Bezpośrednie loty do Porto z Polski… i co dalej?

Loty z Polski do Porto bez przesiadki stały się faktem – od maja 2016 zostaną uruchomione w końcu bezpośrednie połączenia z Polski do Portugalii na trasie Warszawa – Porto. Połączenie to będą realizowały węgierskie linie Wizz Air. Dodatkowo od listopada 2016 na tej trasie będą dodatkowe loty za sprawą połączenie oferowanego przez Ryanaira. W końcu turyści z Polski doczekali się otwarcia bezpośrednich lotów do drugiego najpopularniejszego miasta w Portugalii – Porto to perła północy kraju, przez niektórych uważane za najpiękniejsze miasto w Portugalii.

Jak kształtują się ceny biletów na trasie Polska – Porto, z jakim wyprzedzeniem warto zarezerwować bilety, by znaleźć najtańsze połączenia lub w jakich godzinach latają samoloty? Zapraszamy do naszego zestawienia, które prezentuje szczegółowe informacje na temat nowych połączeń lotniczych między Polską, a Portugalią. Prezentujemy tutaj również, co robić dalej, gdy już zwiedzimy Porto, jak można zwiedzić Portugalię, jak dojechać do Lizbony i jak maksymalnie wykorzystać możliwości, które daj nam nowe połączenie z Polski do północnej Portugalii.

Loty do Porto z Polski Warszawy 2016 przewodnik zwiedzanie zabytki atrakcje opis lotnisko polski przewodnik

Loty Wizz Air z Polski do Porto

Na początku lutego 2016 węgierskie tanie linie lotnicze ogłosiły, że uruchomią w końcu bezpośrednie połączenie z Polski do Porto. Samoloty będą latać z lotniska Warszawa – Okęcie dwa razy w tygodniu, według schematu:

 • Warszawa-Porto: środa 16.25 wylot z Warszawy – przylot do Porto o godz. 19.15 czasu lokalnego
 • Warszawa-Porto: niedziela 16.25 wylot z Warszawy – przylot do Porto o godz. 19.15 czasu lokalnego
 • Porto-Warszawa: środa 19.50 wylot z Porto – przylot do Warszawy o godz. 00.35 kolejnego dnia
 • Porto-Warszawa: niedziela 19.50 wylot z Porto – przylot do Warszawy o godz. 00.35 kolejnego dnia

Ceny biletów w promocyjnych cenach 159 zł/lot w jedną stronę, a połączenie ma działać od 15 maja. Bilety najlepiej rezerwować na stronie przewoźnika www.wizzair.com, a w cenie zawarty jest podstawowy bagaż podręczny o wymiarach określonych przez przewoźnika. Lot ma zająć ok. 3 godz. i 45 min. Przykładowa rezerwacja może wyglądać tak:

Warszawa Porto Tanie Loty 2016 Przewodnik Zwiedzanie Polska Portugalia Ryanair

Loty Ryanair z Warszawy do Porto

W krótki czasie po ogłoszeniu Wizz Air jego największa konkurencja – irlandzkie linie lotnicze ogłosiły otworzenie połączenia na trasie Warszawa-Modlin – Porto. Ryanair będzie latał również dwa razy w tygodniu do Porto z Polski. Loty będą odbywać się według poniższego schematu godzinowego:

 • Warszawa-Porto: środa 15.00 wylot z Warszawy – przylot do Porto o 17.45 czasu lokalnego
 • Warszawa-Porto: sobota 15.00 wylot z Warszawy – przylot do Porto o 17.45 czasu lokalnego
 • Porto-Warszawa: środa wylot z Porto o 18.10 – przylot do Warszawy o godz. 22.55 tego samego dnia
 • Porto-Warszawa: sobota wylot z Porto o 18.10 – przylot do Warszawy o godz. 22.55 tego samego dnia

Lot na trasie Warszawa-Modlin ma zająć również 3 godz. i 45 min. Bilety w promocyjnych cenach rozpoczynają się od 159 zł/lot w jedną stronę z podstawowym bagażem podręcznym. Loty zostaną uruchomione od 2 listopada i są już dostępne w systemie rezerwacyjnym przewoźnika. Loty najlepiej rezerwować na stronie www.ryanair.com Przykładowa rezerwacja:

Warszawa Porto Tanie Loty 2016 Przewodnik Zwiedzanie Polska Portugalia Ryanair

Dojazd z lotniska w Porto do centrum Porto

Lotnisko w Porto (Francisco Sá Carneiro Airport, kod IATA: OPO) jest położone ok. 15 km od centrum historycznego Porto. Najłatwiej dojechać z lotniska w Porto do centrum miasta metrem (www.metrodoporto.pt) Linia E (kolor fioletowy) łączy lotnisko z centrum miasta – najlepiej wysiąść na stacjach “Trindade” lub “Bolhão”. Dojście z hali przylotów do metra na lotnisku w Porto jest bardzo dobrze oznakowane. Bilety można kupić w specjalnych automatach – bilety ładowane są na specjalną kartę tzw. Andante Azul, a koszt przejazdu do centrum to 1,80 € (bilet Z4). Za pierwszym razem należy zakupić również kartę Andande, której koszt to 0,50 €.  Można również zakupić bilet 24h, którego koszt to 6,20 €. Poniższe wideo prezentuje, jak dojechać z lotniska w Porto do centrum miasta:

Dojazd z Porto do Lizbony

Porto nie jest dużym miastem, a na jego zwiedzanie najlepiej przeznaczyć sobie 2-3 dni, które dobrze zaplanowane pozwolą dokładnie poznać jego wszystkie zabytki oraz atrakcje. Może w tym być pomocny nasz przewodnik: Porto w dwa dni>>>, który pozwala zaplanować dwa dni w Porto na zwiedzaniu najważniejszych atrakcji i zabytków tego najpiękniejszego miasta w północnej Portugalii. Loty do Porto jednak można wykorzystać, by zwiedzić również Lizboną, która wcale nie jest tak daleko od Porto, dzięki czemu w czasie jednej podróży można zobaczyć dwa najważniejsze miasta w Portugalii. O tym, jak wygląda kwestia dojazdu i komunikacji między tymi dwoma miasta piszemy dokładnie tutaj: Jak przemieszczać się miedzy Lizbona i Porto – wszystkie sposoby i ceny>>> Poniżej prezentujemy te najpopularniejsze sposoby:

 • Samolot

Między Porto i Lizboną lata 2-3 razy dziennie (każdego dnia) irlandzki przewoźnik Ryanair, a bilety rozpoczynają się w cenie od 9.99 €, jeśli zarezerwujemy je odpowiednio wcześniej. Lot zajmuje ok. 45 minut i często jest to najtańsza opcja, by dostać się z Porto do Lizbony.

Loty do Porto z Polski Warszawy 2016 przewodnik zwiedzanie zabytki atrakcje opis lotnisko polski przewodnik

 • Samochód

Jeśli zależy nam, by przy okazji coś zobaczyć po drodze (na przykład wspaniałe miasto Coimbra, które jest uniwersytecką stolicą Portugalii, Fatime, która każdego roku ściąga tysiące pielgrzymów z całego świata, a gdzie objawiła się Matka Boska trójce pastuszków w 1917 roku lub wpisane na listę UNESCO Klasztory w Batalha lub Tomar), to najlepiej jest wypożyczyć samochód. Dojazd z Porto do Lizbony biegnie autostradą A1, która jest bardzo dobrą i szybką autostradą. Koszt wypożyczenia samochodu przy odpowiednio wczesnej rezerwacji może być bardzo tani, a jeśli podróżujemy w 4 osoby, to często może to być najtańszy środek transportu. Przykładowe ceny wypożyczenia samochodu na lotnisku w Porto można sprawdzić poniżej:

 • Autobus

Między Porto, a Lizboną regularnie kilkanaście razy dziennie kursują autobusy przewoźników międzymiastowych takich jak Rede Expressos, Renxe lub Citi Express. Podróż autobusem zajmuje ok. 3,5 godziny, a bilety można kupić w cenie 19-20 €/podróż w jedną stronę. Autobusy są klimatyzowane, bardzo często mają wi-fi i podróż nimi jest bardzo komfortowa.

Loty z Porto do…

Porto może być również doskonałą bazą przesiadkową. Lotnisko w Porto jest obsługiwane przez większość europejskich przewoźników. Korzystnie cenowo wygląda zwłaszcza siatka połączeń tanich linii lotniczych – Ryanari i easyJet. Na przykład z liniami Ryanair z Porto można polecieć do takich miast, jak: London Stansted, Liverpool, Dublin, Dusseldorf-Weeze, Eindhoven, Brussels-Charleroi, Frankfurt-Hahn, Bordeaux, Maastricht, Paris-Beauvais, Milan-Bergamo, Marseille, Bologna, Rome, Barcelona, Madrid, Marrakesh lub Valencia.

Loty do Porto z Polski Warszawy 2016 przewodnik zwiedzanie zabytki atrakcje opis lotnisko polski przewodnik

Brytyjski easyJet oferuje loty do miast Geneva, Lyon, Nantes, Toulouse, Basel, Bristol, Milan i London-Gatwick. Można również wykorzystać loty do Lizbony, skąd już bez trudu można się dostać na przykład na wyspę nazywaną “perłą Atlantyku”, czyli Maderę lub archipelag Azorów. Opcja wyboru tanich lotów z Porto jest dość duża i można wykorzystać to miasto, jako doskonałą bazę przesiadkową do zwiedzania całej Portugalii, jak i innych miast Europy.

Wybieracie się do Porto? Życzymy już teraz udanej podróży i zakochania się w tym mieście, jak i całej Portugalii!  W razie pytań odnośnie zwiedzania Porto zapraszamy do kontaktu.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)