczne przedstawienie motywy sardynki. Na konkurs zostało zgłoszonych tysiące prac z ponad 70 krajów całego świata. Jury wybrało poniższe sardynki i to właśnie je zobaczymy najczęściej na wszystkich materiałach promocyjnych Festiwal św. Antoniego 2016 w Lizbonie. Zastanawiacie się co przywieźć, jak pamiątkę z festiwalu? Może właśnie jedną z poniższych sardynek? Kupicie je w większości sklepów z pamiątkami!

A tak oto wyglądają zwycięskie projekty – podobają Wam się?

Sardynki Lizbona Lisbona Lisboa 2016 Sardinas

Co trzeba zobaczyć, zrobić, skosztować podczas Festiwalu Santo Antonio w Lizbonie?

 • spróbować grillowanych sardynek (sardinhas assadas) z chlebem zwykłym (pão) lub specjalnym chlebem kukurydzianym (broa de milho)
 • skosztować zupę caldo verdę (sopa caldo verde)
 • zobaczyć 12 czerwca śluby św. Antoniego w Katedrze Se
 • pospacerować uliczkami Alfamy i Bairro Alto ozdobionymi kolorowymi girlandami, a także odwiedzić je wieczorem, by zobaczyć, jak się bawią ludzie podczas popularnych imprez arraiais
 • w noc z 12 na 13 czerwca zobaczyć i sprawdzić na własnej skórze, jak się bawi Alfama
 • spojrzeć na Marchas Populares, choćby nawet w TV, gdyż wydarzenie to będzie transmitowane przez kanał RTP 1
 • kupić małe doniczki z Manjerico, czyli bazylią w liściach której ukryta jest wróżba lub wierszyk

Lizbona festiwal święto świętego Antoniego w Lizbonie Festas de Lisboa 2016 Foto Fotogragie Photos Festiwal Sardynki Portugalia

 • korzystać z bogatej oferty Festas de Lisboa 2016 i cieszy się Lizboną!
 • przywieźć ze sobą kolorową sardynkę
 • na koniec jednak pamiętajmy, aby koniecznie uważać na kieszonkowców podczas imprez, w szczególności w miejscach zatłoczonych. Lizbona i Festiwal św. Antoniego to miejsca/impreza bardzo bezpieczna, jednak warto zadbać o swój portfel i dokumenty, aby nic nam nie zepsuło zabawy i wakacji w Lizbonie

Festiwal św. Antonigo w Lizbonie – wideo

Nie jesteście jeszcze zdecydowani, czy warto skorzystać z oferty Festiwal św. Antoniego w Lizbonie 2016 lub nie do końca potraficie sobie wyobrazić, jak wygląda ta impreza na ulicach stolicy Portugalii? Zobaczcie, jak bawili się Lizbończycy w latach poprzednich:

Parada Marchas Populares 2015

Arraiais w Lizbonie na Alfamie

Fotografie z przygotowań do święta świętego Antoniego w Lizbonie 2016

Pełną galerię zdjęć i fotografii w dużych rozmiarach z obchodów Festiwalu świętego Antoniego w Lizbonie 2016 w Lizbonie zobaczyć można tutaj: Festas de Lisboa 2016 [Duże zdjęcia]>>>

Oficjalna muzyka Festas de Lisboa 2016

A na koniec zapraszamy do posłuchania oficjalnej muzyki Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie w 2016 roku. Jest to otwór pt. “Lisboa, Lisboa” skomponowany przez Sara Tavares i Kalaf Angelo z interpretacją Rity Seidi.

Życzymy wszystkim udanej zabawy podczas Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie, wielu niezapomnianych chwili oraz szalonej zabawy do białego rana w noc z 12 na 13 czerwca 2016! Waszymi opiniami o Festas de Lisboa 2016 zapraszamy do dzielenia się w komentarzach pod tekstem.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)