Kulinarne odkrywanie Lizbony z dobrą zabawą w tle, czyli Rota de Tapas 2014 w Lizbonie

Rota de Tapas Lisboa 2014 Foto Lizbona Restauracje Bary Jedzenie Kuchnia 1

Jak zwiedzać Lizbonę, a przy tym smakować jej różnych smaków oraz kuchni w rozmaitych barach, restauracjach i tascach? Na przykład dzięki szlakowi Rota de Tapas Estrella Damm 2014, który to po raz kolejny zagościł w Lizbonie. Rota de Tapas Estrella Damm 2014 to szlak, na którym znajdują się bary, restauracje i inne lokale, gdzie można spróbować małych przekąsek, czyli tapasów, w asyście piwa Estrella Damm. To wszystko w jesiennych smakach kuchni portugalskiej oraz w otoczeniu historycznych dzielnic Lizbony. 

Jest to okazja, by spróbować m.in. tapasów z tuńczyka z migdałami, sałatki rosyjskiej z krewetkami, krokietów z kiełbasy z kurczaków, sałatki z łososia z sosem cytrynowym lub małych hamburgerów z krewetkami i czosnkiem, a to wszystko za każdym razem z butelką 0,25 ml Estrella. Jedna porcja kosztuje 3€, a jednego wieczoru można śmiało przejechać całe centrum Lizbony szlakiem lokali, które biorą udział w tegorocznej akcji Rota de Tapas Estrella Damm 2014. Spróbowaliśmy i polecamy, gdyż jest to świetna okazja nie tylko do kulinarnego poznawania Lizbony, ale również odkrywania Lizbony.

Szlak tapasów w Lizbonie i Porto – podstawowe info

Rota de Tapas Estrella Damm 2014 odbywa się w Lizbonie i Porto już po raz czwarty. Szlak barów, pubów, restauracji i taszek został poprowadzony równocześnie w dwóch miastach odkrywając podczas tej edycje nowe lokale i nowe smaki. Bieżąca edycja trwa od 16 października do 2 listopada 2014, więc jest sporo czasu, by odkrywać lokale, które znajdują się na szlaku Rota de Tapas Estrella Damm 2014 w Lizbonie, czy to w Porto. Na trasie lizbońskiej Rota de Tapas Estrella Damm 2014 łącznie znajduje się 35 różnych miejsc, a w Porto 20.

Rota de Tapas Lisboa 2014 Foto Lizbona Restauracje Bary Jedzenie Kuchnia 1
Typowy tapas dostępny w ramach Rota de Tapas 2014 w Lizbonie

Rota de Tapas Estrella Damm 2014 – cel

Po lecie przyszedł czas na odkrywanie nowych smaków oraz aromatów jesieni, dlatego kucharzom lokali, które zaproszono do tegorocznej Rota de Tapas Estrella Damm postawiono cel: przygotowywane tapasy muszę zawierać jeden ze składników związanych właśnie z jesienią, czyli m.in. orzechy, miód, oliwki, wędliny, sery, ptactwo łowne (np kuropatwy, kaczki), migdały, orzechy włoskie, rodzynki, pigwy, ryby, grzyby, słodkie ziemniaki. Jak im wyszło zadanie? Oceńcie sami między 16 października, a 2 listopada 2014.

Rota de Tapas Lisboa 2014 Foto Lizbona Restauracje Bary Jedzenie Kuchnia 1
Piwo Estrella + mapa tegorocznej edycji

Jak działa szlak tapasów w Lizbonie?

Prosto, żeby wręcz nie napisać, że bardzo prosto. Dostajemy jedną z szeroko i łatwo dostępnych map Rota de Tapas Estrella Damm 2014, na której jest zaznaczone centrum miasta wraz z lokalizacją miejsc, które biorą udział w zabawie (mapy dostępne we wszystkich lokalach biorących udział w szlaku). Każdy tapas kosztuje 3€/os, a składa się na niego mała butelko (0,25ml) piwa Estrella Damm oraz przekąska, czyli opisywany tapas. Warto również zbierać pieczątki z lokali, które odwiedzamy, na naszej mapie Rota de Tapas Estrella Damm 2014, gdyż mogą one okazać się pomocne. W jaki sposób? Przede wszystkim dlatego, aby móc poruszać się specjalnymi tuk tukami, które będą kursować między dzielnicami biorącymi udział w zabawie (każdego dnia od 19.00 do 23.00, a każdy tuk tuk może wziąć 6 osób. Są one specjalnie oznaczone, a skorzystać z nich można jeśli mamy m.in. 2 pieczątki na mapie). Dlatego też, że zbierając je możemy wygrać wycieczkę do Barcelony (szczegóły tutaj >>>)

Rota de Tapas Lisboa 2014 Foto Lizbona Restauracje Bary Jedzenie Kuchnia 1
Warto zbierać pieczątki z odwiedzanych miejsc

Rota de Tapas 2014, a zwiedzanie Lizbony

W październikowo-listopadowej edycji w Lizbonie Rota de Tapas przebiega przez Cais do Sodré, Baixe, Alfame, Bairro Alto oraz Príncipe Real. Najwięcej lokali znajduje się na terenie dzielnic Bairro Alto i Príncipe Real. Wyruszając szlakiem tapasów w Lizbonie możemy zwiedzić m.in. Katedrę Se, plac Largo do Carmo, uliczki Bairro Alto, czy ogród Jardim do Príncipe Real. W szczególności, że godziny serwowanie tapasów są różne i nie są to tylko godziny wieczorne, dzięki czemu kosztowanie specjałów z mapy można śmiało połączyć z odwiedzeniem ciekawych zabytków i atrakcji, które znajdują się na przejściach między poszczególnymi taszkami, restauracjami i barami.

Rota de Tapas Lisboa 2014 Foto Lizbona Restauracje Bary Jedzenie Kuchnia 1
Każda mapa zawiera szczegółowy opis tapasów oraz adres lokalu, gdzie jest on serwowany

Nasze TOP 5 restauracji na Rota de Tapas 2014 w Lizbonie

  • Tapas 52 na Rua Dom Pedro V 52
  • Petiscos no Bairro na Rua da Atalaia 133
  • Velha Gaiteira na Rua Pedras Negras 17
  • Storik na Rua Alecrim 30
  • Tapa Bucho na Rua dos Mouros 19
Rota de Tapas Lisboa 2014 Foto Lizbona Restauracje Bary Jedzenie Kuchnia 1
Czy polecamy? Oczywiście, że tak! Rota de Tapas to świetna zabawa!

Pamiętajmy, że Rota de Tapas Estrella Damm 2014 w Lizbonie, czy Porto, to przede wszystkim dobra zabawa. Jest okazja poznania smaków, czy to Lizbony, czy Portugalii, jednak jeśli mamy ochotę rozkoszować się w pełni bogactwem kuchni portugalskiej, to wybierzemy się do jednej z licznych restauracji w Lizbonie, których rankingi i przewodniki znajdziecie tutaj: Restauracje w Lizbonie >>> A zamiast piwa Estrella Damm polecamy portugalskie piwa Sagres lub Super Bock, choć nie można również odmówić uroku hiszpańskiemu piwu, w szczególności w asyście portugalskich wersji tapasów. Udanej zabawy!

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)