Kultura Portugalii: Przegląd nowego kina portugalskiego KINO.PT – Program + Wideo [Patronat InfoLizbona.pl]

Jakie jest kino portugalskie? Czym się charakteryzuje, j acy twórcy i reżyserzy Portugalii zdobywają obecnie sławę na świecie, a o których być może wkrótce usłyszy cały świat? Już 13 listopada w Polsce rusza ciekawy festiwal – KINO.PT, którego zadaniem jest przybliżyć i zapoznać polskiego widza z osiągnięciami nowego kina portugalskiego. Festiwal odwiedzi dziewięć polskich miast, a łącznie zostanie zaprezentowanych na nim 12 filmów – od dokumentów przez fabuły po krótkie metraże. Portal InfoLizbona.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia.
/>

–  Podczas przeglądu zaprezentowanych zostanie dwanaście filmów licznie nagradzanych na międzynarodowych festiwalach i czekających teraz na wyróżnienie ze strony polskiego widza, od którego dzielił je do tej pory znaczny dystans. Przegląd KINO.PT, idąc w ślad za intencją twórców ukazywanych obrazów filmowych, ma na celu ten dystans pokonać – informują organizatorzy z Instytut Camõesa w Warszawie. Poniżej znależć można więcej informacji na temat festiwalu, a my ze swojej strony już teraz serdecznie zapraszamy na festiwal!

Wśród filmów pełnometrażowych zostaną zaprezentowane w każdym mieście: “Balaou” opowiadający o podróży, której celem jest akceptacja zapomnienia, “Podróż do Portugalii” – film polityczny opowiadający o procedurach kontroli obcokrajowców na europejskich lotniskach i o nieludzkim traktowaniu uznawanym obecnie za normalną praktykę, “Na ziemi, nie na księżycu”, “Film niepokoju” – niespokojny film o nieskończonej i pełnej pułapek książce – Księdze niepokoju Fernanda Pessoi., “Tabu” którym swoim pięknym czarno-białym filmem Miguel Gomes składa hołd klasyce kina, a zwłaszcza kinu niememu i “Kocią kołyskę”, a wśród filmów krótkometrażowych: “Wspólnota”, “Kieszonkowiec Kali”, “Mały wampir”, “Żółw”, “Światło poranka” i “Czerwony świt”. Szczegółowe opisy filmów można znaleźć na końcu posta.

KINO.PT ma na celu ukazanie świeżości i różnorodności współczesnego kina portugalskiego oraz zapoznanie polskiego widza z nowymi twórcami: już zdobywającymi spory rozgłos i uznanie, jak Miguel Gomes, Sérgio Trefaut czy Gonçalo Tocha, i tymi na razie mniej znanymi, jak Salomé Lamas czy Regina Pessoa. Pasja odkrywania odległości u tego młodego pokolenia filmowców wynika przede wszystkim z potrzeby zrozumienia i uczynienia z kina sztuki zbliżenia, skrócenia dystansu. To pokolenie chce zaznaczyć swoją pozycję w odróżnieniu od wielkich mistrzów portugalskiego kina, takich jak Manoel de Oliveira, Fernando Lopes, Paulo Rocha czy César Monteiro – twórców, którzy woleli zawsze eksplorować granice języka filmowego niż po prostu opowiadać historie i nadali portugalskiemu kinu jego auto-refleksyjny i ironiczny charakter – możemy przeczytać w opisie festiwalu.

 – Młodzi twórcy starają się zrozumieć świat, mierząc dystanse swoich czasów. Dystanse geograficzne, jak czyni to Gonçalo Tocha w swoim poznawaniu wyspy Corvo, jednego z najodleglejszych punktów Europy; dystanse społeczne, o których opowiadają Filipa Reis i João Miller Guerra dokumentując życie ludzi mieszkających w gorszych dzielnicach wielkich miast; dystanse między narodami, które ukazuje Sérgio Trefáut w “Podróży do Portugalii”; dystanse osobiste, historyczne i wiele innych – dodają organizatorzy.

Kino Portugalskie Kultura Portugalska

Festiwal KINO.PT zostanie zaingurowany 13 listopada 2013 w Warszawie (Kino.Lab CSW), gdzie odbędą się też dwa wydarzenia specjalne – koncert Alfreda Costy Monteiro, znakomitego portugalskiego muzyka elektro-akustycznego, oraz spotkanie z reżyserem filmu “Podróż do Portugalii”, Sérgiem Tréfaut. Szczegółowy program wydarzenia w Warszawie można znaleźć na stronie: www.kinolab.art.pl Bilety: 14 PLN (normalny)/12 PLN (ulgowy) do nabycia w kasach CSW-Zamek Ujazdowski.

Następnie festiwal odwiedzi kolejno oiem innych miast w Polsce, gdzie będzie prezentowany w następujących miejscach i terminach:

08-14.11.2013, Kino Sokół, Nowy Sącz
www.mcksokol.pl
15-17.11.2013, Kino Muza, Poznań
www.kinomuza.pl
16-21.11.2013, Kinoteatr Rialto, Katowice
www.rialto.katowice.pl
18-24.11.2013, Klub Żak, Gdańsk
www.klubzak.com.pl
01-15.12.2013, Chatka Żaka, Lublin
www.chatkazaka.kina.lublin.pl
14-15.12.2013, Kino Halszka, Szamotuły
www.kino.szok.info.pl
17-22.01.2014, Kino Nowe Horyzonty, Wrocław
www.kinonh.pl
2014, Kino Pod Baranami, Kraków
www.kinopodbaranami.pl

Opis filmów festiwalu KINO.PT + WIDEO

BALAOU
reż. Gonçalo Tocha, 2007, dok., 77’
“Minęło właśnie siedem miesięcy od śmierci mojej mamy, Blé. Patrzę na morze w S. Miguel na Azorach, gdzie mieszkają moi dalecy krewni. Spotykam się z
cioteczna babcią Marią do Rosário, lat 91, szukającą odpowiedniego moment, by odejść. Opowiada mi o Bogu. Wokół niej rodzą się dzieci. Wszyscy przepływają przez tutejsze morze, czarne i wulkaniczne. To tu spotykam Florence i Beru, parę Francuzów, którzy co roku przepływają Atlantyk na jachcie Balaou. Zapraszają mnie na pokład, bym kontynuował podróż razem z nimi. Wyrzucam bilet lotniczy i ruszam na pełne morze.” Film Balaou, podzielony na trzy momenty i osiem lekcji, to podróż, której celem jest akceptacja zapomnienia.

PODRÓŻ DO PORTUGALII
reż. Sérgio Tréfaut, Portugalia, 2011, dram., 75’
Podróż do Portugalii to film polityczny opowiadający o procedurach kontroli obcokrajowców na europejskich lotniskach i o nieludzkim traktowaniu uznawanym obecnie za normalną praktykę. Maria, ukraińska lekarka, ląduje na lotnisku w Faro, gdzie zostaje zatrzymana i poddana przesłuchaniu przez służby graniczne.Sytuacja zmienia się w koszmar, gdy okazuje się, że mężczyzna, który czeka na Marię na lotnisku jest Senegalczykiem. Nielegalna imigracja? Handel ludźmi? Wszystko jest możliwe. Film zainspirowany prawdziwą historią. Debiut fabularny autora pokazywanego 3 lata temu w Warszawie dokumentu Lizbończycy.

NA ZIEMI, NIE NA KSIĘŻYCU
reż. Gonçalo Tocha, Portugalia, 2011, dok., 185’
W 2007 r. operator kamery i dźwiękowiec docierają na wyspę Corvo – najmniejszą w archipelagu Azorów. Chcą sfilmować „wszystko, co się da”. Powoli zyskują akceptację lokalnej społeczności.Corvo ma swoją specyficzną kulturę, od ponad pięciuset lat rozwijającą się w izolacji. Wyspa to wielka skała o długości 6 kilometrów i szerokości 4 kilometrów, położona na środku Atlantyku. Znajduje się na niej krater wulkanu i tylko jedno miasteczko z czterystu czterdziestoma mieszkańcami. Film kręcony był w zawrotnym rytmie przez kilka lat, między przyjazdami, wyjazdami i powrotami, przypomina patchwork odkryć i doświadczeń zbieranych podczas obserwacji codziennego życia odizolowanej społeczności. To atlantycka odyseja podzielona na czternaście rozdziałów, w której mieszają się obserwacje antropologiczne, literatura, zagubione archiwa oraz mitologiczne i autobiograficzne opowieści.

FILM NIEPOKOJU
reż. João Botelho, Portugalia, 2010, fab., 123’
Lizbona dzisiaj. Pokój w mieszkaniu przy Rua dos Douradores. Pewien człowiek tworzy sny i teorie wokół nich. Materia snu staje się fizyczna, namacalna, widzialna. Tekst staje się materią swojej muzycznej dźwięczności. Niespokojny film o nieskończonej i pełnej pułapek książce – Księdze niepokoju Fernanda Pessoi. Absolutna, doskonała, nieuleczalna samotność JA. Bóg to ja! – napisał Bernardo Soares.

TABU
reż. Miguel Gomes Portugalia / Niemcy / Brazylia / Francja 2012, dram., 118’
Po przejściu na emeryturę Pilar stara się nadać sens swojemu życiu. Działa na rzecz biednych, bierze udział w akcjach charytatywnych i marszach pokojowych, pomaga też swojej ekscentrycznej sąsiadce. Kiedy Aurora podupada na zdrowiu, na łożu śmierci prosi, żeby sąsiadka i służąca odnalazły tajemniczego Gianlucę. Opowiada on kobietom niesamowitą historię o miłości i zbrodni rodem z filmów przygodowych. Swoim pięknym czarno-białym filmem Miguel Gomes składa hołd klasyce kina, a zwłaszcza kinu niememu. Żartobliwie sięga po doskonale znane elementy, bawiąc się nimi tworzy coś nowego i świeżego: film tętniący życiem, oryginalny i romantyczny. Ta rozpięta między współczesną Portugalią i kolonialną Afryką opowieść zdobyła Nagrodę Alfreda Bauera za innowację artystyczną i Nagrodę FIPRESCI na Berlinale 2012. Film Tabu to trzeci fabularny film Gomesa.

KOCIA KOŁYSKA
reż. Filipa Reis, João Miller Guerra, Portugalia 2012, dok/fab.,57’
Młoda matka próbuje poradzić sobie z własnym dorastaniem i z dzieckiem, żywym wspomnieniem pierwszej, nie zakończonej happy-endem miłości. Córeczka towarzyszy jej wszędzie: podczas spotkania z przyjaciółmi w kawiarni, podczas manicure, dzieląc z nią życie przed kamerą. Ten fabularny film w dokumentalnym tonie wprowadza nas w dziecinny i pełen nadziei świat bohaterki.

Organizatorzy festiwalu KINO.PT to Instytut Camõesa w Warszawie, Ambasada Portugalii, Kino.Lab – Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. Współorganizatorzy:  Zero em Comportamento (Portugalia), Chatka Żaka, Kino Halszka, Kino Muza, Kino Nowe Horyzonty, Kino Pod Baranami, Kinoteatr Rialto, Kino Sokół, Klub Żak.

Więcej informacji można znaleźć na stronach organizatorów:  http://blogcamoesa.blogspot.com/2013/10/kinopt.html i http://www.kinolab.art.pl/info.php?id=580 Wybierasz się na festiwal KINO.PT? Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)