Festiwal Ligi Mistrzów 2014 w Lizbonie

Lizbona Finał Ligi Mistrzów 2014 foto

Liga Mistrzów 2014 w Lizbonie to wielkie wydarzenie nie tylko dla mieszkańców Lizbony, ale przede wszystkim dla wszystkich fanów piłki nożnej. 24 maja 2014 gościć będzie tysiące fanów z całego świata. Finał Ligi Mistrzów 2014 odbędzie się na Estadio da Luz, jeśli jednak ktoś nie będzie mógł być na stadionie, to mecz finałowy będzie można zobaczyć w różnych punktach miastach – na przykład na terenie Festiwalu Ligi Mistrzów, który zajmie jeden z najważniejszych placów w centrum Lizbony, czyli plac Praca do Comercio.

W ramach Festiwalu Ligi Mistrzów zaplanowano szereg atrakcji dla fanów piłki nożnej. W poniższym tekście przedstawiamy opis festiwalu wraz z wyszczególnieniem poszczególnych rzeczy składających się na festiwal oraz garść informacji praktycznych. Zobaczcie, jak wygląda już Lizbona oraz w jaki sposób Festiwal Ligi Mistrzów 2014 w Lizbonie chce przenieść piłkarskie emocje i zabawę na ulice Lizbony. A jak wygląda Lizbona? Już od kilku tygodni stolica Portugalii żyła nadchodzącą imprezą sportową, ulice były ozdobione flagami, a bary i puby zachęcały już wcześniej, aby zobaczyć u nich jeden z najważniejszych europejskich meczy. Teraz finałem LM żyją już wszyscy i nie sposób nie dostrzec nadchodzącej imprezy spacerując po Lizbonie.

Festiwal Ligi Mistrzów 2014 w Lizbonie – program

W ramach festiwalu przewidziano różne atrakcje i wydarzenia dla wszystkich fanów piłki nożnej, którzy przybędą do Lizbony, by wspólnie kibicować dwóm hiszpańskim drużyną, które zmierzą się 24 maja 2014 na stadionie Benfica Lizbona. Wśród zapowiadanych atrakcji przewidziano m.in.:

  • spotkania z piłkarzami
  • mini boisko
  • pamiątkowe zdjęcia z trofeum
  • pokazy filmów
  • mecze piłkarskie
  • platformę social media
  • stoiska sponsorskie

Teren Festiwalu Ligi Mistrzów 2014 będzie otwarty w dniach 22 -25 maja 2014, w godzinach: czwartek – sobota 11.00 – 23.00, a w niedzielę 11.00 – 17.00

Liga Mistrzów 2014 Real Atletico Lizbona foto zdjęcia wynik
Trofeum LM | Fot. uefa.com

Wydarzenia towarzyszące finałowi Ligi Mistrzów 2014 w Lizbonie

Do 25 maja w Lizbonie działa Galeria Ligi Mistrzów, która prezentuje ponad 150 prac obrazujących historię najsłynniejszych europejskich zmagań piłkarskich, od ich pierwszej edycji w 1955 roku, kiedy to została stworzona organizacja Piłkarski Puchar Europy Mistrzów Krajowych przez lata LM z jej największymi gwiazdami, w tym portugalskimi piłkarzami – m.in.  Eusebio lub Ronaldo.  Galeria prezentuje swoje prace na placu Praça do Município, który jest położony tuż obok Praca do Comercio.

Tuż obok działa również Muzeum Finału Ligi Mistrzów. Jest ono zlokalizowane pod adresem Rua do Arsenal 21 i podobnie, jak Galeria, jest czynne do 25 maja w godzinach 10.00-20.30. Zobaczyć tam można rzeczy związane z najważniejszymi wydarzeniami podczas finałów Ligi Mistrzów na przestrzeni lat, jak na przykład piłka podpisane przez Zinédine Zidane  po finale w roku 2002.

LM 2014 w Lizbonie finał zdjęcia photos foto relacja
Muzeum Finału LM w Lizbonie | Fot. uefa.com

Festiwal Ligi Mistrzów 2014 w Lizbonie – miejsce i dojazd

Festiwal odbywa się na placu Praca do Comercio, który jest bardzo dobrze skomunikowany z resztą miasta, a jednocześnie jest jednym z głównym miejsc różnorakich wydarzeń kulturalnych, politycznych i artystycznych w Lizbonie. Plac ten jest często nazywany Terreiro do Paço, gdyż mieści się na nim stacja metra o tej samej nazwie (niebieska linia metra), a co związane jest z tym, że przed trzęsieniem ziemi z 1755 roku na placu tym stał Pałac Królewski – Paços da Ribeira.

Wymiary placu to 177 m x 192,5 m, a plan architektoniczny został zrealizowany prawie w całości w XVIII wieku, z wyjątkiem kilku detali , które zostały ukończone dopiero w XIX wieku. Głównym elementem odbudowanego placu jest pomnik Józefa I oraz Łuk Triumfalny, a także potężne zabudowania budynków otaczające plac, w których mieszczą się obecnie m.in. Ministerstwo Sprawiedliwości, a także najstarsza kawiarnia / restauracja w Lizbonie – Cafe Martinho da Arcada – z 1782 roku, a która to była ulubionym miejscem słynnego portugalskiego poety Fernando Pessoa.

Zdjęcia z Ligi Mistrzów 2014 w Lizbonie foto photos
Przygotowanie w Lizbonie do finału LM 2014 | Fot. uefa.com

Dojazd:

Lokalizacja:


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)