Rzuć wszystko i przeprowadź się do Portugalii! Sprostowanie

Portugalia krajobrazy wieś

Kilka dni temu powołując się na tekst Gminy rozdają grunty rolne i domy za darmo! opublikowany w Dzienniku Rolniczym 27. stycznia umieściliśmy w niniejszym tekście błędne informacje. Jak się okazało pierwotny tekst zawiera informacje nieprawdziwe, które mogą wprowadzić w błąd, podobnie zresztą, jak tekst opublikowany na naszej stronie. Dlatego poniżej zamieszczamy sprostowanie oraz tekst oświadczenia Ambasady RP w Lizbonie.

Jednocześnie przepraszamy wszystkie osoby, które zostały z naszej winy wprowadzone błąd. Przepraszamy za nie sprawdzenie informacji u źródła – nasza wina, mamy nadzieję, że zaistniała sytuacja się więcej nie powtórzy już nigdy.

Program o którym pisaliśmy nazywa się Novos Povoadores (www.novospovoadores.pt) i nie jest to rządowa, a społeczna inicjatywa. Nie zmienny jest jednak fakt, że obejmuje on regiony północnej i południowej części kraju – Baixa Alta, Beira Alta na północy oraz Alentejo.

Portugalia krajobrazy wieś

Oto treść komunikatu, który ukazał się 30 stycznia na stronie internetowej Ambasady RP w Lizbonie

Portugalia nie rozdaje domów za darmo
W związku z pojawiającymi się w internecie informacjami o rozdawaniu przez portugalskie gminy darmowych nieruchomości i gruntów informujemy, iż Ambasada i Konsulat RP nie pośredniczą w tego rodzaju rozmowach. Z naszych informacji wynika również, iż medialne doniesienia są nieprawdziwe.
Ambasada RP skontaktowała się z autorami projektu Novos Povoadores, na których powołuje się autor jednej z najnowszych informacji na temat rzekomych darmowych działek i domów w głębi Portugalii. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, iż projekt aktywizacji wsi opiera się nie na bezpłatnym przyznawaniu nieruchomości, a na udzielaniu wsparcia przy zakładaniu nowych przedsiębiorstw. W większości przypadków wymagany jest także wkład własny. Program ten jest nie rządową, a społeczną inicjatywą, skierowaną do potencjalnych przedsiębiorców, którzy w określonych regionach zamierzają prowadzić działalność gospodarczą (np. produkcję rolno-spożywczą, restaurację, agroturystykę czy punkt usługowy).
Pojawiające się od pewnego czasu w mediach internetowych doniesienia mówią także o gruntach i nieruchomościach przyznawanych nieodpłatnie w miejscowości Idanha-a-Nova. Konsulat RP skontaktował się z władzami gminy, które zdementowały tę informację. W gminie tej od 2012 r. prowadzony jest program “inkubator rolniczy” skierowany do młodych osób zainteresowanych odpłatnym wydzierżawieniem na preferencyjnych warunkach gruntów rolnych. Ponadto, w ramach programu “Nie emigruj, migruj”, gmina oferuje wsparcie potencjalnym inwestorom, rolnikom, przedsiębiorcom zdecydowanym na prowadzenie działalności w regionie (preferencyjne czynsze, doradztwo).

Portugalia dom za darmo

10 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)