Dworzec Rossio w Lizbonie

Dworzec Stacja Rossio w Lizbonie fasada styl neomanueliński

Dworzec Rossio w Lizbonie czasami nazywany również stacją kolejową Rossio to po portugalsku Estação de Caminhos de Ferro do Rossio. To właśnie z tego dworca odjeżdżają pociągi relacji Lizbona – Sintra. Zachwyca on turystów swoją elewacją wykonaną w stylu neomanuelińskim, lecz jest to także jedna z najważniejszych prac inżynieryjnych w Portugalii w XIX wieku. Znajduje się on na Placu Rossio, czyli Praça de D. Pedro IV.

Dworzec ten łączy miasto Lizbona z regionem Sintry. Tunel, którym przebiega linia kolejowy, został wydrążony pod miastem. Stacja ta przez długi czas, bo aż do roku 1957 była główną stacją kolejową Lizbony, jednak od tego czasu tylko kilka długodystansowych pociągów kończy swój bieg na dworcu Rossio.

Dworzec Rossio w Lizbonie – opis i historia

To co zachwyca turystów z całego świata to neomanuelińska fasada, która dominuje w północno – zachodniej części placu Rossio. Jest to widoczna i znacząca wizytówka stylu manuelińskiego w tej części miasta, który był typowy dla Portugalii XVI wieku.

Dworzec Rossio w Lizbonie - zwiedzanie, opis, pociągi, info

Głównymi elementami fasady dworca są dwie splecione portale w kształcie podków, zegar w małej wieżyczce i oczywiście obfite, bogate dekoracje rzeźbiarskie typowe dla stylu manuelińsiego. Pomiędzy dwoma wejściami znajduje się rzeźba przedstawiająca portugalskiego króla Sebastiana, a jej mały rozmiar wiąże się z młodym wiekiem króla, który zginął w bitwie na terenie dzisiejszego Maroka w XVI wieku. Dworzec został zaprojektowany przez José Luís Monteiro i wykonany w latach 1886-1887.

Sam dworzec był nieczynny dla ruchu kolejowego, jak i turystów, w latach 2004 – 2008 ze względu na modernizację i renowację tunelu kolejowego. We wnętrzu dworca Rossio znajduje się m.in. kawiarnia sieci Starbucks oraz hostel.

Dworzec Rossio w Lizbonie: Zwiedzania

Warto wejść do dworca Rossio, aby zobaczyć ozdobioną płytkami azulejos halę odjazdów, a jednocześnie potężną neogotycką konstrukcję zadaszenia hali. Zwiedzanie dworca Rossio w Lizbonie jest bezpłatne. Z małego tarasu widokowego, gdzie znajduje się postój taxi będziemy mieli widok na dzielnicę Alfama.

Dworzec Rossio w Lizbonie: Dojazd

  • niebieską linią metra do stacji “Restauradores”
  • przez pobliski plac Rossio przejeżdżają autobusy: 400, 708, 711, 732, 736, 759 oraz Aerobus z lotniska w Lizbonie
  • spacerem spod ronda Marques de Pombal przez Av. Liberdade
  • pociągiem z Sintry

Dworzec Rossio w Lizbonie: Przechowalnia bagażu

Dworzec posiada przechowalnie bagażu. Znajdują się one na najwyższym poziomie, tzn. tam gdzie kasy biletowa oraz hali odjazdów. Są to standardowe skrytki na mały i duży bagaż. Koszt od ok 1€/h

Dworzec Stacja Rossio w Lizbonie fasada styl neomanueliński

Dworzec Rossio w Lizbonie: Lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)