Kolumna Piotra IV na placu Rossio

Kolumna Piotra IV na Rossio

Kolumna na placu Rossio w Lizbonie – kogo przedstawia? Jest to król Portugalii Piotr IV. Kolumna Piotra IV wznosi się majestatycznie na środku placu Rossio, którego oficjalna nazwą jest Praca de D. Pedro IV, czyli Plac Piotra IV.  Po Portugalsku pomnik króla portugalskiego Piotra IV to Coluna de D. Pedro IV. To właśnie od tego pomnik plac przyjął swoją oficjalną nazwę, która nota bene nigdy nie przyjeła się wśród mieszkańców Lizbony.

Pomnik Piotra IV został odsłonięty w roku 1874. Ma on formę korynckiej kolumny, u szczytu której znajduje się wykonany z brązu pomnik Piotra IV (Pedro IV), który jednocześnie był pierwszym cesarzem Brazylii i któremu to Brazylia zawdzięcza niepodległość. Jako pierwszy cesarz Brazylii Piotr IV przyjął imię Piotr I.

Pomnik Piotra IV na placu Rossio w Lizbonie

Pomnik Piotra IV stanowi dominujący element na placu Rossio. Jest to jednocześnie też najwyższa budowla tego placu. Często stanowi popularne miejsca spotkań turystów oraz mieszkańców Lizbony, gdyż każdy wie, jak dojechać w to miejsca. Na szczycie kolumny znajduje się brązowy posąg autorstwa rzeźbiarza Eliasa Roberta. Podstawa pomnika została wyrzeźbiona przez rzeźbiarza Germano José de Salles. U podstawy kolumny znajdują się cztery rzeźby będące źeńskimi alegoriami Sprawiedliwości, Mądrości, Siły i Umiaru.

IS_Zabytki Lisbon Sintra  Portugal Portugalia Zdjecia foto pics 000440

Pomnik Piotra IV na placu Rossio w Lizbonie: Lokalizacja na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)