TOP 10 Zabytków i atrakcji turystycznych w Lizbonie według TripAdvisor 2014 [Zdjęcia i Wideo]

Lizbona TOP 10 zabytki i atrakcje turystyczne

Jakie zabytki i atrakcje turystyczne ma do zaoferowania Lizbona? Które wybrać zabytki i atrakcje wybrać w Lizbonie? Prezentujemy ranking, swoiste TOP 10, najciekawszych oraz najlepszych atrakcji turystyczych Lizbony przygotowany przez portal TripAdvisor, gdzie miliony podróżników i turystów dzielą się swoimi opiniami. Sprawdźcie, jakie atrakcje turystyczne w Lizbonie cieszą się największą popularnością i zainteresowaniem osób, które odwiedzają Lizbonę. Dlaczego uważamy, że jest to jeden z ważniejszych rankingów atrakcji i zabytków? Gdyż powstał on dzięki opinią tysięcy turystów z całego świata.

justify;">Znajdzecie tutaj nie tylko opisy atrakcji i zabytków Lizbony tworzące TOP 10 atrakcji w Lizbonie, ale również zdjęcia i wideo przedstawiające te miejsca, dzięki czemu łatwiej Wam będzie podjąć decyzję, czy chcecie odwiedzić te miejsca i obiekty. Zamieściliśmy również pod koniec tekstu nasz komentarz oraz kilka ciekawostek na temat tegorocznego rankingu największych atrakcji turystycznych w Lizbonie. Na prezentowanej liście znalazło się kilka naszych ulubionych miejsc w Lizbonie, co nas niezwykle cieszy!

Na prezentowanym TOP 10 znajdują się zarówno obiekty architektury współczesnej, atrakcji dla dzieci i najmłodszych, punkty widokowe, całe dzielnice, jak i zabytki sakralne. Pokazuje zatem ona również, jak wielkie jest zróżnicowanie zabytków oraz atrakcji turystycznych w Lizbonie. Warto również nadmienić w tym miejscu, że Lizbona z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem turystów, a w roku 2013 zostało jej przeznane wyróżnienie Travelers’ Choice., co stanowi dodatkowe wyróżnienie dla stolicy Portugalii. Jeśli zatem ktoś zdecyduje się na wakacje lub zwiedzanie Lizbony, to oto ranking i zestawienie miejsc, których nie można nie zobaczyć lub nie odwiedzieć:

1. Oceanarium w Lizbonie

Od dłuższego czasu atrakcja turystyczna numer 1 w Lizbonie. Zostało ono zaprojektowane przez architekta i designera Petera Chermayeff z firmy Peter Chermayeff LLC przy współudziale Cambridge Seven Associates. Centralnym punktem oceanarium w Lizbonie jest ogromy zbiornik wodny o wielkości czterech basenów olimpijskich i pojemności ponad 5 000 000 litrów wody. Zbiornik jest otoczony przez cztery dwukondygnacyjne części, z których każda prezentuje florę i faunę innego oceanu. Podziwiać w nich możemy zatem życie i środowisko Oceanu Spokojnego, Atlantyckiego, Indyjskiego oraz Arktycznego. Czytaj więcej o Oceanarium w Lizbonie >>>

Lizbona zabytki i atrakcje TOP 10 ranking 2014

2. Muzeum Calouste Gulbenkian w Lizbonie

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników sztuki w Lizboie. Muzeum Calouste Gulbenkian w Lizbonie, to popularne muzeum w Lizbonie, które posiada bogate zbiory sztuki antycznej, orientalnej i europejskiej, a które zostało stworzone zgodnie z ostatnią wolą zmarłego w 1955 roku Calouste Gulbenkiana w celu publicznego udostępnienia jego wielkiej kolekcji sztuki. Muzeum Gulbenkiana liczy około 6 tysięcy przedmiotów, z których prezentowanych jest około 1000. Podzielona jest na dwie części. W pierwszej prezentowane jest sztuka egipska, grecka, rzymska, mezopotamska, Bliskiego i Dalekiego Wschodu oraz sztuka ormiańska. W drugiej części pokazywana jest sztuka europejska od XI do XX wieku, w tym bogate zbiory malarstwa, rzeźby, sztuki zdobniczej, meble, manuskrypty.

3. Fundacja Calouste Gulbenkian

Pierwszy duży awans w rankingu TripAdvisor. Jest to prywatna, portugalska instytucja kultury, która działa w obszarach sztuki, edukacji, nauki i działań charytatywnych. Została ona utworzona przez Calouste Sarkis Gulbenkian, a swój status otrzymała w 1956 roku. Obecnie jest to jedna z najbardziej znakomitych i cenionych organizacji kulturalnych nie tylko w Europie, ale i na całym świecie.

4. Punkt widokowy Miradouro de Nossa Senhora do Monte

Jeden z najwyższych punktów widokowych w Lizbonie. Kawałek od centrum, ale zdecydowanie warto się na niego wybrać. Punkt widokowy Nossa Senhora do Monte oferuje panoramiczny widok na całe miast, rzekę Tag oraz Pomnik Chrystusa Króla oraz Most 25 kwietnia. Do tego wieczorami staje się popularnym miejscem spotkań młodzieży oraz studentów. Dostać się niego można na przykład słynnym tramwajem 28. Czytaj więcej: Najlepsze punkty widokowe w Lizbonie>>>

5. Akwarium Vasco da Gama

Nowa pozycja w pierwszej dziesiątce atrakcji turystycznych w Lizbonie. Akwarium Vasco da Gama to najstarsze akwarium w Lizbonie, często mylone ze słynnym Oceanarium. Historia akwarium Vasco da Gama rozpoczyna się w roku 20 maja 1898. Cechuje się dobrym rozplanowaniem przestrzenym i kilkoma setkami gatunków, które je zamieszkują. Znajduje się w Alges – tuż obok słynnej dzielnicy Belem, więc będąc tam, a mają więcej czasu, warto odwiedzić akwarium Vasco da Gama, gdyż wstęp kosztuje tylko 4€.

Lizbona Atrakcje Tutyrstyczne i zabytki najlepsze 2014 TOP TrtipAdvisor

6. Centrum Cascais

Atrakcja nie Lizbony, a bardziej okolic Lizbony, bo miasto Cascais leży okolo 40 minut jazdy pociągem od centrum Lizbony. Przebywając w Lizbonie warto jednak wybrać się w jej okolice, by zobaczyć na przykład wspomniane Cascais. Cascais było miasteczkiem rybackim a ostatniej części XIX wieku i pierwszej części XX wieku stała się znana jako miejsce wypoczynków rodziny królewskiej.

7. Kościół św. Rocha w Lizbonie

Był to pierwszy kościół Jezuitów w Portugalii, jeden z pierwszych w całej Europie. Jest to jeden z nielicznych kościołów w Lizbonie, który nie ucierpiał za bardzo podczas wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 roku, a które to w dużej mierze znieszczyło stolicę Portugalii i na zawsze zmieniło jej wygąd. Zdobienia jego wnętrza wykonano w stylu barokowym, a najsłynniejszą kaplicą jest kaplica Jana Chrzciciela zaprojektowana przez Nicola Salivi i Luigi Vanvitellie, a która to należy do jednych z najdroższych kaplic w Europie, jeśli chodzi o koszty budowy i wykonania.

8. Punkt widokowy Miradouro Sao Pedro de Alcantara

Punkt widokowy Sao Pedro de Alcantara zna każdy bywalec Bairro Alto. Jest to jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych, a z którego rozpościera się widok na wzgórze Alfama i Graca oraz całe centrum Lizbony. Jes to duży punkt widokowy z ogrodem, dwa poziomami, kawiarnią i fontannami. Warto wybrać się podziwiać miasto z niego w szczególności nocą, gdy Lizbona rozbłyska tysiącem lamp. Zobacz również: TOP 10: Najlepsze punkty widokowe w Lizbonie [Zdjęcia + Mapa]>>>

 9. Dzielnica Chiado

Bez znaczenia, czy chcemy, czy nie chcemy, to i tak tutaj trafimy. Jest to kulturalna dusza Lizbony, gdzie lubią spotykać się artyści, pisarze oraz myśliciele. Jednocześnie jes to to handlowa i komercyjna odsłona Lizbony, obecnie pretendująca do miana najmodniejszej, a jednocześnie najdroższej części miasta. Kiedyś jej część znajdowała się poza murami miejskimi, siedziba klasztorów, które powstawały w Lizbonie, w następnych wiekach ukochana przez poetów, pisarzy i artystów. W samym centrum Lizbony stanowi tą część miasta, którą trzeba odwiedzić.

Lizbona Lisbona zabytki i atrakcje turystyczne

10. Ogród zoologiczny w Lizbonie

Atrakcją Zoo w Lizbonie są m.in.  pokazy delfinów, karmienie lwów morskich, a także show połączone z karmieniem pelikanów. W sumie w Zoo znajduje się ponad 2000 zwierząt reprezentujących ok. 350 gatunków. Świetna lekcja biologii na żywo dla dzieciaków i dorosłych.  Do największych atrakcji Zoo w Lizbonie zalicza się również białe tygrysy oraz białe nosorożce, z których jeden przyszedł na świat w 2011 roku.

Atrakcje i zabytki Lizbonie według TripAdvisor 2013 i 2014

W tekście: TOP 10 Atrakcji turystycznych w Lizbonie według tripadvisor [Ranking 2013] można zobaczyć, jak wyglądał ranking atrakcji i zabytków dla turystów w Lizbonie w roku 2013. Dalej na pierwszym miejscu znajduje się Oceanarium w Lizbonie, którego pozycje ciężko będzie zachwiać, ze względu na to, że jest to ciekawa i zdecydowania warta odwiedzenia atrakcja turystyczna. Wiążę się to również z bardzo wysokoą pozychą Akwarium Vasco da Gama, co może dziwić – niektórzy przypuszczają, że część osób myli oceanarium z akwarium, skutkiem czegoś źle głosuje na stronie TripAdvisor. Wysoką pozycję utrzymała dzielnica Chiado, za to Alfama, opisywana w każdym przewodniku, spadła poza pierwszą dziesiątkę.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)