Pomnik Józefa I na placu Praca do Comercio w Lizbonie

Pomnik Józefa I Praca do Comercio w Lizbonie Lizbona Baixa

Kim jest pomnik na placu Praca do Comercio w Lizbonie? Głównym elementem tego największego placu dzielnicy Baixa (czyli Placu Comercio, co znaczy Placu Handlowego) jest statua jeźdźca przedstawiająca króla portugalskiego Józefa I. Znajduje się ona w centrum placu stanowiąc jego najważniejszy element. Jest to 14 metrowej wysokości statua przedstawiająca króla Józefa I (Dom José I) odzianego w pelerynę, w okazałym hełmie, na koniu, który depcze węża. Wzrok króla wędruje w stronę rzeki Tag, w stronę miejsca, gdzie łączy się ona z oceanem.

Pomnik ten jest autorstwa słynnego portugalskiego rzeźbiarza Machado da Castro, a wykonany jest on z brązu. Jego odsłonięcie nastąpiło 6 czerwca 1775 roku, czyli 20 lat po tragicznym dla Lizbony trzęsieniu ziemi, które zrównało z ziemią dużą część miasta, w tym m.in. Plac Comercio, gdzie znajduje się pomnik.

Pomnik Józefa I na Praca do Comercio

Ciekawostką jest to, że odsłonięcie pomnika zbiegło się celowo z urodzinami króla Józefa I, a odsłonięcie, jak i urodziny świętowano w tym roku w Lizbonie, aż 3 dni. Z tej okazji zorganizowano liczne imprezy i uroczystości nie tylko dla rodziny królewskiej, ale i wszystkich mieszkańców miasta.

Pomnik wykonany z brązu znajduje się na cokole otoczonym przez alegoryczne postacie, a z przodu cokołu znajduje się medalion z podobizną Sebastião José de Carvalho e Melo, czyli Markiza Pombala, który rozkazał postawić w tym miejscu pomnik swojemu królowi, a który to był odpowiedzialny za odbudowę stolicy po katakliźmie z 1755 roku.

Król Józef I w Portugalii

Król Józef I zwanyrównież jest Reformatorem (port. José o Reformador). Był to król Portugalii z dynastii Bragança. Urodził się w Lizbonie jako trzecie dziecko króla Jana V i jego żony Marii Anny Austriaczki. W 1729 Józef ożenił się z księżniczką Marianną Wiktorią Burbon (córką króla Hiszpanii, Filipa V i Elżbiety Farnese), jednocześnie jego starsza siostra Maria Barbara wyszła za przyszłego króla Hiszpanii – Ferdynanda VI.

IS_Lizbona Lisbon Lisboa zabytki photo foto pics 000026

Plac Praca do Comercio w Lizbonie

Pomnik znajduje się na Placu Comercio. Po portugalsku Praça do Comércio, czyli po prostu Plac Handlowy, a dawnej Terreiro do Paço, co znaczy to Plac Pałacowy, to jeden z najważniejszych placów Lizbony. To właśnie tam Lizbona witała marynarzy wracających z dalekich wypraw, to właśnie Placu Comercio miały miejsca najważniejsze wydarzenia w historii Portugalii i to właśnie te miejsce jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych, a jednnocześnie ulubionych miejsc w Lizbonie – zarówno mieszkańców, jak i turystów. Czytaj więcej na temat Placu Comercio w Lizbonie: Plac Comercio w Lizbonie (Praça do Comércio)

Lokalizacja pomnika króla Józefa I w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony


Pokaż Turystyczna mapa Lizbony i Portugalii [www.InfoLizbona.pl] na większej mapie

Pomnik Józefa I na Placu Comercio na zdjęciach

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)