Lizbona nałoży podatek na turystów od roku 2015?

Lizbona podatek turystyczny 2015 Lisbona podatek od turystów opis ile

Lizbona od roku 2015 prawdopodobnie wprowadza podatek turystyczny dla osób, które odwiedzą Lizboną, a od roku 2016 dla turystów, którzy będą również spali w Lizbonie. Jak donoszą portugalskie gazety plany lizbońskiego magistratu przewidują wprowadzanie dwóch podatków turystycznych, które mają wnieść do budżetu dodatkowe nawet 18,9 €. Co na to portugalskie stowarzyszenie turystyczne oraz w jaki sposób oraz kogo dokładnie podatek będzie obejmował? Zapraszamy do tekstu, który przybliża bliżej obecne znane szczegóły dotyczące podatku turystycznego w Lizbonie, który ma być wprowadzony od roku 2015.

justify;">Od kilku dni w portugalskich mediach toczą się dyskusje specjalistów, polityków i ludzi z branży turystycznej, o przedstawionych planach obecnego włodarza Lizbony – Antonio Costa, który zapowiedział wprowadzanie od roku 2015 nowego podatku, który miałby obejmować turystów przybywających do Lizbony. Jak się zapowiada zyski pochodzące z planowanego podatku mają wesprzeć budżet miasta oraz renowację lizbońskich zabytków. Co o tym sądzicie?

Lizbona i podatek turystyczny 2015

Wszystkie osoby, które zamierzają się wybrać do Lizbony od roku 2015 drogą lotniczą lub morską, czyli przylecą na lizbońskie lotnisko lub przypłyną do portu w Lizbonie, muszą się liczyć z nowym podatkiem turystycznym. Wynosić on będzie 1€ od osoby. Wyłączone z tego podatku mają być osoby, które przybędą do Lizbony pociągiem, samochodem lub autobusem, czy też innymi środkami transportu, niż samolot i statek.

Lizbona podatek turystyczny 2015 Lisbona podatek od turystów opis ile
Widok na centrum Lizbony z Katedrą Se

Jak podają władze miasta, dzięki nowemu podatkowi ma wpłynąć do budżetu miasta nawet 7€ każdego roku. Podatek, o którego wprowadzaniu są obecnie rozmowy, ma obowiązywać w latach 2015-2019, ma być więc podatkiem czasowym. O jego przedłużeniu lub anulacji ma zdecydować strategia turystyczna dla Lizbony, która ma być wprowadzona w roku 2019.

Podatek dla osób nocujących w Lizbonie od 2016

Opisany powyżej podatek, to nie jedyny podatek, który Lizbona chce nałożyć na turystów. Jak podaje serwis Rzeczpospolita Ekonomia (www.rp.pl), za portugalskim dziennikiem Jornal de Negócios (www.jornaldenegocios.pt), od roku 2016 Lizbona będzie równie pobierała również od turystów opłatę 1€ za każdą noc spędzoną w mieście. Z opłaty tej mają być zwolnione dzieci do 12. roku życia.

Lizbona podatek turystyczny 2015 Lisbona podatek od turystów opis ile
Uliczki Alfamy

Cytowany przez portal Jornaldenegocios.pt zastępca prezydenta Lizbony Fernando Medina wyjaśnił, że nowa opłata będzie obowiązywać jedynie w pierwszym tygodniu pobytu, więc maksymalny rachunek nie przekroczy 7 € od osoby. Nowy podatek ma obowiązywać również do 2019 roku.

Nowe podatki turystyczne dla wszystkich w Lizbonie?

Z nowych podatków mają być zwolnieni studenci oraz osoby obywatelstwa portugalskiego. Jednak Fernando Medina – przedstawiciel lizbońskiego magistratu, w wywiadzie przytoczonym przez The Portugal News, przyznał, że nie może zapewnić, że nowy podatek nie obejmie również Portugalczyków wjeżdżających do stolicy.

Suchej nitki na planowanym wprowadzanie podatków turystycznych w Lizbonie nie zostawiają również przedstawiciele organizacji turystycznych oraz obiektów turystycznych w Portugalii. Podatki te krytykowane są m.in.  Stowarzyszenia Hoteli i Ośrodków Turystycznych w Algarve (AHETA), czy Confederação do Turismo Português (CTP).

Lizbona podatek turystyczny 2015 Lisbona podatek od turystów opis ile
Żółty tramwaj na ulicach Lizbony

Trwają obecnie prace legislacyjne nad wprowadzaniem nowych podatków, a o ich rozwoju będziemy informować na bieżąco, dlatego zapraszamy do odwiedzania InfoLizbona.pl, by zobaczyć, czy nowy podatek turystyczny zostanie wprowadzony w 2015 roku, czy nie.

Aktualizacja – marzec 2015

Na chwilę obecną kwestia podatku turystycznego nie jest podnoszona w portugalskich mediach. Zatem w Lizbonie nie obowiązuje żaden podatek turystyczny, który turyści muszą zapłacić! Nie wiadomo, czy sprawa wróci. Żadna prace legislacyjne nad wprowadzeniem podatku turystycznego w Lizbonie nie zostały jeszcze rozpoczęte.

3 komentarze. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Tomasz napisał/a:

  Jak wygląda aktualnie temat podatków turystycznych w zakresie przylotu ? Noclegowy rozumiem obowiązuje , widać na podstawie rezerwacji noclegów ale pytanie czy jak w ciągu 2 tygodni będę w kilku miejscach to jednak zapłacę więcej niż za 7 noclegów i jak wygląda temat zwolnienia z tego podatku dzieciaków ?

  Odpowiedz
 • Piotr Hurnowicz napisał/a:

  W jaki sposób byłby naliczany podatek?Dodawany do ceny biletu lotniczego? W 2015 planowana kwota to 1E, za dzień czy za pobyt?

  Odpowiedz
  • Na chwilę obecną trwają jeszcze prace legislacyjne nad tym podatkiem, nie jestem zatem podany sposób, w jaki podatek ten miałby być ściągany. Jak tylko będzie wiadomo, w jaki sposób oraz czy podatek w ogóle wchodzi w życie, to poinformujemy o tym na stronie. Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)