Re:wolucja gwiazd – Lizbona pełna polskiej kultury i muzyki! [Program]

Festiwal Kultury Polskiej w Lizbonie 2014 foto zdjęcia photo

Festiwal Kultury Polskiej  RE:WOLUCJA GWIAZD, to największe wydarzenie kulturalne prezentujące różnorodność kultury polskiej w Portugalii, które odbędzie się w tym roku w Portugalii. Festiwal będzie miał miejsce w różnych miejscach Lizbony, a rozpoczyna się on już 4 czerwca i potrwa przez kilka dni mając swój finał w postaci koncertu Mariusza Lubomskiego. Na Festiwal Kultury Polskiej składać się będą różne wydarzenia kulturalne, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie – warto się nim zainteresować, nawet jeśli przybywamy do Lizbony w celach turystycznych, gdyż program jest naprawdę ciekawy.

justify;">O tym, kto wystąpi na festiwalu oraz jakiego typu wydarzeń można się spodziewać, można przeczytać w poniższym tekście. Nas cieszy, że jest to kolejne ciekawe wydarzenie, które promuje Polskę i polską kulturę w stolicy Portugalii, jednocześnie pokazując przemiany ustrojowe, które odbyły się w Polsce 25. lat temu, w sposób interesujący i nietuzinkowy. Festiwal Re:wolucja gwiazd odbywa się w przestrzeni publicznej Lizbony, gdzie codzienne życie mieszkańców portugalskiej stolicy miesza się z turystycznym życiem Lizbony, odwiedzanej przez turystów z całego świata.

Festiwal potrwa od 4 do 8 czerwca 2014. Wpisuje się on w obchody 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności. Warto nadmienić, że tym roku również Portugalia obchodziła ważną rocznicę dla swojej historii, gdyż w kwietniu obchodzono 40. rocznicę obalenia dyktatury. Polski festiwal będzie okazję miał zobrazować w portugalskiej stolicy, jakie przemiany dokonały się w Polsce i jak wpłynęły one na Polaków. “Miasto opanowane zostanie przez wybitną reprezentację polskich artystów i ich nietuzinkowe projekty, z których każdy odda ducha kreatywności Polaków” – zapowiadają organizatorzy Festiwalu Kultury Polskiej Re:wolucja gwiazd.

Rewolucja Gwiazd 2014 w Lizbonie

W ramach wydarzenia zaprezentowane zostaną różne aspekty sztuki i kultury – m.in. muzyka, moda, performance lub teatr. Dla przykładu 4 czerwca na jednej z najbardziej uczęszczanych stacji lizbońskiego metra – stacji Baixa-Chiado,  zaprezentowane zostanie wideo, w którym aktorka Joanna Szczepkowska ogłasza, że 4 czerwca 1989 roku w Polsce zakończył się komunizm. Dodatkowo tego samego dnia, jeden z najpopularniejszych artystów młodego pokolenia – L.U.C., który miał okazję już gościć w Lizbonie w ramach projektu Cosmic Underground w roku 2012, zaprezentuje historyczny flash mop, a pomogą mu w tym polscy studenci, którzy studiują w Portugalii.

Festiwal Kultury Polskiej Re wolucja Gwiazd Lizbona 2014 foto zdjęcia
Zespół Domowe Melodie | Mat. organizatorów

Wszyscy w Lizbonie znają tramwaj 28, codziennie używają go tysiące mieszkańców i turystów. To właśnie tramwaj 28 posłuży polskiej projektantce Aleksandrze Sulżyńskiej, do realizacji nagrania i sesji zdjęciowej dla swojej inspirowanej kulturą romską kolekcji “Gypsy Puzzle”. To przewidziano na czwartek, 7 czerwca.

Jednak jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu Kultury Polskiej Re:wolucja gwiazd, ma być interdyscyplinarny projekt z pogranicza nauki i sztuki pt. “Re:wolucja gwiazd”. Spektakl będzie zaprezentowany w piątek i sobotę, a odpowiedzialna za niego jest grupa artystyczno-naukowa Instytut B61, której przewodzi Jan Świerkowski.  Spektakl Instytutu B61 będzie przedstawiony łącznie osiem razy (cztery razy każdego dnia). Trzon spektaklu mają stanowić prace Stefana Kornackiego, który jest laureatem nagrody Talent Trójki w kategorii sztuk wizualnych z roku 2012. Już sam zapis na spektakl jest ciekawy, gdyż najpierw należy się zarejestrować się na stronie internetowej www.revolucao.pl,  a potem dostaje się drogą mailową instrukcje, w którym konkretnie miejscu w Lizbonie odbędzie się zbiórka widzów.

Festiwal Kultury Polskiej Re wolucja Gwiazd Lizbona 2014 foto zdjęcia
Jan Świerkowski | Mat. organizatorów

Ważnym elementem festiwalu będą również koncerty, które odbędą się w klubie Casa Independente. W tym roku na festiwal zaproszono zespół Domowe Melodie (koncert 4 czerwca) oraz Mariusza Lubomskiego (koncert 8 czerwca), który specjalizuje się w piosence autorskiej. Zespół Domowe Melodie  tworzy ciekawą połączenie muzyki lo-fi z bogatą melodyjnością i tekstami z ciekawą warstwą tekstową.

Festiwal Kultury Polskiej Rewolucja gwiazd jest kolejnym wydarzeniem, które współorganizuje Ambasada RP w Lizbonie, a które wpisuje się w idee propagowania i popularyzowania kultury polskiej w Portugalii. Jest to ciekawa propozycja nie tylko dla Polonii mieszkającej w Portugalii, ale przede wszystkim dla samych Portugalczyków i turystów, aby poznać oryginalnych artystów z Polski. Festiwal jest współorganizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Fundację Platon im. Kuby Rumińskiego.

Festiwal Kultury Polskiej w Lizbonie 2014 foto zdjęcia photo
Festiwal Kultury Polskiej w Lizbonie Re:wolucja gwiazd | Mat. organizatorów

Program Festiwalu Kultury Polskiej w Lizbonie Re:wolucja gwiazd 2014

  • 4 CZERWCA 2014

7:00-19:00 | „DZIŚ SKOŃCZYŁ SIĘ KOMUNIZM”
10:00-10:30 | FLASH MOB / L.U.C
22:00 | KONCERT / DOMOWE MELODIE

  • 5 CZERWCA 2014

SESJA MODOWA / SULŻYŃSKA

  • 6 – 7 CZERWCA 2014

20:00 – 23:30  SPEKTAKL / RE:WOLUCJA GWIAZD

  • 8 CZERWCA 2014

19:00 | KONCERT / MARIUSZ LUBOMSKI

Na festiwalu Re:wolucja gwiazd zagrają:

2 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)