Pawilon Portugalii – nietypowa budowla w dzielnicy Oriente projektu Alvaro Siza

Pawilon Portugalii Lizbona Oriente foto zdjęcia przewodnik

Pawilon Portugalii w Lizbonie, w dzielnicy Oriente, wchodzi w skład Parku Narodów, a jest jednym z największych osiągnięć oraz najciekawszych prac znanego portugalskiego architekta Alvaro Siza. Pawilon Portugalii, po portugalsku Pavilhão de Portugal,   to budowla reprezentująca architekturę współczesną, która zachwyca swoją nietypową konstrukcją, a tym co zadziwia najbardziej jest jej dach. Zwiedzając dzielnicę Oriente w Lizbonie jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników architektury współczesnej i nie tylko, gdyż budynek potrafi zaciekawić każdego.

Obiekt wchodzi w skład Parku Narodów w dzielnicy Oriente, a poniższy tekst prezentuję historię Pawilonu Portugalii, opis dojazdu, adres i godziny otwarcia obiektu + kilka informacji praktycznych, które mogą okazać się przydatne podczas odwiedzin. Dodatkowo można tutaj znaleźć wideo przedstawiające Pawilon Portugalii,  który wybudowany został z okazji wystawy Expo, którą Lizbona gościła w roku 1998.

Pawilon Portugalii w Lizbonie – historia i opis

Budowa obiektu została powierzona portugalskiemu architektowi Alvaro Siza, który przy jego projekcie współpracował z  Eduardo Souto de Moura.  Obydwóch architektów jest laureatami prestiżowej architektonicznej nagrody Pritzkera. Pawilon Portugalii wybudowano w latach 1995-1997, tuż przy rzece Tag. Został on wybudowany z okazji wystawy Expo, którą Lizboną gościła w roku 1998, a podczas wystawy pełnił on przestrzeń wystawienniczą Portugalii. Pawilon Portugalii składa się zatem z trzech segementów: dwóch przestrzeni wystawienniczych oraz łączącego je zadaszonego placu, a to wszystko tworzy spójny element.

Pawilon Portugalii swoim wygląda sprawia wrażenie bardzo prostego, a nadaje mu tego przede wszystkim konstrukcja żelbetonowych, wysokich arkad i prostych ścian budynku, bez żadnych zbędnych ozdób. Najbardziej charakterystycznym elementem całego kompleksu jest jednak dach rozpięty pomiędzy dwoma segmentami. Dach Pawilonu Portugalii ma formę łupiny, której konstrukcja jest wykonana ze stali betonu. Przypomina on bardziej kartkę papieru rozwieszoną między dwoma cegłami, niż konstrukcję stali i betonu, zadziwia swoją lekkością oraz jednocześnie kunsztem architektów.

Cały Pawilon Portugalii jest zaprojektowany w ten sposób, że ma on być odporny na wstrząsy sejsmiczne. Duet architektów – Siza i Moura – stworzyli obiekt, który jest jednym z najciekawszych obiektów w dzielnicy Oriente. Cały czas pełni on również funkcje użytkowe, gdyż regularnie organizowane są tam wystawy i inne wydarzenia.

Pawilon Portugalii Lizbona Oriente przewodnik Foto
Widok na dach Pawilonu Portugalii | Fot. http://alvarosizavieira.com/

Dojazd do Pawilonu Portugalii w Lizbonie

  • Autobusy Carris 705, 710, 719,721, 728, 750, 768, 781, 782, 785 (przystanek Estação Oriente)
  • Autobusy nocne Carris: 208 i 210
  • Autobusy Rodoviária de Lisboa: 301, 302, 303, 308, 309, 310, 316, 317, 318
  • Metrem (czerwona linie metra, stacja Oriente)
  • Pociągiem podmiejskim (stacja Oriente)

Wstęp do Pawilonu Portugalii w Lizbonie

Wstęp do pawilonu jest zależy od wystawy/imprezy, która jest tam organizowana. Wstęp płatny jest tylko do pomieszczeń zamkniętych – wstęp pod przestrzeń znajdującą się pod dachem jest bezpłatny. Pawilon Portugalii posiada szereg ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Listę bieżących wydarzeń w Pawilony Portugalii można sprawdzić tutaj i tutaj.

Adres i dane kontaktowe Pawilonu Portugalii w Oriente

Pavilhão de Portugal
Rossio Olivais 2.13.01A
1990-231 Lisboa
Tel: +351932514020
Współrzędne geograficzne: 38° 45′ 57″ N, 9° 5′ 42″ Z

Oriente Lizbona Pawilon Portugalii przewodnik
Widok na Pawilon Portugalii w kierunku Oceanarium | Fot. http://alvarosizavieira.com/

Álvaro Siza – portugalski architekt

Główny projektant Pavilhão de Portugal, czyli Pawilonu Portugalii, urodził się w Matosinhos 25 czerwca 1933. Obecnie mieszka i pracuje w Porto na północu Portugalii. W roku 1988 został laureatem nagrody Prince of Wales in Urban Design oraz nagrody Pritzkera w 1992,  a na swoim koncie ma jeszcze inne nagrody. Jego kariera rozpoczeła się w Porto, gdzie był asystentem na Uniwersytecie w Porto w latach 1966-69 na katedrze budownictwa. Pierwszym znaczącym projektem, który wygrał i który udało mu się zrealizować był projekt pawilonu herbaciarni i restauracji Boa Nova w Leça da Palmeira zrealizowany w latach 1958-1963. Obecnie do najcenniejszych dzieł Sizy należą m.in. biblioteka uniwersytecka w Aveiro, odbudowa dzielnicy Chiado w Lizbonie, Muzeum Sztuki Współczesnej Fundação Serralves w Porto lub wieże New Orleans w Roterdamie.

Atrakcje turystyczne w pobliżu Pawilonu Portugalii w Lizbonie

Lokalizacja Pawilonu Portugalii na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Wideo prezentujące Pawilon Portugalii w Lizbonie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)