Free Walking Tours w Lizbonie – informacje, daty, miejsca spotkań

Lisbon Free Walking Tours 2013 Lisboa

Lizbona, jak i inne europejskie miasta, posiada kilka propozycji zwiedzania miasto za darmo wykorzystując pomysł Free Walking Tours. Idea wycieczek Free Walking Tours jest prosta: zwiedzanie Lizbony z lokalnym przewodnikiem, jej darmowych atrakcji, w zamian za napiwki oraz drobne datki od uczestników tej wycieczki. To od nas zależy, czy i ile damy przewodnikowi, który pokazał nam miasto lub jego część.

W Lizbonie funkcjonuje kilka organizacji, które zajmują się organizacją wycieczek typu Free Walking Tours. Poniżej znajduje się zestawienie tych najpopularniejszych – miejsc ich spotkań, godzin i dat odbywania się Free Walking Tours oraz ogólne informacje o trasach lub programach zwiedzania Lizbony.

Często wycieczki Free Walking Tours to doskonała okazja i sposobność na pierwszy kontakt z Lizboną, które pozwalają zaznajomić się z miastem, jego historią oraz najważniejszymi zabytkami, atrakcjami turystycznymi, a także ich lokalizacją. Ich plusem jest również forma zwiedzania, częstotliwość odbywania się oraz koszt. Free Walking Tours w Lizbonie są popularne nie tylko wśród młodzieży odwiedzającej miasto, ale wśród wszystkich grup wiekowych. Free Walking Tours w Lizbonie odbywają się głównie w języku angielskim, czasami również w portugalskim.

Zestawienie najpopularniejszych Free Walking Tours w Lizbonie

 • Wild Walkers

Daty i terminy: Od 1 czerwca do 30 września każdego dnia tygodnia o godzinie 10:30, a we wtorki, czwartki, soboty i niedziele także o 15:30. Od 1 października do 31 maja o godzinie 10:30 we wtorki, czwartki, soboty i niedziele. Dodatkow we wtorki i soboty również  o godzinie 15:30.

Miejsce spotkania: Plac Rossio, obok pierwszej fontanny. Szukaj przewodnika w czerwonej koszulce z napisem Wild Walkers

Programy Free Walking Tours: Alfama i Bairro Alto. Dodatkowo Wild Walkers organizują również odpłatnie Pub Crawl w Lizbonie oraz rejsy jachtem i wieczory z muzyką fado.

Czas trwania: ok 2,5 – 3h.

Rezerwacja i opłaty: Nie potrzebna rezerwacja, wystarczy się pojawić w miejscu spotkania o wyznaczonej godzinie. Wycieczka bazuje na napiwkach, nie ma z góry narzuconej ceny.

Język oprowadzania: angielski lub portugalski

Lisbon Free Walking Tours 2013 Lisboa

 • Lisbon Chill-Out Free Tour

Daty i terminy: Każdego dnia roku o godzinie 10:00 i 15:00, bez znaczenie na pogodę, strajki lub święta.

Miejsce spotkania: Kolumna na placu Luis de Camões w centrum Lizbony,  Szukaj przewodnika z charakterystyczną torbą z kolorowym tramwaje.

Program Free Walking Tour: Centrum Lizbony.

Czas trwania: ok 2,5 h

Rezerwacja i opłaty: Nie potrzebna rezerwacja, wystarczy się pojawić w miejscu spotkania o wyznaczonej godzinie. Wycieczka bazuje na napiwkach, nie ma z góry narzuconej ceny.

Język oprowadzania: angielski lub portugalski oraz hiszpański (wymagana wcześniejsza rezerwacja)

Lisbon Free Walking Tours 2013

 • Pancho Tours

Daty i terminy: Każdego dnia roku o godzinie 11:00, a w piątki, soboty i niedziele również o godzinie 16:00, bez znaczenie na pogodę itp.

Miejsce spotkaniaPlac Rossio, obok drugiej fontanny (bliżej Teatru Narodowego Marii II). Szukaj przewodnika w pomarańczowej koszulce z napisem Pancho Tours.

Programy Free Walking Tours:  Alfama i Bairro Alto. Dodatkowo za opłatą grupa organizuje również wycieczkę pt. “Dark Side of Lisbon Tour” i “Street art & graffiti tour in Lisbon” oraz “Fado show”.

Czas trwania: ok 2 – 3h

Rezerwacja i opłaty: Nie potrzebna rezerwacja, wystarczy się pojawić w miejscu spotkania o wyznaczonej godzinie. Wycieczka bazuje na napiwkach, nie ma z góry narzuconej ceny.

Język oprowadzania: angielski

Lisbon Free Walking Tours 2013

 • SANDEMANs NEW Lisbon

Daty i terminy: Każdego dnia o godzinie 11:00, bez znaczenie na pogodę itp.

Miejsce spotkania: Pod pomnikiem Luis de Camões na Largo de Camões na granicy Bairro Alto i Chiado. Przewodnika można poznać po czerwonej koszulce z nazwą SANDEMANs NEW Lisbon

Programy Free Walking Tours:  Centrum Lizbony. Za dodatkową opłatą (12€/10€) organizacja organizuje również wycieczki po Belem i Alfamie.

Czas trwania: ok 3 h

Rezerwacja i opłaty: Nie potrzebna rezerwacja, wystarczy się pojawić w miejscu spotkania o wyznaczonej godzinie. Wycieczka bazuje na napiwkach, nie ma z góry narzuconej ceny.

Język oprowadzania: angielski lub hiszpański

Lisbon Free Walking Tours 2013

Ile dać napiwku już po Free Walking Tours? To zależy od nas, od tego, czy nam się podobało, jakie są nasze wrażenia i na ile wyceniamy pracę lokalnego przewodnika, który pokazał nam miasto. Ludzi dają od 2€ do 10€, co jest opłatą bardzo rozsądną i wartą wydanych pieniędzy oraz poświęconego czasu.

Zwiedzanie Lizbony z polskim przewodnikiem

Jeśli jednak chcemy dokładnie poznać miasto, na spokojnie i bez pośpiechu, mieć przewodnika na wyłączność, poznać i odwiedzić miejsca, do których Free Walking Tours nie docierają, znaleźć lokalne restauracje i sklepy, najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie lokalnego, prywatnego przewodnika po Lizbonie i okolicach.

3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Darek napisał/a:

  No i niestety ja odpadam…. Nie mogę zbyt dużo chodzić, a już całkiem nie mogę chodzić szybko. Bardzo szybko odzywa się piekielny ból, który tylko narasta. Taka choroba. Więc pozostają mi środki lokomocji. Tak czy inaczej z podróżowania nie zrezygnuję, choćby mi kiedyś na wózku przyszło jeździć. Na szczęście słyszałem raczej pochlebne uwagi o komunikacji w Lizbonie, więc dam radę.
  Jakby nie było 2 lata temu zszedłem z ponad 3000 metrów do Chamonix (1000m). Kończyłem na piekielnym bólu, ale dałem radę. Po drodze jeszcze uzbierałem siatkę (z koszuli) borowików 🙂 Na szczęście mam wspaniałą pomoc i asystę w osobie mojej kochanej małżonki.

  Co do komunikacji, miałem w planie wypożyczenie samochodu w Lizbonie, ale po przeczytaniu ton opinii o wypożyczalniach, po zobaczeniu wąziutkich uliczek Lizbony zwątpiłem. Tak więc pozostanę przy portugalskich autobusach, tramwajach, metro i pociągach.
  Uznałem też, że ma to swoje plusy. Więcej zobaczę, więcej usłyszę, lepiej poznam Portugalię i Portugalczyków.

  Pozdrawiam z Gdyni,
  a w szczególności pozdrawiam pana Krzystofa (za wspaniałe artykuły i informacje)

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Dziękuję za miła słowa! Również pozdrawiam serdecznie!

   Proszę się nie bać Lizbony – komunikacja miejska jest tutaj naprawdę świetnia rozwinięta.

   Odpowiedz
 • Enkaa napisał/a:

  W Lizbonie byłam już dwa razy i korzystałam raz z free walking tours, jednak już nie pamiętam z której organizacji. Bylo ok, fajnie, nalezy jednak pamiętać, aby nastawić się tylko na podstawowe zwiedzanie miasta. Jednak w 3 godzinki otrzymałam solidną dawkę info o Lizbonie, dlatego polecam FWT w tym mieście!

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)