Najlepsze festiwale w Portugalii 2017

Portugalia 2017 Najlepsze festiwale muzyczna kulinarne historyczne tradycyjne sportowe w Portugalii Lizbonie na Maderze i Azorach Lizbona wydarzenia kulturalne i festiwale 2017

Jakie są najciekawsze i najlepsze festiwale muzyczne, kulinarne, historyczne, religijne lub sportowe w Portugalii? Na co się nastawić lub jakie wydarzenia warto wziąć pod uwagę, jeśli planujemy wakacje w Portugalii 2017? Wybór jest dość duży, dlatego poniżej prezentujemy specjalnie przygotowane zestawienie najciekawszych festiwal i świąt w całej Portugalii – od Porto przez Lizbonę po Faro oraz na Maderze i Azorach.

Planując tegoroczne urlopy, warto uwzględnić w nich także Portugalię. Oprócz słonecznych plaż, pięknych zabytków i doskonałej kuchni można tu liczyć na dobrą rozrywkę podczas licznych wydarzeń historycznych, kulinarnych, sportowych i muzycznych oraz charakterystycznych dla danego regionu Portugalii. Jest w czym wybierać, sprawdźcie sami!

Portugalia 2017 Najlepsze festiwale muzyczna kulinarne historyczne tradycyjne sportowe w Portugalii Lizbonie na Maderze i Azorach Lizbona wydarzenia kulturalne i festiwale 2017

Festiwale regionalne i związane z dawnymi tradycjami

Festiwal Kwiatów na Maderze (Festa da Flor)

Mieszkańcy Madery, zwanej „wyspą wiecznej wiosny”, jak rzadko kto potrafią świętować powrót kalendarzowej wiosny. Prawie przez cały maj na ulicach Funchal będzie można zobaczyć kwiatowe kobierce oraz rzeźby, przygotowane specjalnie na tę okazję, a na straganach – kupić którąś z egzotycznych, charakterystycznych dla Madery roślin. Najważniejszymi wydarzeniami tego festiwalu są dwa pochody: ponad tysiąca dzieci (6 maja), które na placu Praça do Município budują z przyniesionych kwiatów „Ścianę Nadziei” (Muro da Esperança), symbolizującą apel o pokój na świecie, oraz parada dorosłych w kwiatowych strojach – Grande Cortejo Alegórico (7 maja), z ruchomymi platformami pełnymi różnokolorowych kwiatów: strelicji, orchidei, protei, anturium, róż czy gerber. Podczas festiwalu odbędzie się również parada ok. czterystu pojazdów historycznych Madeira Auto Parade (14 maja) oraz koncert „dźwięk kwiatów” (21 maja).

Gdzie: Funchal na Maderze | Kiedy: 4-21 maja 2017 | Info: www.visitmadeira.pt

Festiwal św. Antoniego (Festas de Lisboa) 2017

Czerwiec w stolicy Portugalii to miesiąc ulicznych imprez i wielu wydarzeń kulturalnych, których punktem centralnym są uroczystości przypadające na 12 i 13 czerwca, czyli dzień „imienin” patrona Lizbony – świętego Antoniego. W najstarszych dzielnicach Lizbony, od Graça, Mouraria, przez Alfamę, aż po Bairro Alto, ulice ozdabiane są kolorowymi girlandami, wypełniają się zapachem grillowanych sardynek sardinha assada (lokalny przysmak) i bazylii oraz ludźmi bawiącymi się do melodii popularnych piosenek, niekiedy granych na żywo. Na ulicznych straganach, oprócz sardynek, oferowane są przekąski, wino oraz piwo. Od wielu lat symbolem Festas de Lisboa są grafiki sardynek, wyłaniane w konkursie. W 2016 roku zgłoszono prawie 9 tysięcy rysunków z 70 krajów, z których wybrano 5 najlepszych grafik.

Ponieważ święty Antoni jest również patronem małżeństw, 12 czerwca ma miejsce kilka romantycznych zwyczajów. Tego dnia w katedrze Sé (i niekiedy w urzędzie miasta) odbywa się grupowy ślub 16 par – Casamentos de Santo António, a koszty z tym związane pokrywa urząd miasta Lizbona i sponsorzy. Szczęśliwcy wybierani są spośród par, które zgłosiły się kilka miesięcy wcześniej przez specjalny formularz (muszą być rezydentami stolicy Portugalii). Pod katedrą na nowożeńców czeka tłum ludzi, życzących im szczęścia na nowej drodze życia. Kolejny zwyczaj dotyczy zakochanych. Na straganach sprzedawane są doniczki z bazylią (manjerico), w których umieszczono papierowe goździki i karteczki z wierszykami. Obdarowanie kogoś taką bazylią uznawane jest za deklarację miłości.

Portugalia 2017 Najlepsze festiwale muzyczna kulinarne historyczne tradycyjne sportowe w Portugalii Lizbonie na Maderze i Azorach Lizbona wydarzenia kulturalne i festiwale 2017

Ważnym wydarzeniem Festas de Lisboa jest wielka parada Marchas Populares odbywająca się na Avenida da Liberdade. Uczestniczą w niej przedstawiciele różnych dzielnic Lizbony, rywalizując strojami i choreografią w konkursie na najlepszy występ. W 2016 r. paradowało prawie 2 tysiące osób, a wydarzenie jak zwykle relacjonowała na żywo telewizja publiczna RTP1. Motto tegorocznej parady brzmi: „Lizbona – miasto świata”. Tej nocy mieszkańcy i turyści bawią się na ulicznych zabawach do białego rana. Natomiast 13 czerwca po południu tysiące ludzi gromadzi się na placu przed kościołem Igreja de Santo António (podobno stoi w miejscu, gdzie urodził się święty), by wziąć udział w uroczystej procesji ku czci świętego Antoniego. Trasa wiedzie uliczkami miasta, koło katedry Sé i wraca do tego samego kościoła. Tradycja ta sięga XVI wieku.

Gdzie: Lizbona | Kiedy: Czerwiec | Info: www.festasdelisboa.com

Festyn świętego Jana (Festas de São João)

Podobnie jak w Lizbonie, Porto także świętuje prawie cały czerwiec, a w mieście odbywają się rozmaite inicjatywy. Najważniejsza jest jednak noc z 23 na 24 czerwca (uroczystość świętego Jana Chrzciciela). Tutejszym zwyczajem jest uderzanie po głowach znajomych i przechodniów gumowym młotkiem lub kwiatem pora „na szczęście”. Na ulicach pojawiają się ogniska świętego Jana, przez które skaczą sąsiedzi i znajomi, a w niebo wypuszczane są kolorowe, papierowe lampiony świętego Jana. W centrum miasta odbywają się uliczne festyny, na których ludzie bawią się i zajadają grillowanymi sardynkami, zupą caldo verde (m.in. z kapusty galicyjskiej) z chlebem kukurydzianym broa, baraniną, mlecznym deserem oraz ciastem świętego Jana bolo de S. João (ciasto z bakaliami i dodatkiem mocnych alkoholi). Nie brakuje też wina porto.

O północy tłumy widzów gromadzą się na nadbrzeżu rzeki Douro, aby podziwiać bajkowy pokaz ogni sztucznych. Niektórzy z nich zostają tutaj albo idą dalej, do Foz do Douro, aby zobaczyć wschód słońca nad oceanem. Następnego dnia odbywają się Regata de Barcos Rabelos, czyli regaty płaskich łodzi rabelos, którymi niegdyś przywożono wino z Doliny Douro do Porto. Łodzie, należące do najważniejszych producentów wina, będą się ścigać na trasie z Cabedelo do mostu Ponte Dom Luis I.

Gdzie: Porto | Kiedy: 23 na 24 czerwca 2017 | Info: www.porto.pt

Sanjoaninas – Angra do Heroísmo

Azory, tak jak i Porto, upodobały sobie świętego Jana. Sanjoaninas, które na samym początku miały formę rycerskich walk, są obecnie jednym z najważniejszych wydarzeń na archipelagu Azorów. Odbywają się wówczas różne koncerty, zawody sportowe oraz parady, a świętowanie Sanjoaninas rozpoczyna pochód w formie orszaku królewskiego, w którym rolę królowej odgrywa najbardziej zasłużona dla społeczności, młoda kobieta.

Na uwagę zasługuje Desfile de Folclore, czyli pochód lokalnych grup folklorystycznych, prezentujących tradycyjne, azorskie stroje i pieśni ludowe, oraz wielka defilada Desfile de Marchas (23 i 24 czerwca), na którą mieszkańcy archipelagów miesiącami przygotowują ozdobne stroje oraz specjalne układy taneczne. Najbardziej charakterystyczną atrakcją Sanjoaninas i jedną z najważniejszych imprez na Półwyspie Iberyjskim związanych z walkami byków jest Feira Taurina. Podczas festiwalu
odbywa się bieg byków po ulicach miasteczka (espera de gado), niekiedy przytrzymywanych na linach (tourada à corda), które mają ograniczyć ewentualne urazy śmiałków, decydujących się na spotkanie „oko w oko” z pędzącymi zwierzętami. Głównym punktem programu jest walka na arenie (corrida à portuguesa, zwana też tourada), w której jednak byk nie ginie. Można tam zobaczyć popisy jeźdźców cavaleiros oraz odważne, portugalskie konie lusitano.

Gdzie: Wyspa Terceira | Kiedy: 22 czerwca – 2 lipca 2017 | Info: www.sanjoaninas.pt

Portugalia 2017 Najlepsze festiwale muzyczna kulinarne historyczne tradycyjne sportowe w Portugalii Lizbonie na Maderze i Azorach Lizbona wydarzenia kulturalne i festiwale 2017 3

Festival do Atlântico na Maderze

Madera świętuje początek lata podczas Festival do Atlântico, obejmującego różne inicjatywy. W czerwcu na placu Largo da Restauração w Funchal odbywa się regionalny jarmark chleba Feira Regional do Pão, z którego środki są przeznaczane na cele charytatywne. Rano i po południu występują tam zespoły folkowe.

Kolejne wydarzenie to muzyczny Festiwal Atlantyckie Korzenie (Festival Raízes do Atlântico), uważany za najstarszy festiwal „muzyki świata” w Portugalii. Przez trzy dni można posłuchać współczesnych utworów tego gatunku, m.in. z kręgu kultury luzofońskiej, oraz poznać nowe trendy muzyczne. Dużym zainteresowaniem cieszą się nocne, sobotnie pokazy muzyczno-pirotechniczne przy porcie w Funchal (Pontinha). Trwające ok. 20 minut (od godziny 22:30), pokazy ogni sztucznych należą do jednych z najlepszych, ponieważ realizujące je firmy biorą udział w konkursie o nagrodę publiczności.

Madera obchodzi również Festas dos Santos Populares, czyli “imieniny” trzech świętych: Antoniego, Jana i Piotra. Oprócz tradycyjnych ulicznych biesiad, na ulicach Funchal pojawiają się ołtarze świętego Jana (altares de São João), przygotowane przez lokalnych sprzedawców. Mieszkańcy i turyści przychodzą je oglądać, zwiększając jednocześnie ruch w sklepach. Najpiękniejszy z ołtarzy nagradzany jest przez urząd miasta.

Gdzie: Madera | Kiedy: 3, 10, 17 i 24 czerwiec 2017 r | Info: www.visitmadeira.pt

Święta i festiwale religijne w Portugalii

Wielki Tydzień (Semana Santa) w Bradze

Braga, zwana „portugalskim Rzymem”, w sposób wyjątkowy celebruje wydarzenia związane z Wielkim Tygodniem. Co roku uczestniczy w nich tysiące ludzi z kraju i zagranicy, a uroczystości zaczynają się już w Niedzielę Palmową. Tego dnia oraz codziennie od Wielkiej Środy do Wielkiej Soboty po ulicach miasteczka kroczą tradycyjne procesje nawiązujące do scen z Pisma Świętego oraz wydarzeń z Męki Pańskiej. Biorą w nich udział lokalne bractwa, w tym bosi pątnicy farricocos („bracia zakonni”), ubrani w charakterystyczne czarne habity i kaptury. Niektórzy z nich potrząsają wielkimi kołatkami, a inni niosą kaganiec fogaréu,
składający się z długiego drąga, na końcu którego wisi metalowa miseczka z palącym się ogniem. Podczas Semana Santa obywają się również koncerty, przedstawienia i wystawy. Lokalne władzy podjęły starania, by owa tradycja obchodów Wielkiego Tygodnia, sięgająca co najmniej XVI wieku, została wpisana na Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO.

Gdzie: Braga | Kiedy: 8-16 kwietnia 2017 r | Info: www.semanasantabraga.com

100-lecie objawień maryjnych w Fatimie

Już od kilku lat Fatima szykuje się do uroczystych obchodów setnej rocznicy objawień Maryi trójce małych pastuszków: Franciszkowi, Hiacyncie i Łucji. Pierwsze spotkanie z Matką Boską miało miejsce 13 maja, a ostatnie – 13 października 1917 r., kiedy to wielu ludzi zobaczyło „cud słońca”. Stąd też większość wydarzeń rocznicowych odbędzie się w tym samym okresie 2017 roku. Oprócz konferencji naukowych dot. wpływu objawień m.in. na historię, kulturę i społeczeństwo, przygotowano również przedstawienia, koncerty i wystawy. Co ważne, swoją obecność na majowych uroczystościach zapowiedział papież Franciszek,
dla którego będzie to pierwsza wizyta w sanktuarium. Z okazji stulecia objawień maryjnych, organizatorzy spodziewają się w tym roku zwiększonej liczby pielgrzymów. Kalendarz wydarzeń w sanktuarium znajduje się tutaj: www.fatima.pt/pl/events.

Gdzie: Fatima | Kiedy: 13 maja do 13 października 2017 r | Info: www.fatima.pt

Portugalia 2017 Najlepsze festiwale muzyczna kulinarne historyczne tradycyjne sportowe w Portugalii Lizbonie na Maderze i Azorach Lizbona wydarzenia kulturalne i festiwale 2017 4

Festyn na cześć Matki Bożej Dobrej Śmierci (Romaria de Nossa Senhora da Agonia)

Leżąca nad Oceanem Atlantyckim miejscowość Viana do Castelo była ważnym portem, do którego zawijały statki portugalskich odkrywców oraz kupców przewożących cenne towary. Z tego portu wypływali też rybacy na połów, a zmagając się codziennie z żywiołem, szukali wstawiennictwa Matki Bożej Dobrej Śmierci (Nossa Senhora da Agonia). Od XVIII wieku w dniu jej święta, 20 sierpnia, do miasteczka przybywają pielgrzymki marynarzy z Galicji i portugalskiego wybrzeża. Tego dnia odbywa się Procesja ku morzu (Procissão ao Mar), podczas której figura Matki Boskiej niesiona jest po kwiatowych dywanach, zdobiących ulice
Viana do Castelo, z kościoła pod jej wezwaniem do portu, i z powrotem.

W ciągu kilku dni festynu odbywają się pokazy ogni sztucznych, występy folklorystyczne oraz parady i festyn etnograficzny, podczas których można podziwiać różnorodne, kolorowe stroje ludowe z okolicy Viana do Castelo, w tym misterną biżuterię filigranową ze złota, charakterystyczną dla Portugalii. Natomiast na placu Praça da República, przy dźwiękach bębnów słyszanych w całym mieście, odbywa się Revista de „Gigantones e Cabeçudos”, czyli pokaz postaci z popiersiem lub wielkimi głowami zrobionymi z masy papierowej.

Gdzie: Viana do Castelo | Kiedy: 17-20 sierpnia 2017 r | Info: www.vianafestas.com

Festiwale kulinarne w Portugalii

Międzynarodowy Festiwal Czekolady w Obidos 2017

Obowiązkowe święto wszystkich łasuchów, czyli Międzynarodowy Festiwal Czekolady, obędzie się w Obidos już po raz 15. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy będzie „Muzyka”. Jak zwykle, u podnóża średniowiecznego zamku staną stragany z rozmaitymi łakociami z czekolady oraz namiot kryjący wystawę czekoladowych rzeźb – prawdziwych, słodkich arcydzieł. Nie powinno też zabraknąć lokalnego specjału – wiśniówki Ginjinha de Óbidos, podawanej w czekoladowych filiżankach.

Dorośli i dzieci będą mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych oraz podejrzeć tajniki pracy profesjonalnych szefów kuchni, podczas pokazów na żywo. Oczywiście, każde z przygotowywanych dań będzie mieć w swoim składzie czekoladę lub ziarna kakaowca.

Gdzie: Obidos | Kiedy: 10 marca – 2 kwietnia 2017 r | Info: www.festivalchocolate.cm-obidos.pt

Szlak gwiazd Michelin, czyli Rota das Estrelas

Zapoczątkowany w 2010 roku festiwal kulinarny Rota das Estrelas jest jedną z najważniejszych imprez „haute cuisine” w Portugalii. W różnych terminach uczestniczy w nim kilka restauracji, nagrodzonych jedną lub dwoma prestiżowymi gwiazdkami Michelin, co umożliwia smakoszom odwiedzenie każdej z nich.

W ramach festiwalu szefowie kuchni zapraszają do swoich restauracji kilku portugalskich lub zagranicznych szefów nagrodzonych
gwiazdkami Michelin. Wspólnie przygotowują oni specjalne menu degustacyjne, uwzględniające regionalne smaki i produkty, które następnie można spróbować w tej konkretnej restauracji podczas Rota das Estrelas.

Gdzie i kiedy: Funchal – 24-28 marca – Il Gallo d’Oro (2 gwiazdki Michelin) w hotelu The Cliff Bay; Funchal – 23-24 czerwca – William (1 gwiazdka Michelin) w Belmond Reid’s Palace; Sintra – 27 września – LAB (1 gwiazdka Michelin) w Penha Longa Resort; Albufeira – 20-21 października – Vila Joya (2 gwiazdki Michelin); Lizbona – 11 listopad – Eleven (1 gwiazdka Michelin); Montemor-O-Novo (Alentejo) – 17-18 listopada – L’And (1 gwiazdka Michelin); Leça da Palmeira (okolice Porto) – tbc – Casa de Chá da Boa Nova (1 gwiazdka Michelin) | Info: www.rotadasestrelas.com

Festiwal kulinarny Peixe em Lisboa

Popularny festiwal Peixe em Lisboa (Lisbon Fish and Flavours) stanowi dobrą okazję do poznania portugalskiej kuchni, a konkretnie potraw bazujących na rybach i owocach morza. Dziesięć znanych restauracji z Lizbony i okolicy oferuje specjalne menu degustacyjne, a uznani szefowie kuchni popisują się swoim kunsztem na pokazach kulinarnych. Wśród oferowanych w części targowej produktów gourmet można znaleźć m.in. ryby, oliwę, wina, dżemy, sery czy tradycyjne, portugalskie łakocie.

Gdzie: Lizbona | Kiedy: 30 marca – 9 kwietnia 2017 r | Info: www.peixemlisboa.com

Portugalia 2017 Najlepsze festiwale muzyczna kulinarne historyczne tradycyjne sportowe w Portugalii Lizbonie na Maderze i Azorach Lizbona wydarzenia kulturalne i festiwale 2017 5

Festiwal wina madera

Festiwal wina madera – Festa do Vinho da Madeira nawiązuje do jednej z najstarszych, lokalnych tradycji Madery, jaką jest winobranie. W Funchal organizowane są degustacje win i seminaria, prowadzone przez lokalnych producentów, a wieczorami – koncerty i przedstawienia. Chętni mogą wziąć udział w kolacjach, podczas których serwowane są specjalne menu, łączące lokalną kuchnię z tutejszymi winami. Natomiast w centrum miasta występują grupy folkowe, prezentujące charakterystyczne stroje oraz pieśni i tańce ludowe. Największym „smaczkiem” tego festiwalu jest jednak festyn w miejscowości Estreito de Câmara de Lobos, gdzie odbywa się zbiór winogron i ich udeptywanie, połączone z radosną zabawą. Uliczkami miasteczka kroczy też kolorowa parada historyczno-etnograficzna.

Gdzie: Funchal oraz Estreito de Câmara de Lobos | Kiedy: 27 sierpnia – 10 września 2017 r | Info: www.visitmadeira.pt

Festival Nacional de Gastronomia

Co roku w październiku miasteczko Santarém staje się kulinarną stolicą Portugalii. W Casa do Campino odbywa się wówczas Krajowy Festiwal Gastronomiczny prezentujący wszystko to, co najlepsze w bogatym dziedzictwie kulinarnym Portugalii. Można
tu spróbować tradycyjne specjały ze wszystkich regionów tego kraju: od dań głównych po desery. Na straganach oferowane są produkty żywnościowe (m.in. wędliny, sery, wypieki) oraz rękodzieło. Tematem przewodnim tegorocznego, 37. festiwalu będzie chleb.

Gdzie: Santarém | Kiedy: 19-29 października 2017 r | Info: www.festivalnacionaldegastronomia.pt

Festiwale sportowe w Portugalii w 2017

Azores Airlines Rallye

Zielona wyspa São Miguel już od 52 lat organizuje rajdy samochodowe. W tym roku Azores Airlines Rallye będzie pierwszym z ośmiu etapów FIA European Rally Championship (ERC). Najlepsi rajdowi kierowcy Europy jak zwykle będą musieli zmierzyć się z wąskimi drogami, żwirową nawierzchnią, zmienną pogodą i ostrymi zakrętami, m.in. wokół kaldery z malowniczym jeziorem Lagoa das Sete Cidades. W 2016 r. Rajdowi Mistrzowie Europy – Kajetan Kajetanowicz i Jarosław Baran zajęli tam 3. miejsce w klasyfikacji generalnej.

Gdzie: Wyspa São Miguel na Azorach | Kiedy: 30 marca – 1 kwietnia 2017 r | Info: www.azoresrallye.com

Rendez-Vous 2017 Tall Ships Regatta

Sines w regionie Alentejo jest miastem o długich tradycjach morskich oraz miejscem urodzenia wielkiego podróżnika Vasco da Gamy, który odkrył szlak morski z Europy do Indii. Nic więc dziwnego, że regaty wielkich żaglowców zawitają tu w drodze do Kanady. Podczas kilku dni cumowania w Sines będzie można zwiedzić statki, zobaczyć paradę załóg, obejrzeć
pokaz ogni sztucznych oraz posłuchać koncertów. Regaty odbywają się w ramach obchodów 150-lecia Konfederacji Kanady, a uczestniczące w nich żaglowce przepłyną 7 tysięcy mil morskich, przemierzając Atlantyk.

Gdzie: Sines | Kiedy: 28 kwietnia – 1 maja 2017 r | Info: www.aporvela.pt/sinesrdv2017

Rajd Portugalii (Rally de Portugal)

Największy samochodowy rajd w Portugalii Rally de Portugal świętuje w tym roku jubileusz 50-lecia. Na szóstym etapie klasyfikacji FIA World Rally Championship (WRC) jak zwykle będzie można zobaczyć najlepszych rajdowych kierowców świata. Swój udział zgłosiły już zespoły Citroëna, Hyundai, M-Sport i Toyoty. Trasa tegorocznego rajdu została zmieniona i wydłużona do ponad 349 km. Będzie wiodła m.in. przez takie miejscowości jak Guimarães, Lousada, Viana do Castelo, Ponte de Lima, Braga, Amarante i Fafe. W poprzednich latach zwycięzcami rajdu zostali Kris Meeke, Jari-Matti Latvala i Sébastien Ogier.

Gdzie: Region Porto e Norte | Kiedy: 18-21 maja 2017 r | Info: www.rallydeportugal.pt

Extreme Sailing Series

Madera ponownie będzie gościć międzynarodowe regaty Extreme Sailing Series. Odbędzie się tam trzeci z ośmiu etapów tych zawodów. Najlepsi żeglarze świata zmierzą się w porcie Funchal ze zmiennym wiatrem i prądami morskimi, wykorzystując do maksimum swoje umiejętności oraz możliwości nowoczesnych i niezwykle zwrotnych katamaranów klasy GC32s. Łodzie te potrafią osiągać prędkość do 90 km na godzinę, zapewniając widzom emocjonujące widowisko.

Gdzie: Funchal | Kiedy: 29 czerwca – 2 lipca 2017 r | Info: www.extremesailingseries.com

Zawody surfingowe MEO Rip Curl Pro Portugal

Początek jesieni to dla surferów ulubiony czas w Portugalii. Mogą wtedy liczyć na silne wiatry i wysokie fale, które przyciągają najlepszych zawodników świata. Na plażach w okolicy Peniche i Cascais odbywają się wówczas zawody MEO Rip Curl Pro Portugal, zaliczane do mistrzostw Men’s Samsung Galaxy Championship Tour. W Europie odbywają się tylko 2 etapy CT, w tym jeden właśnie w Portugalii. Dobrym spotem do obserwacji surferów jest plaża Praia de Supertubos, gdzie fale potrafią osiągać do 3 metrów wysokości.

Gdzie: Peniche i Cascais | Kiedy: 20-31 października 2017 r | Info: www.worldsurfleague.com/events/2017/mct

Madeira Island Ultra Trail (MIUT)

Elitarny bieg MIUT stanowi prawdziwe wyzwanie dla biegaczy ultra: start o północy, 115 km długości, prawie 7100 m przewyższeń oraz wejście na dwa najwyższe szczyty Madery: Pico Ruivo (1862 m n.p.m.) i Pico do Areeiro (1818 m n.p.m.). Ogromny wysiłek trwający od kilkunastu do kilkudziesięciu godzin biegu osładzają wyjątkowe widoki oraz 5 punktów do UTMB 2018. Trasa widzie z jednego krańca wyspy na drugi (z Porto Moniz do Machico), m.in. przez wiecznie zielony lasy wawrzynowe oraz wzdłuż levadas, charakterystycznych dla Madery kanałów nawadniających. Polski rekord w MIUT należy do Kamila Leśniaka (15:23:49, 6. miejsce w klasyfikacji generalnej). Bieg zaliczany jest do cyklu UTWT (Ultra Trail World Tour).

Gdzie: Madera | Kiedy: 22 kwietnia 2017 r | Info: www.miutmadeira.com

Najlepsze festiwale muzyczna w Portugalii 2017

NOS Primavera Sound

Dwudniowy festiwal muzyczny NOS Primavera Sound w Porto jest portugalskim odpowiednikiem San Miguel Primavera Sound. Odbywa się w miejskim parku Parque da Cidade, leżącym przy wybrzeżu atlantyckim, który może pomieścić do 30 tysięcy osób. Na czterech scenach wystąpią znani oraz undergroundowi muzycy prezentujący muzykę niezależną, pop i electro. Na liście wykonawców jest: Aphex Twin, Justice, Skepta, Richie Hawtin, Metronomy i Run The Jewels.

Gdzie: Porto | Kiedy: 8-10 czerwca 2017 r | Info: www.nosprimaverasound.com

Festival Med

Słoneczne plaże to nie jedyny atut regionu Algarve. Na początku lata odbywa się tu festiwal muzyki świata Festival Med, który w ciągu 14 lat zyskał znaczące miejsce w europejskim kalendarzu imprez „world music”. W Loulé można nie tylko wysłuchać koncertów cenionych muzyków tego gatunku, ale również spróbować tradycyjnej kuchni państw, z których pochodzą artyści, obejrzeć uliczne animacje oraz kupić ciekawą pamiątkę na straganach z rękodziełem i produktami regionalnymi.

Gdzie: Loulé (region Algarve) | Kiedy: 29 czerwca – 2 lipca 2017 r | Info: www.festivalmed.pt

NOS Alive 2017

Uważany za jeden z 10 najlepszych europejskich festiwali muzycznych, NOS Alive po raz kolejny zawita do Passeio Marítimo de Algés w Oeiras. Przed publicznością wystąpią popularni muzycy światowej sceny muzycznej, m.in. Depeche Mode, Foo Fighters, The Weeknd, Blossoms i Phoenix. Nie zabraknie również mniej znanych zespołów. Z pobliskiej stacji kolejowej Algés chętni będą mogli łatwo dojechać do Lizbony i do Estoril, by odwiedzić tamtejsze kluby i dyskoteki.

Gdzie: Oeiras (okolice Lizbony) | Kiedy: 6-8 lipca 2017 r | Info: www.nosalive.com

Super Bock Super Rock Festival

Festiwal rockowy Super Bock Super Rock zdecydowanie wyróżnia się na tle innych imprez muzycznych w Portugalii. Jest zlokalizowany w centrum Lizbony, w prestiżowym parku Parque da Nações na nadbrzeżu rzeki Tag, co umożliwia szybki dojazd na lotnisko, dostęp do szerokiej bazy hotelowej oraz innych atrakcji Lizbony. To już 23. edycja tego festiwalu. W tym roku na scenie Super Bock wystąpią: Red Hot Chili Peppers, Deftones, Foster the People, Capitão Fausto, a na scenie EDP: m.in. Kevin Morby, James Vincent McMorrow i Bruno Pernadas.

Gdzie: Lizbona | Kiedy: 13-15 lipca 2017 r | Info: www.superbocksuperrock.pt

MEO Marés Vivas Festival

MEO Marés Vivas Festival to kolejny festiwal muzyczny, umożliwiający łatwe połączenie muzycznych wrażeń ze zwiedzaniem. Impreza odbywa się w miejscowości Vila Nova de Gaia, słynącej z tutejszych piwniczek z winem porto, a po przeciwnej stronie rzeki Douro znajduje się miasto Porto. Wystąpią: Sting i Bastille.

Gdzie: Vila Nova de Gaia (obok Porto) | Kiedy: 14-16 lipca 2017 r | Info: www.maresvivas.meo.pt

MEO Sudoeste Festival

Miasteczko rybackie Zambujeira do Mar na wybrzeżu Alentejo słynie z pięknych plaż, łagodnego klimatu oraz letniego festiwalu MEO Sudoeste Festival, który odbywa się na pobliskim polu Herdade da Casa Branca. Występują tam znani muzycy reprezentujący różne gatunki muzyczne, w tym muzykę klubową, elektroniczną i pop. Na 20. festiwalu MEO Sudoeste wystąpią: Jamiroquai, The Chainsmokers, Lil Wayne, Martin Garrix, DJ Snake, Mishlawi i Two Door Cinema Club. Posiadacze karnetów festiwalowych mogą skorzystać z kempingu za darmo.

Gdzie: Zambujeira do Mar | Kiedy: 1-5 sierpnia 2017 r | Info: www.sudoeste.meo.pt

Portugalia: Festiwale historyczne

Braga Romana

Na północy Portugalii znajduje się miasto Braga, założone przez Rzymian już ok. 16 roku p.n.e. Nazywało się wówczas Bracara Augusta i było ważnym ośrodkiem życia politycznego, handlowego i społecznego. Co roku w maju odbywa się w Bradze festiwal nawiązujący do tego starożytnego dziedzictwa. Podczas Braga Romana można zobaczyć scenki z życia rzymskiego patrycjusza, pochody i rekonstrukcje historyczne, wojskowy obóz legionistów, pokazy lotów orłów i sokołów oraz starożytny targ, na którym rzemieślnicy prezentują swoje wyroby. Natomiast zabawę na ulicach animują postacie z rzymskiej mitologii, kuglarze i
druidzi.

Gdzie: Braga | Kiedy: 24-28 maja 2017 r | Info: www.bragaromana.cm-braga.pt

Mercado Medieval w Obidos

Średniowieczny jarmark w Óbidos ma wszystko to, co potrzebują miłośnicy dawnych, rycerskich czasów: miasteczko otoczone wysokim murem obronnym, potężny zamek Castelo de Óbidos, turnieje, średniowieczną osadę z tawernami oferującymi dawne przysmaki oraz pokazy tańców dawnych. U podnóża zamku przechadzają się damy, rycerze i mieszczanie, a żonglerzy ogniem i wędrowni grajkowie zabawiają publiczność. Podczas historycznej parady pojawiają się także Maurowie, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny.

Dzielni rycerze rywalizują ze sobą podczas konnych potyczek na lance oraz walk wręcz, a na straganach można podejrzeć pracę rzemieślników: kowala, szewca i garncarza. Chętni mogą wypożyczyć stroje z tej epoki i wziąć udział w średniowiecznej kolacji. Na Mercado Medieval obowiązuje moneta festiwalowa, zwana Torreão.

Gdzie: Obidos | Kiedy: 13 lipca – 6 sierpnia 2017 r | Info: www.mercadomedievalobidos.pt

Festival Colombo na Porto Santo

Co roku mieszkańcy Porto Santo celebrują przybycie na wyspę swojego najsłynniejszego mieszkańca – Krzysztofa Kolumba, który spędził tu kilka lat (po ślubie z Filipą de Moniz, córką lokalnego kapitana). Na plaży w Vila Baleira tłumy widzów obserwują inscenizację tej historycznej chwili: replikę karaweli Santa Maria oraz powitanie Kolumba przez miejscową elitę. W miasteczku odbywają się historyczne parady oraz XVI wieczny jarmark ze scenkami rodzajowymi typowymi dla tamtych czasów. Można również zobaczyć pokazy cyrkowe, tańce z epoki i renesansowe gry.

Gdzie: Vila Baleira na wyspie Porto Santo | Kiedy: 14-16 września 2017 r | Info: www.visitmadeira.pt

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)