Boże Narodzenie: Lizbona rozbłysła tysiącem światełek w 2014 roku! [Fotospacer po Lizbonie]

Foto Lizbona Portugalia Święta Boże Narodzenie 201 2015 Fotografie Lisbona Zdjęcia

Boże Narodzenie 2014 w Lizbonie rozbłysło pod koniec listopada tysiącem światełek na ulicach Baixy, Chiado i Avenida da Liberdade.  Lizbona z okazji świąt Bożego Narodzenie wygląda pięknie i mimo, że nie ma śniegu w grudniu, ani styczniu, to można poczuć magię świąt Bożego Narodzenie na ulicach portugalskiej stolicy. Od ronda Markiza de Pombal, aż do placu Praca do Comercio spacerem przejdziemy przez całe centrum, by zobaczyć, jak zmieniają się świąteczne ozdoby w Lizbonie. Bo czy da się poczuć magię świąt w Lizbonie? Tak!

Przygotowaliśmy dla Was specjalną galerię zdjęć, krótki fotospacer po głównych ulicach Lizbony, by pokazać Wam, jak wygląda Lizbona przyozdobiona w świąteczna światełka. Zobaczcie sami i oceńcie, który plac Lizbony lub ulica prezentują się najciekawiej w świątecznej odsłonie, a jeśli szukacie miejsce, gdzie można spędzić Boże Narodzenie 2014, to dlaczego nie Lizbona? Zresztą zobaczcie sami, zapraszamy do naszego świątecznego fotospaceru po Lizbonie.

Ulice Lizbony ozdobione z okazji Bożego Narodzenia oczywiście najładniej prezentują się wieczorem, dlatego wszystkie zdjęcia wykonaliśmy wieczorową porą. Choć w ciągu dnia Lizbona też czaruje wystawami sklepowymi, ozdobami i… pogodą, typowo nie zimową. Nie ma oczywiście w przypadku Lizbony mowy o takiej ilości lampek i efekcie, jaki jest w miastach Europy Środkowej, gdzie odbywają się słynne jarmarki świąteczne. Jest skromniej, bez takiej pomby, ale cały czas ładnie i ze smakiem, bez kiczu i chaosu.

Świąteczne zwiedzanie Lizbony rozpoczynamy od największego ronda w centrum, czyli ronda Markiza de Pombal, które w tym roku jest ozdobione raczej skromnie w porównaniu do lat poprzednich. Od ronda przez całą Avenida da Liberdade, aż do placu Praça dos Restauradores ciągną się dwa rzędy biało-czerwono-żółtych ozdób, z każdej strony ulicy jeden.

Plac Rossio został ozdobiony w tym roku dwoma ogromnymi pudełkami na prezenty – są to swoiste klatki, do których da się wejść do środka. W poprzednich latach była ogromna bombka, w tym roku są pudełka na prezenty. Mają one kolor czerwono-biały i są popularnym motywem, który często gości na zdjęciach zarówno mieszkańców, jak i turystów.

 

Trzeba przyznać, że cały plac wygląda bardzo okazale – nie tylko za sprawą ogromnych sześcianów imitujących pudełka na prezenty, ale również prostej ozdoby drzew otaczających plan oraz nocnej iluminacji placu. Ze schodów Teatru Narodowego Marii II widać doskonale cały plac oraz szczyt windy Santa Justa.

Spacerując dalej warto przejść przez plac Praça da Figueira, by najpierw zobaczyć Rua da Prata ozdobioną biało-niebieskimi ozdobami, a następnie Rua dos Fanqueiros z efektownymi niebieskimi gwiazdami i czerwonymi wstążkami rozwieszonymi nad ulicą.

Nie są to jednak jedyne ozdoby dzielnicy Baixa. Główna ulica Rua Augusta jest ozdobiona białymi gwiazdami betlejemskimi, które ciągną się przez całą ulicą. Ta ulica żyje cały dzień i wieczór, dzięki czemu wygląda na prawdę efektownie skąpana w blasku świątecznych światełek, dymu pieczonych kasztanów oraz gwarze ludzi.

Rua Augusta dojedziemy do placu Praca do Comercio, na którym w tym roku również stanęła ogromna świąteczna choinka. Podczas Bożego Narodzenia 201 Lizbona chwali się żółto-zieloną choinką ozdobioną czerwonymi gwiazdami. Choinka wygląda bardzo ciekawie na tle Łuku Rua Augusta lub ulic całej Baixy, choć szkoda, że jest to jedyna iluminacja świąteczna na tym dużym placu.

Kierując się w kierunku dzielnicy Chiado warto przejść przez ulicę Rua Áurea, nad którą w tym roku rozwieszona są tysiące kolorowych światełek, które wieczorami układają się we wzory prezentów. Zdecydowanie najbardziej kolorowa iluminacja świąteczna w dzielnicy Baixa w roku 2014.

Podobnie, jak w latach poprzednich, również dzielnica Chiado jest ozdobiona. W tym roku kolorem dominującym jest kolor biały i żółty. Już od Rua Nova do Almada zdobioą ją rzędy białych gwiazd, a u zbiegu z ulicą Rua Garrett nad wszystkim dominuje podświetlona na żółto tysiącem lampek elewacja domu handlowego Armazem do Chiado

Sama Rua Garret, główna ulica lizbońskiej Chiado, jest ozdobiona białymi kokardami, a wieńczy ją Largo do Chiado przyozdobione niebiesko-żółtymi ozdobami. Na placu Largo de Camões znajduje się różowa choinka z dużą złotą gwiazdą.

Jeśli wybieracie się do Lizbony na święta Bożego Narodzenia 2014 lub by przywitać Nowy Rok 2015, to zapraszamy do naszego świąteczno-sylwestrowego tekstu o tym, co robić i co dzieje się w Lizbonie na koniec roku 2014 >>> O tradycjach bożonarodzeniowych w Portugalii możecie przeczytać w naszym tekście pt. “Boże Narodzenie w Portugalii – tradycje, zwyczaje, kuchnia, czyli jak wyglądają święta po portugalsku? [Zdjęcia + Wideo]” >>>, a iluminacje świąteczne w Lizbonie w roku 2013 zobaczycie w linku: Lizbona: Święta Bożego Narodzenia 2013 już są w stolicy Portugalii! [Zdjęcia i Wideo] >>>

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)