Arco de Luz – nowa odsłona łuku triumfalnego w Lizbonie [Wideo]

Arco de Luz Lisboa Lisbon show foto

Łuk triumfalny w Lizbonie – popularny Arco da Rua Augusta – najwyższa budowla lizbońskiej dzielnicy Baixa, został niedawno oddany ponownie do użytku, a przy okazji Lizbona wzbogaciła się o nową atrakcję turystyczną – taras widokowy na szczycie łuku. Dodatkowo łuk na kilka dni zmienił swoją nazwę na Łuk Światła, czyli Arco de Luz, za sprawą pokazu mappingu 3D, który każdego wieczoru odbywa się na fasadzie łuku.

Poniżej można zobaczyć wideo z pokazu mappingu 3D na lizbońskim Arco da Rua Augusta – 20 minutowe show naprawdę robi wrażenie! Łuk triumfalny to jednocześnie jedna z najbardziej wyrazistych atrakcji i budowli dzielnicy Baixa, która została całkowicie odbudowana po trzęsieniu ziemi z roku 1755, a od roku 2004 stara się o wpisanie na liste UNESCO.

Lizboński łuk triumfalny przez kilka ostatnich miesięcy przechodził renowację, która nadała mi nie tylko dawny blask, ale również wzbogacił go o taras widokowy, który został udostępniony dla turystów, a z którego rozciąga się spektakularny widok na odbudowaną Baixe, rzekę Tag oraz nowszą część Lizbony.

W ramach oddania do użytku łuku przygotowano specjalne show, które w formie mappingu 3D przedstawia historię łuku oraz postaci, które na nim są przedstawione. Pokaz odbywa się każdego wieczoru, aż do 18 sierpnia 2013 i trwa zawsze ok 20 minut. Pokazy rozpoczynają się o godzinie 21:30, 22:30 oraz 23:30 – wstęp jest wolny. Pokaz został przygotowany przez firmę Ocubo.com

Łuk ten, podobnie, jak cała dzielnicy Baixa, został wybudowany po wielkim trzęsieniu ziemi, które nawiedziło Lizbonę w roku 1755 i od tego czasu stał się jednym z najchętniej oglądanych zabytków i atrakcji turystycznych portugalskiej stolicy. Składa się na niego 6 potężnych, ponad 11 metrowych kolumn, oraz kilka figur, zarówno alegorycznych: Chwałę, Pomysłowość i Męstwo, jak i zasłużonych dla portugalskiej historii (m.in. Vasco da Gama, czy Viriato. Czytaj więcej o łuku Arco da Rua Augusta w Lizbonie>>>

Godziny otwarcia Łuku Triumfalnego w Lizbonie oraz cena biletów

 • Wjazd na taras widokowy Arco da Rua Augusta w Lizbonie jest możliwy w godzinach 09:00 – 19:00 każdego dnia
 • Koszt biletu to 2,5€

Arco de Luz – Wideo

Dzielnica Baixa w Lizbonie jest tą częścią Lizbony, która najbardziej ucierpiała na skutek trzęsienia ziemi w roku 1755. Składają się na nią dwa główne place Lizbony – Rossio, czyli Praça de D. Pedro IV – oraz Plac Comercio, po portugalsku Praça do Comércio. Jest ona jedną z najchętniej odwiedzanych części Lizbony, która stara się o wpisanie na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To właśnie w Baixy znajduje się kilka ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych, które wręcz trzeba odwiedzić będąc w Lizbonie. Zobacz przewodnik po Lizbonie: dzielnica Baixa>>>

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Darek napisał/a:

  Byłem i widziałem pokaz 3D w sobotę 17-go sierpnia. Podobno to był przedostatni pokaz więc trafiłem idealnie. Zaczęło się chyba ok. 21.30, było już ciemno. Mnóstwo ludzi na placu Comercio. Pokaz wyjątkowy. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Dobrze wpasowany dźwięk przestrzenny, a pewnie na tak wielkim placu pełnym ludzi nie było o to łatwo.
  Najwyraźniej dopisuje mi szczęście. Jak już zaplanuję wakacje, to akurat w miejscu pobytu coś wyjątkowego się dzieje. Jak zaplanowałem Paryż to trafiłem na dzień Bastylii (narodowe święto), chociaż aż do czasu wyjazdu nie myślałem o tym. Jak pojechałem do Szwjacarii na tydzień, akurat trafiłem w moim miasteczku na przejazd Tour de France. Innym razem będąc w Vevey (też tydzień) okazało się, że w pobliskim Montreux jest akurat jazz festival, olbrzymia coroczna impreza. Teraz przydarzył mi się pokaz w Lizbonie.
  Ponieważ to był nasz pierwszy dzień pobytu, troche pogubiliśmy się wracając do domu. Nie mogłem znaleźć właściwej ulicy, którą jeżdżą tramwaje i w rezultacie do swojego apartamentu doszliśmy na piechotę, czyli w okolice parlamentu w dzielnicy Lapa. Później jeżdziliśmy dużo taksówkami, które w Lizbonie są tanie. Kupowaliśmy tez bilety jednodniowe na komunikację po 6 EU.

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)