Sport w Lizbonie

Benfica Lizbona stadion lizbona

Lizbona ma długą tradycję sportową.  Była ona gospodarzem kilku meczów, w tym finał, na mistrzostwach UEFA Euro 2004. Miasto również gościło finał w roku 2001 Halowych Mistrzostw Świata IAAF , a w roku 1983 i 1992 Mistrzostw Europy Szermierka. Zatem jak wygląda sport w Lizbonie, jakie dziedziny sportu można uprawiać i jakie są najpopularniejsze?

Wracając jednak do najsłynniejszych imprez sportowych, które gościła Lizbona, to należy do list dodać również finał Mistrzostw Świata Mężczyzn w Judo  w 2008 roku, a 2006 do 2008 roku, Lizbona była punktem wyjścia do Rajdu Dakar.

style="text-align: justify;">

Piłka nożna w Lizbonie

Lizbona posiada trzy kluby piłkarskie grające w najwyższej lidze portugalskiej: Primeira Liga. Są to Sport Lisboa e Benfica, powszechnie znany jako Benfica, który zdobył 32 tytuły mistrzowskie Portugalii. Drugim lizbońskim najbardziej utytułowanym klubem jest Sporting Clube de Portugal (powszechnie znany jako Sporting lub w anglojęzycznym świecie jako Sporting Lizbona), zdobywca 18 tytułów mistrzowskich Portugalii. Trzeci klub, to C.F. Os Belenenses (powszechnie znany, jako Belenenses lub Belenenses Lizbona), z siedzibą w dzielnicy Belém.

Inne sporty w Lizbonie

Inne sporty, takie jak halowa piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, hokej na rolkach są również popularne. Istnieje wiele obiektów sportowych w Lizbonie przystosowanych do uprawiania różnych dyscyplin sportowych – od lekkiej atletyki, przez żeglowanie i golf, do jazdy wyczynowej na rowerze kończąc. W marcu każdego roku w Lizbonie odbywa się słynny Półmaraton Lizboński, a we wrześniu Półmaraton Portugalii.

Stadiony w Lizbonie

Lizbona ma dwa stadiony spełniające wymogi 4. kategorii UEFA. Są to Benfica Estádio da Luz (Stadium Światła), o pojemności ponad 65 000 widzów i Sportingu Estádio José Alvalade, o pojemności ponad 50 000 widzów. Istnieje również Belenenses “Estádio do Restelo, o pojemności ponad 30 000.

 

3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Witam, niestety nie poruszam się rowerem po Lizbonie, aczkolwiek kiedyś to robiłem. Komfort jest ok, choć należy pamiętać, że Lizbona położona jest na wzgórzach, zatem przy wysokich temperaturach wjechanie na szczyt wzgórza może być problematyczna, a gdy dodamy do tego wszechobecny bruk, to czasami lepiej rower poprowadzić. Tereny dzielnic Belem lub Parku Narodów są bardzo w porządku do jazdy na rowerze, znajdziemy tam ścieżki rowerowe i nie będzie problemu, aby zapiąć gdzieś rower. Alfama i centrum to jednak cięższy temat. Co do zwiedzania okolic Lizbony na rowerze, to istnieje taka możliwość, ale zdecydowanie nie głównymi drogami. Pozdrawiam serdecznie!

  Odpowiedz
 • Alicja Kot napisał/a:

  Witam panie Krzysztofie.
  Czy w okresie letnim (lipiec) można zwiedzać stadion Benficy lub Sportingu?
  Jeśli tak to ile kosztują bilety?
  A w Porto-czy można zwiedzić stadion?
  Pozdrawiam
  Alicja

  Odpowiedz
  • Można zwiedzać te stadiony. Nie pamiętam teraz dokładnej ceny stadionów Sportingu I Porto (proszę sprawdzić na stronie www). Stadnion Benfici kosztuje jednak z tego co pamiętam 10€/os. Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)