Rzuć wszystko i przeprowadź się do Portugalii! Sprostowanie

Portugalia krajobrazy wieś

Kilka dni temu powołując się na tekst Gminy rozdają grunty rolne i domy za darmo! opublikowany w Dzienniku Rolniczym 27. stycznia umieściliśmy w niniejszym tekście błędne informacje. Jak się okazało pierwotny tekst zawiera informacje nieprawdziwe, które mogą wprowadzić w błąd, podobnie zresztą, jak tekst opublikowany na naszej stronie. Dlatego poniżej zamieszczamy sprostowanie oraz tekst oświadczenia Ambasady RP w Lizbonie.

Jednocześnie przepraszamy wszystkie osoby, które zostały z naszej winy wprowadzone błąd. Przepraszamy za nie sprawdzenie informacji u źródła – nasza wina, mamy nadzieję, że zaistniała sytuacja się więcej nie powtórzy już nigdy.

Program o którym pisaliśmy nazywa się Novos Povoadores (www.novospovoadores.pt) i nie jest to rządowa, a społeczna inicjatywa. Nie zmienny jest jednak fakt, że obejmuje on regiony północnej i południowej części kraju – Baixa Alta, Beira Alta na północy oraz Alentejo.

Portugalia krajobrazy wieś

Oto treść komunikatu, który ukazał się 30 stycznia na stronie internetowej Ambasady RP w Lizbonie

Portugalia nie rozdaje domów za darmo
W związku z pojawiającymi się w internecie informacjami o rozdawaniu przez portugalskie gminy darmowych nieruchomości i gruntów informujemy, iż Ambasada i Konsulat RP nie pośredniczą w tego rodzaju rozmowach. Z naszych informacji wynika również, iż medialne doniesienia są nieprawdziwe.
Ambasada RP skontaktowała się z autorami projektu Novos Povoadores, na których powołuje się autor jednej z najnowszych informacji na temat rzekomych darmowych działek i domów w głębi Portugalii. Z uzyskanych przez nas informacji wynika, iż projekt aktywizacji wsi opiera się nie na bezpłatnym przyznawaniu nieruchomości, a na udzielaniu wsparcia przy zakładaniu nowych przedsiębiorstw. W większości przypadków wymagany jest także wkład własny. Program ten jest nie rządową, a społeczną inicjatywą, skierowaną do potencjalnych przedsiębiorców, którzy w określonych regionach zamierzają prowadzić działalność gospodarczą (np. produkcję rolno-spożywczą, restaurację, agroturystykę czy punkt usługowy).
Pojawiające się od pewnego czasu w mediach internetowych doniesienia mówią także o gruntach i nieruchomościach przyznawanych nieodpłatnie w miejscowości Idanha-a-Nova. Konsulat RP skontaktował się z władzami gminy, które zdementowały tę informację. W gminie tej od 2012 r. prowadzony jest program “inkubator rolniczy” skierowany do młodych osób zainteresowanych odpłatnym wydzierżawieniem na preferencyjnych warunkach gruntów rolnych. Ponadto, w ramach programu “Nie emigruj, migruj”, gmina oferuje wsparcie potencjalnym inwestorom, rolnikom, przedsiębiorcom zdecydowanym na prowadzenie działalności w regionie (preferencyjne czynsze, doradztwo).

Portugalia dom za darmo

Powiązane wpisy

10 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)