Lizbona, św. Antonii i sardynki, czyli Festas de Lisboa 2014 – przygotowania [Dużo zdjęć]

IS-Festa de Lisboa 2014 Lizbona św Antonii foto zdjęcia photos Portugalia 001

Lizbona w czerwcu organizuje Festas de Lisboa, a to oznacza, że czerwiec w Lizbonie upływa pod znakiem obchodów święta św. Antoniego, grillowanych sardynek, kolorowych girland, kolorowych doniczek z Manjerico, a przede wszystkim świetnej zabawy. Najbardziej szalona jest noc św. Antoniego z 12 na 13 czerwca, kiedy to cała Lizbona wychodzi na ulice i kładzie się spać bardzo późno. Festas de Lisboa to największa i najpopularniejsza impreza w Lizbonie, jeśli zatem planować pobyt w Portugalii, to właśnie w czerwcu, by bawić się razem z mieszkańcami Lizbony na ulicach tego niezwykłego miasta.

Przygotowania do nocy św. Antoniego trwają cały czas – prezentujemy Wam galerię zdjęć z Alfamy i Bairro Alto, gdzie kończą się ostatnie prace, które mają sprawić, że dzielnice te będą wyjątkowe. Zobaczcie, jak Lizbona przygotowuje się i jak ulice tego miasta z dnia na dzień stają się coraz bardziej kolorowe. W tym roku Festas de Lisboa rozpoczęła się już 30 maja, więc dodatkowo miasto cały czas żyje różnego rodzaju wydarzeniami kulturalnymi, których szczegółowy program również można znaleźć w tym poście.

Czym jest Festas de Lisboa 2014?

Festas de Lisboa to szereg wydarzeń i imprez, które dzieją się w takich przestrzeniach, jak fotografia, muzyka, teatr, instalacja artystyczna, tradycja lokalna, historia, literatura i kino. Łącznie składają się one na największą imprezę w Lizbonie, jeśli nie w całej Portugalii – Festas de Lisboa, która w roku 2014 trwać będzie od 30 maja do 3 lipca.

Festas de Lisboa w Lizbonie poświęcona jest świętemu Antoniemu, gdyż jest to najpopularniejszy święty w stolicy Portugalii, a obchody dnia świętego Antoniego Padewskiego są bardzo ważną częścią obchodów całej Festas de Lisboa. Warto tutaj nadmienić, że św. Antonii z Padwy, nazywany czasami Antonim Padewskim nie był wcale z Włoch, jak część może myśleć, ale był z Lizbony, w której urodził się w roku 1195. To właśnie postać św. Antoniego czuwa nad wszystkimi wydarzeniami i to jemu dedykowane jest wiele wydarzeń w ramach Festas de Lisboa, w szczególności tych odbywających się na Alfamie.

IS-Festa de Lisboa 2014 Lizbona św Antonii foto zdjęcia photos Portugalia 007

Noc św. Antoniego w Lizbonie

Bez dwóch zdań jest to jedna z najbardziej szalonych nocy w całej Lizbony. Odbywa się ona 12 na 13 czerwca w Lizbonie, a rozpoczyna się marszem Marches Populares, który o godzinie 21:00 z okolic ronda Marques de Pombal i przechodzi Avenida da Liberdade, aż do placu Rossio. Jest to kolorowy przemarsz poszczególnych dzielnic Lizbony, które ze sobą rywalizują, o to, która zaprezentuje się najlepiej. W roku 2013 najlepiej zaprezentowała się i oczarowała jury dzielnica Alfama.

Następnie tłumy ludzi ciągną rozchodzą się po mieście sprawiając, że czasami ciężko przejść z jednej strony ulicy na drugą. Najbardziej tłoczno jest zawsze na Alfamie i Bairro Alto, gdzie na co dzień puste uliczki zapełniają się rzeką mieszkańców oraz turystów, których każdego roku do Lizbony na obchody święta św. Antoniego przybywa coraz więcej. Jest to noc zabawy, śmiechu i radości. Jemy wtedy grillowane sardynki z pajdą chleba, pijemy piwo, sangrię lub czerwone wino i po prostu cieszymy się wspólną zabawą z innymi ludźmi, których wszędzie na około jest pełno. Jeśli ktoś mieszka wtedy na Alfamie, to nie ma co marzyć o śnie – Alfama pustoszeje dopiero około 5-6 nad ranem.

IS-Festa de Lisboa 2014 Lizbona św Antonii foto zdjęcia photos Portugalia 010

Festas de Lisboa na Alfamie i Bairro Alto

Zdjęcia zamieszczone w tym tekście prezentują przygotowania dwóch dzielnic do Festas de Lisboa 2014 – najstarszej dzielnicy Lizbony, czyli Alfamy oraz kolorowego Bairro Alto. Uliczki Alfamy ozdobione są kolorowymi girlandami rozwieszonymi nad uliczkami oraz małymi ołtarzami, w których znajdziemy postać św. Antoniego. W wielu miejscach rozstawiane są proste drewniane budki, w których sprzedawać się będzie piwo, wino lub ginjinhe, czy też proste dania na słodko lub słono. Z wielu miejsc dociera już muzyka, odpowiednik portugalskiego disco polo, które świetnie sprawdza się wieczorami, gdy ludzie tańczą po prostu na ulicach. Lizbona w czerwcu nabiera kolorów i to nie bynajmniej tylko za sprawą kolorowych girland, ale przede wszystkim ze względu na charakter zabawy Festas de Lisboa.

IS-Festa de Lisboa 2014 Lizbona św Antonii foto zdjęcia photos Portugalia 002

Zobacz nasze materiały związane z obchodami Festas de Lisboa

Wideo z obchodów święta św. Antoniego w Lizbonie

Galeria zdjęć z przygotowań do Festas de Lisboa 2014

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)