Lizbona i jej kultura: Centrum Kultury Belem – Centro Cultural de Belém

Centro Cultural de Belém Belem Lizbona kultura CBB

Belem w Lizbonie słynie nie tylko z nagromadzenia zabytków i atrakcji turystycznych, ale również z największego obiektu kulturalnego w Portugalii – Centrum Kultury Belem, którego nazwa po portugalsku to Centro Cultural de Belém, w skrócie CBB.  Budynek CBB w Lizbonie gości nie tylko koncerty, spektakle, akcje artystyczne, ale również wystawy , kongresy i inne wydarzenia z szeroko pojętej kultury. Jest to punkt obowiązkowy na kulturalnej mapie nie tylko Lizbony, ale i całej Portugalii.

Decyzja o budowie Centrum Kultury Belem zapadła w styczniu 1988 roku i była częścią przygotowań portugalskiego rządu do objęcia prezydencji Portugalii w Unii Europejskiej w roku 1992. Budynek miał gościć i koncentrować ludzi oraz instytucje odpowiedzialne za różne aspekty portugalskiej prezydencji, a w dalszych latach służyć w celach kulturalnych. Dziś Centrum Kultury Belem to najbardziej dynamiczna placówka kulturalna w Lizbonie.

Do konkursu architektonicznego na projekt nowego obiektu wpłyneło łącznie 57 zgłoszeń, a wygrało go konsorcjum Vittorio Gregotti i Atelier Risco. Projekt zakładał wybudowanie centrum, które miało składać się z pięciu, współgrających ze sobą modułów, jednak ostatecznie postanowiono wybudowa tylko trzy moduły: Centrum Konferencyjne, Centrum Wystawiennicze i Centrum Sztuki.

Budowa Centrum Kultury Belem rozpoczęła się lipcu 1989 roku, a zakończyła w styczniu 1992 roku. Budynek CCB jest zlokalizowany pomiędzy ulicami  Avenida da Índia-Avenida de Brasília i Rua Bartolomeu Dias. Jest on otoczony przez wiele historycznych budynków  (m.in. Klasztor Hieronimitów lub Wieże Belem).  CBB łącznie zajmuje ponad  140,000 m², szczególnie warte odwiedzenia jest Centrum Wystawiennicze, które mieści m.in cztery galerie prezentujące prace z dziedzin współczesnej sztuki, designu, architektury i fotografii. Od roku 2007 mieści się tam również Museu Colecção Berardo, które prezentuje jedną z ważniejszych światowych kolekcji sztuki współeczesnej. Do stałej ekspozycji należą dzieła takich artystów, jak na przykład Man Ray, Picasso, Warhol lub Polock.

Centro Cultural de Belém Belem Lizbona kultura CBB

Godziny otwarcia Centrum Kultury Belem w Lizbonie

  • Poniedziałek – piątek od 08:00 do 20:00
  • Sobota – niedziela od 10:00 do 19:00
  • Obiekt jest nieczynny 25 grudnia

Program Centrum Kultury Belem w Lizbonie

Program wydarzeń kulturalnych (koncertów, wystaw, performance, pokazów itp) dostępny jest na oficjalne stronie CCB.

Ceny, bilety i opłaty za wstęp do Centrum Kultury Belem w Lizbonie

Ceny biletów są ustalane indywidualnie dla każdego wydarzenia, najlepiej je sprawdzić w zapowiedziach wydarzeń, pod linkiem dostępnym powyżej. Obowiązuje jednak zasada, że młodzież ponież 25. roku życia i osoby starsze powyżej 65. roku życia dostają zniżke 25%. CBB oferuje również zniżki dla grup.

Adres i dane kontaktowe Centrum Kultury Belem w Lizbonie

Fundação Centro Cultural de Belém
Praça do Império, 1449-003 Lisbon | Portugal
Phone + 351 213 612 400
Fax + 351 213 612 500
Website: www.ccb.pt
E-mail: ccb@ccb.pt
Współrzędne geograficzne: 38°41′43.47″N 9°12′31.18″W

Dojazd do Centrum Kultury Belem w Lizbonie

  • Tramawajem 15
  • Autobusami 201, 714, 728, 751
  • Pociągiem relacji Cais do Sodre – Cascais

Lokalizacja Centrum Kultury Belem w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)