Boże Narodzenie w Lizbonie 2014 – co robić w mieście? Świąteczny przewodnik po Lizbonie

Boże Narodzenie 2014 w Lizbonie można uważać już za rozpoczęte – patrząc choćby po wystawach sklepowych oraz tysiącu światełek bożonarodzeniowych na ulicach Lizbony. Jaka jest Lizbona w Boże Narodzenie? Oczywiście, jak zwykle nie banalna. W mieście z okazji Bożego Narodzenie i Nowego Roku dużo się dzieje i będzie się działo – koncerty, targi, przedstawienia i inne bożonarodzeniowe wydarzenia. Mimo, że stolica Portugalii podczas świąt Bożego Narodzenie nie ma zbyt wielkich szans na śnieg, to da się tutaj jednak poczuć klimat i magię świąt.

Przygotowaliśmy dla Was specjalny świąteczny przewodnik po Lizbonie, który pokazuje co będzie się działo w mieście z okazji Bożego Narodzenia w grudniu 2014 i styczniu 2015. Zobaczcie, jakich atrakcji się można spodziewać oraz co władze miasta przygotowały dla turystów. Zamieszczamy również kilkanaście zdjęć i wideo z Lizbony, byście mogli poczuć, jak wygląda okres świąteczny w Lizbonie. Święta to też oczywiście zakupy bożonarodzeniowe, dlatego na końcu naszego świątecznego przewodnika znajdziecie kilka porad, gdzie warto zrobić zakupy świąteczne w Lizbonie. Zapraszamy!

Boże Narodzenie na ulicach Lizbony

Lizbona do świąt Bożego Narodzenia przygotowuje się już od początku listopada 2014 – wtedy to w wystawach sklepowych pojawiły się pierwszy ozdoby świąteczne, Mikołaje i choinki. Również na ulicach Lizbony zaczęło się rozwieszanie świątecznych ozdób, który uroczyste zapalenie miało miejsce wieczorem 28 listopada. Rozbłysła cała Rua Augusta, czyli główny deptak dzielnicy Baixa, białymi światełkami, które tworzą gwiazdy betlejemskie rozwieszone nad głowami spacerujących tą ulicą.

Boże Narodzenie w Lizbonie 2014 Lisbona Natal Święta Wigilia Portugalia Foto Zdjęcia Fotografie
Baixa i Rua Augusta

Na placu Praca do Comercio zapalona została bożonarodzeniowa choinka, która w tym roku ozdobiona jest żółto-zielono-czerwonymi światełkami. Obok choinki ustawiono specjalny automat, gdzie każdy może wspomóc portugalski Caritas wrzucając monetę. Efektownie wygląda na placu podświetlenie Łuku Rua Augusta, za którym rozciąga się Rua Augusta. Równoległe ulice również zostały ozdobione różnymi kolorami – na Rua dos Fanqueiros rozświetlają się niebieskie gwiazdy ze czerwonymi wstęgami, a Rua Áurea ozdobiona jest kolorowymi pudełkami na prezenty. Do tego dodać trzeba jeszcze charakterystyczne lizbońskie latarnie, które rzucają miękkie, żółte światło, które dodaje dodatkowego uroku ulicą Baixy po zmroku.

Boże Narodzenie w Lizbonie 2014 Lisbona Natal Święta Wigilia Portugalia Foto Zdjęcia Fotografie
Praca do Comercio i świąteczna choinka

Na drugim końcu Rua Augusta otwiera się plac Rossio, na którym w tym roku dominują kolory biały i czerwony. Ustawiono tam dwa wielkie sześciany przypominające ogromne pudła na prezenty, które to są stworzone z tysiąca lampek, a do środka których można wejść. Drzewa na placu zostały również ozdobione w prosty sposób, a wszystko tworzy prostą, ale ładną zgrabną całość. Jeśli skierujemy się dalej na Chiado przez Rua do Carmo, to zobaczymy nie tylko białe wstążki nad ulicą, ale również efektownie oświetlony dom handlowy Armazéns do Chiado ozdobiony żółtymi światełkami. Warto iść dalej w górę Rua Garret, by dojść do Largo do Chiado, z którego zobaczymy różową, dużą choinkę, która stanęła na placu Largo de Camões.

Boże Narodzenie w Lizbonie 2014 Lisbona Natal Święta Wigilia Portugalia Foto Zdjęcia Fotografie
Plac Rossio w Lizbonie ozdobiony z okazji Bożego Narodzenie 2014

To nie jedyne ozdoby lizbońskich ulic z okazji Bożego Narodzenie 2014. Jeśli chcecie zobaczyć więcej ozdób oraz wybrać się na spacer po świątecznej Lizbonie, to zapraszamy do naszego małego fotospaceru ulicami bożonarodzeniowej Lizbony, który przybliży Wam, jak wygląda Lizbona z okazji świąt Bożego Narodzenie 2014: Boże Narodzenie: Lizbona rozbłysła tysiącem światełek w 2014 roku! [Fotospacer po Lizbonie] >>>

Co robić i co się dzieje w Lizbonie z okazji Bożego Narodzenia?

Władze Lizbony i różne stowarzyszenia przygotowały szereg wydarzeń kulturalnych i komercyjnych z okazji okresu bożonarodzeniowego w Lizbonie. Zebraliśmy dla Was te najciekawsze, które przybliżamy poniżej:

 • Specjalny pokazy multimedialne na Terreiro do Paço (Praca do Comercio)

Od 14 do 23 grudnia 2014 każdego dnia o godzinie 18.30, 19.30 i 20.30 na placu Praca do Comercio będą miały miejsce specjalne pokazy videomappingu poświęcone tematyce świątecznej. Każdy pokaz będzie trwał około 15 minut, a wstęp na nie jest bezpłatny. Tematyka bożonarodzeniowych pokazów videomapingu będzie poświęcona życzeniom świątecznym oraz uniwersalnym hasłom, takim jak miłość, szczęście, przyjaźń i pokój. Za show odpowiedzialna jest firma OCUBO, a za ilustracje André Letria. Pokazy videomappingu już kilka razy gościły na Praca do Comercio za każdym razem ściągając tłumy turystów, jak i mieszkańców. Nie inaczej będzie i tym razem pewnie. Zachęcamy, by wybrać się w tym czasie na Terreiro do Paço. Pamiętajmy jednak, aby w tłumie uważać na kieszonkowców!

B1 Videomapping Lizbona Boże Narodzenie Święta Lisbona 2014 Praca do Comercio
Plakat promujący videomapping na Praca do Comercio
 • Koncerty świąteczne w kościołach Lizbony

Od 7 do 21 grudnia w różnych kościołach Lizbony odbędą się specjalne świąteczne koncerty. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny, a podobne koncerty odbywały się już w zeszłym roku i zostały bardzo ciepło przyjęte. W tym roku koncerty dodatkowo odbędą się również w kinie Sao Jorge oraz Teatrze Miejskim São Luiz. Poniżej przedstawiamy rozpiskę koncertów świątecznych, a szczegółowe informacje można znaleźć na stronie natalemlisboa.com>>>

07.12.2014 | 16h00 | Kościół: Igreja de S. Nicolau | “Os Músicos do Tejo”
12.12.2014 | 21h30 | Kościół: Igreja de S. Roque | “Coro do Tejo” e “Câmara da Universidade de Lisboa”
13.12.2014 | 16h00 | Kościół: Igreja das Mercês | “Trio Tarantela da Orquestra Sinfónica Juvenil”
14.12.2014 | 16h00 | Kościół: Igreja da Graça |”Coro Ricercare”
18.12.2014 | 19h00 i 21h00 | Kino S. Jorge | ”Escola de Música do Conservatório Nacional”
19.12.2014 | 21h00 | Kino S. Jorge | “Escola de Música do Conservatório Nacional”
20.12.2014 | 21h30 | Kościół: Igreja de S. Domingos | “Banda da Armada” i “Coro Sinfónico de la Escola Superior de Música de Lisboa”
21.12.2014 | 19h30 | Teatr Miejski São Luiz | “Orquestra Metropolitana de Lisboa” i “Coro Sinfónico Lisboa Ca”

 • Przedstawienie “Dziadek do orzechów”

Teatr Camões w Parku Narodów wystawi świąteczny spektakl baletowy “Dziadek do orzechów”. Przedstawienia będą miały miejsce 5, 6, 12, 13, 17, 18, 19 i 20 grudnia o godzinie 21.00, a 7, 14 i 21 grudnia o godzinie 16.00. Bilety na każdy spektakl są w cenie od 5 €. “Dziadek do orzechów” zostanie wystawiony przez Companhia Nacional de Bailado, szczegóły na cnb.pt>>>

 • Cyrk świąteczny

Między 6, a 26 grudnia 2014 w lizbońskim Coloseum (Coliseu de Lisboa, Rua Portas de Santo Antão, metro: Rossio lub Restauradores) zaprezentuje się specjalny cyrk świąteczny. Jak zapowiadają organizatorzy jest to wydarzenia dla całej rodziny,  w którym każdy znajdzie coś niezwykłego dla siebie.  Przedstawienia będą miały miejsce: 6, 13, 14, 20, 25 i 26 grudnia o godzinie 16.00 Cena biletów od 15 €. Szczegóły na coliseulisboa.com>>>

B2 Cyrk Świąteczny Lizbona Lisbona Boże Narodzenie 2014 co robić w Lizbonie
Cyrk świąteczny? Czemu nie! Bilety już od 15 €!
 • Jarmark świąteczny w Lizbonie

W hali Campo Pequeno (metro: Campo Pequeno) od 4 do 8 grudnia 2014, w godzinach 11.00-21.00 będzie miał miejsce specjalny targ świąteczny. Na jarmarku tym spotkać będzie można nie tylko wyroby ludowe, rękodzieła i tradycyjne rzeczy związane ze świętami w Portugalii, ale również lokalne wypieki, napitki i potrawy. Wstęp na targ świąteczny jest płatny – 1 €/os – jednak opłata ta jest zwracana, jeśli wyda się m.in. 8 € na jarmarku. Dla odwiedzających targ przygotowano również szereg warsztatów, w których każdy może wziąć udział – m.in. warsztatów z ceramiki. Szczegóły na facebook.com/Mercado.de.Natal>>>

Zakupy świąteczne w Lizbonie

Boże Narodzenie to czas zakupowego szaleństwa. Jak się okazuje Lizbona również może być dobrym miejsce, by zakupić prezent, czy to dla siebie, czy dla kogoś bliskiego. Gdzie jednak warto wybrać się na zakupy? Jeśli szukacie ręcznie robionych rękawiczek, to Luvaria Ulisses w Chiado będzie strzałem w dziesiątkę. Sklepy A Vida Portuguesa będą dobrym wyborem, jeśli szukamy tradycyjnych wyrobów portugalskich, choć wielbiciele produktów gourmet też znajdą tam wiele rzeczy dla siebie. Ulice Chiado będą dobrą alternatywą dla osób szukających międzynarodowych marek, podobnie, jak Avenida da Liberdade.

Boże Narodzenie w Lizbonie 2014 Lisbona Natal Święta Wigilia Portugalia Foto Zdjęcia Fotografie
Jedna z witryn świątecznych dzielnicy Chiado

Fabrica Sant’Anna jest znowu idealnym miejscem dla szukających ceramiki, i to nie tylko płytek azulejos. W sklepie Pelcor na Rua das Pedras Negras 28 znajdziemy wyroby z korka – do wyboru do koloru, może to być dobra pamiątka i prezent z Portugalii. Jeśli jednak szukamy dużych centrów handlowych, to najlepiej wybrać się do Centrum Handlowego Vasco da Gama w Parku Narodów lub Centrum Handlowego Colombo.

Restauracje polecane na wigilijną kolację w Lizbonie

Wigilię Bożego Narodzenia warto spędzić przy dobrym posiłku, a Lizbona słynie z dobrego jedzenie, zatem może to być bardzo dobre połączenie. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji restauracji w Lizbonie, gdzie można się wybrać na wigilijiną kolację (zawsze jednak najpierw należy sprawdzić dostępność restauracji w wigilię, godziny otwarcia oraz warto się zapytać o specjalne menu wigilijne):

 • Restaurante Frade Dos Mares | Avenida Dom Carlos i 55 | Telefon: +351 21 390 9418
 • Restaurante 100 Maneiras | Rua do Teixeira 35 | Telefon: +351 910 307 575
 • Casa Nepalesa | Avenida Elias Garcia 172A | Telefon: +351 21 797 9797
 • Restaurante Belcanto | Largo de São Carlos 10 | Telefon: +351 21 342 0607
 • Mascote da Atalaia | Rua da Atalaia 13-15 | Telefon: +351 21 198 3973
 • Restaurante Panorama | Rua Latino Coelho 1 | Telefon: +351 21 312 0000
 • Petiscaria Ideal | Rua da Esperança 100 | Telefon: +351 21 397 1504
 • Restaurante Carmo | Largo do Carmo 11 | Telefon: +351 21 3460 088
Boże Narodzenie w Lizbonie 2014 Lisbona Natal Święta Wigilia Portugalia Foto Zdjęcia Fotografie
Dzielnica Baixa

Lizbona i Boże Narodzenie – wideo

O tradycjach bożonarodzeniowych w Portugalii możecie przeczytać w naszym tekście pt. „Boże Narodzenie w Portugalii – tradycje, zwyczaje, kuchnia, czyli jak wyglądają święta po portugalsku? [Zdjęcia + Wideo]” >>>, a iluminacje świąteczne w Lizbonie w roku 2013 zobaczycie w linku: Lizbona: Święta Bożego Narodzenia 2013 już są w stolicy Portugalii! [Zdjęcia i Wideo] >>>

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)