Jak przejechać przez most Vasco da Gama w Lizbonie komunikacją miejską, samochodem lub taxi?

Most Vasco da Gama w Lizbonie przejazd ceny autobusy foto zdjecia fotografie

Most Vasco da Gama w Lizbonie to najdłuższy most w Portugalii oraz jednocześnie najdłuższy most w Europie. Często zadawanym pytaniem jest, jak można przez niego przejechać, jak się na niego dostać, jakim numerem autobusu i skąd? Przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie, w którym prezentujemy zbiór praktycznych informacji na temat mostu Vasco da Gama w Lizbonie oraz przewodnik, jak można przez niego przejechać używając komunikacji miejskiej lub samochodu albo i taxi.

Bez dwóch zdań przejażdżka przez most Vasco da Gama w Lizbonie należy do ciekawszych i nietypowych atrakcji w Lizbonie, nie tylko dla widoków, ale przede wszystkim dla samego faktu przejechania się mostem, którego łączna długość wynosi ponad 17 km. Jak się okazuje, wcale nie jest to takie trudne, i wcale nie potrzeba mieć własnego samochodu, gdyż przez most kursuje kilka linii autobusowych, które odjeżdżają z różnych punktów Europy. Nie jest to również droga atrakcje, gdyż bilety rozpoczynają się już od 3,40 €/przejazd. Sprawdźcie, jak można przejechać przez most Vasco da Gama w Lizbonie.

Most Vasco da Gama w Lizbonie – historia i fakty

Słynny most Vasco da Gama w Lizbonie budowano w latach 1995-1998, a uroczyste otwarcie odbyło się 29 marca 1998 roku. Most nosi imię słynnego portugalskiego odkrywcy Vasco da Gama, który w roku 1498 odkrył drogę morską do Indii. Łączna długość mostu to dokładnie 17,2 km i łączy on Lizbonę z (dokładnie w Sacavém) z miejscowością Montijo znajdującą się po drugiej stronie rzeki Tag.

Na moście znajduje się 6 pasów ruchu, które w przypadku dużego ruchu samochodowego mogą być przemienione w 8 pasów. Obecnie po mieście przebiega autostrada A12, która łączy  Sacavém z Setúbal. Most Vasco da Gama zaprojektowany jest w ten sposób, że ma wytrzymać trzęsienie ziemi 4,5 razy silniejsze, niż które, zniszczyło Lizbonę w roku 1755. Głównym projektantem mostu był Armando Rito, a spółką odpowiedzialną za most Lusoponte.

Most Vasco da Gama w Lizbonie przejazd ceny autobusy foto zdjecia fotografie

Most Vasco da Gama w Lizbonie – autobusy

Przejazdy autobusami przez most Vasco da Gama w Lizbonie obsługuje firma Transportes Sul do Tejo (www.tsuldotejo.pt), której następujące autobusy przejeżdżają przez most i obsługują różne trasy:

 • 431 | Lizbona – Montijo
 • 432 | Lizbona – Atalaia przez Alcochete
 • 437 | Lizbona – Montijo
 • 562 | Lizbona – Setubal
 • 563 | Lizbona – Setubal przez Pinhal Novo
 • 565 | Lizbona – Palmela

Najczęściej jeżdżą autobusy o numerach 431; 562 i 565, przy czym autobusy 5xx to linie pośpieszne – czas przejazdu zajmuje ok 40 minut, a autobusu 431 ok 50 minut (przejazd między pierwszy, a ostatnim przystankiem). Wszystkie rozkłady jazdu można sprawdzić na stronie www.tsuldotejo.pt w zakładce “Carreiras e horários” – poniżej zamieszczamy wybrane rozkłady jazdy.

Ponte Vasco da Gama Most Lizbona Oriente przejazd fotografie foto zdjecia przewodnik 431

Ponte Vasco da Gama Most Lizbona Oriente przejazd fotografie foto zdjecia przewodnik 431

Ponte Vasco da Gama Most Lizbona Oriente przejazd fotografie foto zdjecia przewodnik 431

Autobusy 431; 432 i 437 oraz 562; 563 i 565 odjeżdżają z dworca autobusowego Gare do Oriente, czyli Dworca Oriente>>> a bilety na przejazd można kupić u kierowcy – koszt biletu od 3,40 € – 4,60 € / osobę / jeden przejazd. Koszt biletu jest uzależniony od pokonanej trasy. Nie ma potrzeby kupowania biletów na autobusy z wyprzedzeniem.

Przejazd przez most Vasco da Gama w Lizbonie samochodem

Czas jazdy z centrum Lizbony (plac Praca do Comercio) na drugą stronę rzeki Tag przez most Vasco da Gama to ok 20 minut. Oto przykładowe wskazówki dojazdu z centrum Lizbony na most:

 • Najpierw jedziemy Av. Infante Dom Henrique w kierunku A12
 • Kierujemy się Av. Infante Dom Henrique na wschód w stronę Rua Arameiros
 • Kontynuujemy wzdłuż Rua Cintura do Porto
 • Na rondzie drugi zjazd w Av. Infante Dom Henrique
 • Dalej na zjazd A1 Norte/A12 Sul/IC17 w kierunku A8 Oeste/Circular Regional Interior de Lisboa
 • Podążamy za znakami „A12 Sul/P.te Vasco da Gama” i wjedżamy na A12
 • Wjedź na A12 i jedziemy przez most Vasco da Gama “Ponte Vasco da Gama”

Wyjazd z Lizbony przez most jest bezpłatny. Wjazd do Lizbony mostem Vasco da Gama kosztuje 2,60€ dla samochodów osobowych.

Taxi przez most Vasco da Gama w Lizbonie

Istnieje możliwość przejazdu przez most Vasco da Gama taxi . Taksówki najlepiej łapać z dworca Oriente. W takim przypadku przejazd przez most i powrót na dworzec Oriente kosztuje ok 50€. Zawsze jednak warto ustalić wcześniej orientacyjną cenę z kierowcą taksówki. Czytaj więcej: Taxi w Lizbonie: Ceny, telefon, kontakt, opłaty [Mapa taksówek w Lizbonie]

11 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • bogdan napisał/a:

  proszę o informacje czy wjazd na most vasco da gama w kierunku Lizbony można opłacić kartą lub gotówką na bramkach wjazdowych

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Tak, można płacić gotówką lub kartą na bramkach wjazdowych na most Vasco da Gama w kierunku Lizbony.

   Odpowiedz
   • bogdan napisał/a:

    dziękuję uprzejmie za informację i proszę o kontakt do Pana w celu skorzystania z Pana usług ,jeżeli to możliwe to na podany email.

    Odpowiedz
 • Mirek napisał/a:

  Witam,
  Chcę wypożyczyć samochód w Lizbonie, żeby pojechać do Sintry, zobaczyć Ursa Beach, no i przejechać się mostem Vasco da Gama. Czy będę musiał korzystać z autostrad, tzn. czy będę musiał korzystać z karty TollService czy innego systemu np. EasyToll ?
  Z tego co widzę most to część autostrady A12. Czy oprócz wniesienia opłaty za wjazd na most trzeba korzystać z systemu opłat na autostradzie?

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Tak, jadąc tą trasę korzysta się z autostrad. Po opuszczaniu mostu Vasco da Gama można jednak wybrać trasę z pominięciem autostrad (wydłuża to jednak znacznie trasę). Nie polecam takiego rozwiązania. Najwygodniej jest aktywować w wypożyczalni urządzenie Via Verde i “mieć spokój” z płatności za autostrady, również te, gdzie występuje tylko elektroniczny system poboru opłat. Pozdrawiam

   Odpowiedz
 • Jagoda napisał/a:

  Witam,
  czy z Lizbony do Montijo, przez most Vasco da Gama, powrót mostem 25 Kwietnia, można używać biletów 24 godzinnego, tego co w Lizbonie?
  Świetna strona 😉
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Niestety nie! Nie obowiązują na tej trasie bilety 24h, gdyż komunikacja miejska, która kursuje na tej trasie należy do innego przewoźnika. Pozdrawiam serdecznie, cieszę się, że strona jest pomocna:)

   Odpowiedz
   • Jagoda napisał/a:

    Dzięki za odpowiedz, mam jeszcze pytanie; Jak najkorzystniej przebyć trasę Lizbona – Estoril – Cascais – Cabo da Roca – Lizbona, naturalnie zatrzymując się w tych miejscach, na zwiedzanie. Mieliśmy zwiedzić wszystko, włącznie z Sintrą ale myślę, że Sintra wymaga dopieszczenia, wszak ma wiele urokliwych miejsc. Estoril – Cascais – Cabo da Roca chcemy zwiedzić w drugi dzień ale jak najkorzystniej, jeśli chodzi o komunikację miejską. Mieszkać będziemy niedaleko Santa Apolonia. Za parę dni WITAJ LIZBONO 😉 Dzięki jeszcze raz za wiele świetnych informacji.
    Pozdrawiam Jagoda
    ( czekam na odpowiedz)

    Odpowiedz
 • Jacek Cichecki napisał/a:

  witam
  czy aby przejechac mostem Vasco de Gama, powrot mostem Ponte de 25 Abril czekaja mnie jakies oplaty za przejazd samochodem (oplata za autostrade itp)

  pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Trzeba się jedynie liczyć z opłatą za wjazd mostem 25. kwietnia do Lizbony. Opłata to 1,65€ za samochód osobowy. Płacimy tylko za wjazd do Lizbony, wyjazd jest bezpłatny. Zasada ta dotyczy obydwóch mostów. Pozdrawiam!

   Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)