Lizbona w bożonarodzeniowej odsłonie – fotospacer po centrum miasta

lizbona-święta-portugalia-boze-narodzenie-swieta-lisbona-lisbon-lisboa-portugal-sylwester-nowy-rok-2017-foto-zdjecia-przewodnik-grudzien-ozdoby-poradnik-70-z-81

Lizbona i święta Bożego Narodzenie – jak to wygląda na ulicach miasta? Pod koniec listopada 2016 Lizbona rozbłysnęła ponad 2 milionami światełek, które ozdobiły całe centrum miasta. Dzielnice Baixa i Chiado przez cały grudzień będą czarowały swoją oprawą bożonarodzeniową, jednak również w innych częściach miasta można oglądać ozdoby i iluminacje świąteczne. Zapraszamy na fotospacer po Lizbonie, który pokazuje najpiękniejsze elewacje, ulice i place oraz miejsce z bożonarodzeniowym oświetleniem. 

W tym roku świątecznych lampek i ozdób jest wyjątkowo dużo – sama choinka na placu Praca do Comercio ma ponad 10 pięter wysokości, a do jej wystrojenia użyto 164 km przewodów z lampkami koloru czerwonego, białego i zielonego. Dodatkowo w tym roku główne ulice miasta zdobią kolorowe ozdoby, które ładnie prezentują się również w ciągu dnia. Wybierając się w grudniu do Lizbony każdy będzie miał okazję zobaczyć, jak to efektownie wygląda, a jeśli ktoś wybiera się w okresie Bożego Narodzenie i zastanawia się, jak poczuć magię świąt  w Lizbonie, to zapraszamy też już teraz do naszego tekstu: Przewodnik świąteczny po Lizbonie 2016, czyli co, jak i gdzie w Lizbonie z okazji Bożego Narodzenia?

Dzielnica Baixa w Lizbonie – Praca do Comercio

Na placu Praca do Comercio, w jego wschodnio-północnej części, stanęła ogromna choinka. Jest ona ozdobiona biało-czerwonymi bombkami oraz zielonymi girlandami, a wszystko jest oświetlone również w nocy. Można wejść do wnętrza choinki, a zdjęcia wykonywane z jej środka są jednym z najpopularniejszych motywów fotograficznych związanych ze świętami w tym roku w Lizbonie. Dodatkowo budynki okalające Praca do Comercio zostały ozdobione białymi lampkami.

Rua Augusta

Główny deptak Lizbony zdobią ustawione wzdłuż ulicy słupy z umieszczonymi na nich kucykami. Wyglądają efektownie zarówno w dzień, jak w nocy, jednak szczerze trzeba przyznać, że w zeszłych latach Rua Augusta była zdecydowanie ciekawiej ozdobiona. Uroku dodaję ulicy liczni sprzedawcy kasztanów oraz biały dym z ich wózków, który wieczorami pokrywa całą ulicę, zdobienia elewacji sklepów, w tym szczególności Casa Portuguesa do Pastel de Bacalhau oraz duża brama, która zamyka ulicę od placu Rossio.

Lizbona i święta: Plac Rossio w Baixy

Śmiało można przyznać, że plac Rossio jest najefektowniej ozdobionym placem w centrum miasta. Jacarandy na placu zostały ozdobione biało-żółto-czerwonymi lampkami, obok fontanny od Rua Augusta znajduje się urocza choinka, a ze wszystkich budynków spływają białe pasy tysiąca lampek. Wszystko robi spójne i dobre wrażenie. Wyróżnia się również elewacja sklepu z konserwami rybnymi – O Mundo Fantástico da Sardinha Portuguesa – w całości ozdobiona kolorowymi lampkami.

Ulice Rua da Prata i Rua Áurea

Przez całą długość ulic Rua da Prata i Rua Áurea ciągną się kolorowe ozdoby. Na tej pierwsze różnokolorowe wstążki, a na drugiej białe kule różnej wielkości. Mimo, że ulice nie są wyłączone z ruchu samochodowego, to prezentują się bardzo ładnie.

Dzielnica Chiado – Rua Garrett

Główna ulica dzielnicy Chiado przez całą swoją długość ozdobiona jest wielkimi białymi gwiazdami, które są nad nią rozwieszone – od kawiarni Brasileira, aż po dom handlowy Armazéns do Chiado, którego fasadę zdobi złoto oświetlona choinka.

Chiado – ulice Rua do Carmo i Rua Nova do Almada

Prowadzące z Baixy ulice Rua do Carmo i Rua Nova do Almada mają ciekawie wyglądające w ciągu dnia, jak i ładnie oświetlające ulice nocą, ozdoby w kształcie parasoli. Chiado zawsze miało efektowne zdobienia nawiązujące do charakteru tej dzielnicy i nie inaczej jest w tym roku.

Lizbona i święta: Plac Luis de Camoes

Skromniejsze, niż w zeszłym roku, ale również fajne i dobrze wyglądające iluminacje świąteczne otrzymał plac Praça Luís de Camões. W jego środkowej części znajduje się niewielka choinka, a otaczające plac drzewa ozdobione są białymi lampkami. Uroków dodaje co chwilę przejeżdżający tramwaj 28.

Lizbona w świątecznej ozdobie 2016, a 2015 i 2014

Porównajcie sami, czy w tym roku Lizbona wygląda ciekawiej i lepiej z okazji Bożego Narodzenia, niż w zeszłych latach? Warto zobaczyć, jak zmieniały się świąteczne ozdoby w tych samych miejscach. Tutaj można zobaczyć świąteczne ozdoby miasta w 2014 roku: Boże Narodzenie w Lizbonie 2014, a tutaj w 2015: Tysiące światełek zdobią i rozświetlają Lizbonę! W tym roku ozdoby świąteczne będzie można oglądać na ulicach stolicy Portugalii do 6 stycznia 2017.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)