Nie żyje Eusebio – słynny piłkarz Portugalii i Benfiki Lizbona [Zdjęcia + Wideo]

Eusebio śmierć portugalia piłka nożna

Słynny Eusebio, legenda portugalskiej piłki nożnej, nie żyje. Dziś, tj. 5 stycznia 2014, świat obiegła smutna wiadomość o śmierci jednego z najznakomitszych piłkarzy w historii świata, nazywanego czasami “Czarną Panterą” i “Czarną Perłą z Mozambiku”, a na cześć którego Włodzimierz Smolarek nazwał syna Euzebiusz. Eusebio zmarł nad ranem o godz. 3:30 w Lizbonie z powodu zatrzymania akcji serca. Miał 71 lat, a 25 stycznia skończyłby 72 lata. Cała Portugalia od rana żyję śmiercią jej piłkarskiej gwiazdy.

Od rana w portugalskiej telewizji Eusebio jest numerem jeden, ponownie można napisać, gdyż piłkarz już wielokrtonie gościł na pierwszych stronach gazet oraz w różnych program tv, jednak tym razem powód jest całkowicie inny – jego śmierć. Po śmierci legendarnego Eusebio do Portugalii nadchodzą kondolencje z całego świata piłkarskiego, w tym również od jego słynnego następcy – Cristiano Ronaldo, który napisał na swoim Twitterze “Eusebio zawsze żywy, spoczywaj w pokoju”. A kim był słynny piłkarz i jaka jest jego historia?

Pełne imię Eusebio to Eusébio da Silva Ferreira. Urodził się on 25 stycznia 1942 w Lourenço Marques, czyli stolicy Mozambiku, który wtedy był portugalską kolonią. Często jest on nazywany “Czarną Panterą” lub “Czarną Perłą z Mozambiku”. To właśnie Eusebio wyprowadził na salony portugalską piłkę nożną oraz klub Benfica Lizbona. Jak sam jednak wspominał dzieciństwo w Mozambiku nie było łatwe, co wiązało się m.in. z tym, że jego ojciec był białym pochodzącym z Angolii, a jego rodzina nie należała do zamożnych.

Eusebio Benfica Lizbona
Jeden z najłsynniejszych portugalskich piłkarzy – Eusebio | Źr. www.football-history.net

Jednak jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia trafił do Portugalii, gdzie swoją karierę rozwinął w klubie Benifca Lizbona.  Gdy miał 20 lat rozegrał pierwszy z “meczy swojego życia”, kiedy to jego klub pokonał Real Madryt w finale Pucharu Europy 5:3, a Eusebio strzelił dwa gole. Eusebio to zdecydowanie jeden z najbardziej utytułowanych piłkarzy w historii Portugalii. Na swoim koncie posiada on m.in. brązowy medal mistrzostw świata w 1966 roku, podczas których został królem strzelców (9 bramek). W reprezentacji Portugalii wystąpił łącznie w 64 meczach (w latach 1961-1973), zdobywając 41 goli, a osiągnięcie to zostało pobite dopiero w 205 roku przez Pedro Pauleta.

Eusebio osiągał sukcesy nie tylko z reprezentacją Portugalii. Z klubem Benfika Lizbona, którego barw bronił w latach 1960-1975 roku, dziesięciokrotnie sięgnął po tytuł mistrza Portugalii i pięć krajowych pucharów. Zespół z nim w składzie pięć razy wystąpił w finale Pucharu Europy, dwukrotnie go zdobywając (lata 1961 i 1962). Przed stadionem Estádio da Luz stoi jego pomnik, a on sam należał do sztabu szkoleniowego lizbońskiego klubu.

Znaczki pocztowe Portugalia
Eusebio na znaczku pocztowym | Źr. www.uea.com

Słynny portugalski napastnik zmarł dzisiejszej nocy, tj soboty na niedzielę 5 stycznia 2014,  w Lizbonie, a o jego śmierci poinformowała agencja Lusa, powołując się na były klub słynnego piłkarza. Przyczyną zgonu 71-letniego  Eusebio było zatrzymania akcji serca.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)