Ile kosztuje dzień w Lizbonie w 2023 roku?

Lizbona Majówka w Lizbonie Lizbonie Lisboa Lisbon Majówki Długi Weekend Majowy w Portugalii Portugalia Wycieczki Ile Kosztuje Loty Polski Przewodnik Porady

Wybierając się do Lizbony często zadajecie pytanie, ile kosztuje dzień w Lizbonie? Ile należy średnio przeznaczyć na bilety wstępu do zabytków oraz atrakcji turystycznych w Lizbonie? Ile trzeba zapłacić za obiad lub kolację w restauracji lub ile wydamy na bilety na komunikację miejską w Lizbonie? Wychodząc na przeciw Waszym pytaniom przygotowaliśmy zestawienie, które przedstawia ile średnio kosztuje dzień w Lizbonie. Sprawdźcie zatem, jak zaplanować wydatki wybierając się na wyjazd do Lizbony i ile Euro średnio wydacie na poszczególne rzeczy. Czy faktycznie Lizbona jest takim tanim miastem, jak pisze się w przewodnikach turystycznych i na stronach internetowych?

Już na początku warto pamiętać, że Lizbona jest jednym z najdroższych, jeśli nie najdroższym miastem Portugalii – widać to m.in. po cenach w restauracjach, cenach noclegów oraz wstępów do zwiedzanych obiektów. Spokojnie jednak – w skali Europy Zachodniej cały czas jest to jedna z najtańszych stolic, a sama Portugalia to również tani kraj.


Spis treści – co znajdziesz w tym przewodniku?

Warto mieć na uwadze planując wakacje w Portugalii, że poza Lizboną jest zdecydowanie taniej, choć wyjątkiem w tej kwestii są turystyczne kurorty Algarve w szczycie sezonu turystycznego. Analizując wydatki na jedzenie, noclegi, transport, zwiedzanie, wypożyczenie samochodu podczas wakacji w Portugalii cały czas wychodzi, że Portugalia to tani kraj, a nawet Lizbona w tej kwestii nie wychodzi wcale tak drogo.

Ile kosztuje dzień w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ceny aktualne 2017 zwiedzanie ceny wstępów biletów jedzenie w restauracjach przewodnik lokalny po Lizbonie

W poniższym opracowaniu omijamy kwestie noclegów w Lizbonie >>>, lotów oraz wypożyczenia samochodu w Lizbonie >>> (jeśli ktoś ma zamiar wybrać się w okolice Lizbony lub do innych rejonów Portugalii, gdyż na zwiedzanie miasta samochód wcale nie jest potrzebny), z tego względu, że te kwestie zostały szczegółowo opisane w osobnych tekstach:


Szukasz ciekawych wycieczek po Lizbonie w języku polskim? Skontaktuj się z nami: info@infolizbona.pl lub przez formularz kontaktowy na końcu tekstu i zwiedzaj Lizbonę w wyjątkowy sposób!

Ile kosztuje dzień w Lizbonie Lizbonie Lizbona Ceny Budżet Koszty Cena wycieczki 1 dnia weekendu podsumowanie opinie zestawienie przewodnik po Lizbonie i Portugalii


Ceny posiłków w Lizbonie 2023

Śniadania w Lizbonie

Dzień zawsze warto zacząć od śniadania, a warto to zrobić w jednej z licznych pastelarii, czyli prostych kawiarni, które są dostępne na każdym kroku. Jeśli nie chcemy jeść śniadania w hotelu lub samodzielnie przygotowywać go w wynajmowanym apartamencie, to bez trudu można je zjeść właśnie w pastelariach. Jest to też świetna okazja, aby podejrzeć trochę codzienne życie Portugalczyków, gdyż wielu z nich jada właśnie śniadania poza domem. Pamiętajmy jednak, że portugalskie śniadania odbiega od polskiego, czy angielskiego śniadania – jest ono lekkie, małe. Składa się na nie kawa espresso (koszt od 0,60-1,20 €) lub większa galão, czyli mleko z kawą (0,80-1,70 €), tosty z serem lub szynką (1,50-2,80 €), tosty z masłem (0,70-1,10 €), słodkie babeczki pasteis de nata (ok. 1-1,50 €/sztuka) lub sok pomarańczowy (1,50-3 €).

Średnio zatem na śniadania w portugalskiej pastelarii wydamy ok. 2,5-5 €, a warto tutaj pamiętać o podstawowej zasadzie, która tyczy się również restauracji, barów, itp – im dalej od głównych turystycznych szlaków, tym taniej. Można oczywiście zjeść śniadania w jednej z licznych pastelarii na Rua Augusta, jednak nie liczmy na to, że będzie to najtańsze śniadanie w Lizbonie. RADA PRZEWODNIKA PO LIZBONIE: Wybierając się na śniadanie rano w Lizbonie warto znaleźć jeden z licznych lokali sieci A Padaria Portuguesa – tanio, duży wybór i smacznie!

Obiady i kolacje w Lizbonie

Od godziny 12.00-12.30 wchodzimy w porę lunchu w Lizbonie, tzw. almoço, która najczęściej trwa do godz. 15.00 i wtedy Portugalczycy wychodzą na lunche do restauracji. Pora kolacji rozpoczyna się od godz. 19.00, a kuchnie najczęściej są zamykane ok. godz. 22.00 Dlaczego warto o tym pamiętać? Gdyż może się zdarzyć, że jeśli przyjdziemy do restauracji np. ok. godz. 17.00, to nie zostaniemy obsłużeniu lub restauracja po prostu będzie zamknięta. Wtedy pozostaje nam udanie się do jednej z licznych restauracji w turystycznym centrum miasta, które działają i serwują posiłki przez cały dzień.

Ile kosztuje dzień w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ceny aktualne 2017 zwiedzanie ceny wstępów biletów jedzenie w restauracjach przewodnik lokalny po Lizbonie

Średnia cena dania głównego w lokalnej restauracji w Lizbonie, to 8-13 €, a wśród najpopularniejszych dań głównych króluję grillowane ryby (okonie morskie, dourady, sardynki, dorsze), proste owoce morza (ośmiornice, mątwy, kałamarnice, krewetki) lub mięsa smażone i grillowane (drób, wieprzowina, jagnięcia). Bardzo popularne są również potrawy jednogarnkowe. Cena za danie główne w restauracjach bardziej eleganckich, specjalizujących się w owocach morza, nagradzanych różnymi wyróżnieniami i nagrodami rozpoczyna się od 15-20 € w górę. Dania główne poprzedza najczęściej zupa – jej koszt to średnio 1-2,5 €, a królują głównie zupy kremy. Do tego wszystkiego najczęściej wino lub inny napój (0,5l wina domowego w lokalnej restauracji do koszt 3-8 €, a butelka wina w lepszej restauracji to koszt ok. 15 €, cena 0,5l wody niegazowanej w restauracji to 1-1,5 €, a puszka coca coli 1,5-2,5 €). Po posiłku czas na deser (średnio 2-4 €) oraz kawę (0,60-1,50 €).

Reasumując: za pełen lunch lub kolację (zupa + danie główne + napój + deser + kawa) w restauracji lokalnej wydamy ok. 12-16 €/os., a w lepszej restauracji ok. 40-50 €/os. Specjalnie podajemy ceny tutaj za pełen lunch lub kolację, gdyż tak najczęściej jadają Portugalczycy, rzadko kiedy ograniczając się tylko do dania głównego lub zupy. Szczegółowe i aktualne ceny w restauracjach w Lizbonie – ceny za poszczególne dania, przystawki, napoje itp. podaliśmy w tekście: Aktualne ceny w restauracjach w Lizbonie >>>. Podane ceny aktualne są na rok: 2023.

Ceny transportu i komunikacji miejskiej w Lizbonie

Osoby, które wybrały nocleg w ścisłym turystycznym centrum Lizbony, będą bardzo pozytywnie zaskoczone, gdyż bardzo szybko odkryją, że Lizbona to wcale nie jest duże miasto, a do większości atrakcji w centrum >>> bez trudu można dojść spacerem (choć pamiętajmy, że Lizbona położona jest na wzgórzach, więc bardzo często jest z górki pod górkę). W związku z tym bardzo często nie ma większej potrzeby, by korzystać z transportu publicznego w Lizbonie – wyjątkiem są dzielnice Belem >>> oraz Park Narodów >>>, do których najlepiej dojechać tramwajem lub autobusem, by zaoszczędzić czas i siły.

Ile kosztuje dzień w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ceny aktualne 2017 zwiedzanie ceny wstępów biletów jedzenie w restauracjach przewodnik lokalny po Lizbonie

Jednak należy pamiętać, że jedna z ikon Lizbony jest właśnie związana z komunikacją miejską – jest to słynny tramwaj 28 >>>, które każdego dnia przemierza malownicze uliczki Lizbony, a do tego dochodzą również szeroko opisywane windy – czy to Bica, czy Santa Justa i Gloria. Bilety na komunikację miejską w Lizbonie nie są drogie – pojedynczy przejazd metrem, autobusem, tramwaje lub windą kosztuje tylko 1,65 € lub 1,47 € (jeśli używamy opcji zapping), jednak drożej jest, jeśli kupujemy bilety o kierowcy lub motorniczego (w tramwaju 28 koszt biletu zakupione u motorniczego to 3 €, w windzie Bica, Lavra i Gloria 3,80 €, u kierowcy autobusu 2 €, a w windzie Santa Justa 5,30 € – ceny aktualne na rok 2023). Wszystkie rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie oraz ich aktualne ceny opisane są w tekście: Wszystko co chcielibyście wiedzieć o biletach na transport publiczny w Lizbonie + aktualne ceny, zniżki i porady >>>.

Można przyjąć zatem, że średnio podczas jednego dnia w Lizbonie będzie się korzystało min. 2 razy z komunikacji miejskiej – czy to zwiedzając centrum miasta (przejażdżka windą lub tramwajem), czy to jadąc do dzielnicy Belem (autobusem lub tramwajem nr 15) lub Park Narodów (autobusem lub metrem). Najlepiej w tym przypadku kupić kartę Viva Viagem (koszt jednorazowy 0,50 €, gdyż karty są wielokrotnego użytku) i wybrać opcję zapping (w doładowaniu np. za 5 lub 10 €), a dzięki tej opcji jeden przejazd autobusem, tramwajem, windą lub metrem kosztuje tylko 1,47 € – po dokładny opis czym jest zapping lub gdzie kupić bilety odsyłamy ponownie tutaj >>>Łączny, średni koszt dzienny zatem używanie transportu miejskiego w Lizbonie to ok. 3-5 €, ewentualnie ok. 7-8 €, jeśli zdecydujemy się na podstawowy bilet całodniowy na transport miejski w Lizbonie. Ceny aktualne są na rok 2023.


Zobacz, jak wyglądają ceny noclegów w centrum Lizbony, w datach, gdy będziesz w Lizbonie:

Booking.com


Ile kosztuje 1 dzień w Lizbonie: Cena zwiedzania Lizbony

W tym temacie dużo zależy od naszego indywidualnego podejście do kwestii zwiedzania Lizbony >>> – co lubimy zwiedzać, czy interesują nas muzea, czy wolimy zwiedzać Lizbonę powoli chłonąc jej ducha i spróbować poczuć atmosferę, czy raczej wolimy poznawać najważniejsze atrakcji i zabytki Lizbony >>>, a może bardziej nas interesuje zwiedzanie Lizbony punkt po punkcie z książkowym przewodnikiem, czy odkrywanie sekretów Lizbony z lokalnym przewodnikiem?

Ile kosztuje dzień w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ceny aktualne 2017 zwiedzanie ceny wstępów biletów jedzenie w restauracjach przewodnik lokalny po Lizbonie

Wstępy do atrakcji i zabytków w Lizbonie są wcale takie drogie, jeśli porównać je do cen innych słynnych zabytków w stolicach europejskich. Nawet jeśli jest płatny wstęp do jakiejś atrakcji, zabytków lub muzeów, to warto do niego wejść – np. muzea, które warto odwiedzić, to Narodowe Muzeum Azulejos, Muzeum Morskie, Muzeum Powozów lub Muzeum Gulbenkiena, czy Klasztor Karmelitów. Z zabytków, które trzeba i które gorąco polecamy zobaczyć to Klasztor Hieronimitów oraz Wieża Belem, a z atrakcji turystycznych oceanarium w Parku Narodów, kawa w kawiarni Brasileira lub punkt widokowy na szczycie windy Santa Justa.

Do tego dochodzi szereg atrakcji i zabytków, które są bezpłatne – m.in. Katedra Se w Lizbonie (wstęp na główną nawę bezpłatny, zwiedzanie innych części wnętrza jest juz jednak płatne), lizboński Kościół św. Antoniego, Feira da Ladra, czyli Targ Złodziei na Alfamie, zachwycający Kościół św. Rocha na Bairro Alto lub Muzeum Berardo w Belem (bezpłatny wstęp w każdą sobotę), czy Muzeum Gulbenkiana w Lizbonie (bezpłatny wstęp w każdą niedzielę w określonych godzinach). Pomocny w temacie rzeczy, które koniecznie trzeba zobaczyć w Lizbonie może być nasz tekst: Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne w Lizbonie [Zestawienie + Mapa] >>>.

Ile zatem kosztują bilety wstępy do tych najpopularniejszych atrakcji i zabytków w Lizbonie?

 • Klasztor Hieronimów: 10 € (bezpłatnie z Lisboa Card).
 • Wieża Belem: 6 € (bezpłatnie z Lisboa Card).
 • Oceanarium: 19 €.
 • Narodowe Muzeum Azulejos: 5 €
 • Muzeum Morskie: 6,50 €
 • Zamek św. Jerzego: 10 €
 • Muzeum Gulbenkiena: 10 €
 • Szczegóły nt. godzin otwarcia poszczególnych obiektów, dokładnych cen, zniżek oraz ulg rodzinnych znajdują się tutaj: Zabytki i atrakcje turystyczne w Lizbonie>>>.
 • Podane ceny są aktualne na rok: 2023.

Bazując na naszym doświadczeniu wiemy, że najczęściej w ciągu jednego dnia w Lizbonie zwiedza się 2-3 obiekty ze wstępem płatnym, zatem można przyjąć, że średnio w Lizbonie na wstępy i bilety do zwiedzanych obiektów dziennie należy przeznaczyć ok. 15-25 €. Jeśli ktoś nastawia się na bardziej intensywne zwiedzanie Lizbony, to warto rozpatrzeć opcję zakupu karty turystyczne Lisboa Card >>>.


Bilety do zabytków, które można kupić w Lizbonie przez Internet
 

 


Ile kosztuje dzień w Lizbonie: Dodatkowe wydatki w Lizbonie 2023

Z dodatkowych wydatków podczas zwiedzania Lizbony warto uwzględnić wydatki na kawę, ciastko, kieliszek wina w przerwie podczas zwiedzania (kieliszek wina w Lizbonie to średni koszt 1,5-3,5 € w zależności od miejsce) lub pieczone kasztany zimą (2-3 €), czy lody lub świeże owoce latem (3-4 €). Można przyjąć, że na tego typu rzeczy, czyli dodatkowe atrakcje w Lizbonie, potrzeba ok. 8-12 €/os. na dzień, a co pozwoli spokojnie usiąść 2-3 razy w ciągu dnia na aromatyczną kawę i pyszne ciasteczka pasteis de nata >>>, poobserwować życie Portugalczyków i Lizbony, a także nabrać sił na dalsze odkrywanie i poznawaniu uroków Lizbony.

Ile kosztuje dzień w Lizbonie Lizbona Lisbona Lisbon Ceny aktualne 2017 zwiedzanie ceny wstępów biletów jedzenie w restauracjach przewodnik lokalny po Lizbonie

Jeśli planujemy samodzielnie gotować lub odwiedzać sklepy spożywcze (np. po wodę, wino, świeże pieczywo, owoce, nabiał), by zaopatrzyć się w różne artykuły spożywcze i nie tylko, to pomocny może być nasz tekst: Ceny jedzenia w Portugalii 2023 >>>, który doradza również, gdzie robić zakupy w Lizbonie i innych miastach Portugalii. Pozwoli nam to lepiej ocenić, ile kosztuje jeden dzień w Lizbonie przy samodzielnym zakupie produktów spożywczych do przygotowania jedzenia.

Ile kosztuje dzień w Lizbonie w 2023 roku? Podsumowanie

Przedstawione powyżej zestawienie powstało na bazie naszego doświadczenia zdobytego podczas zwiedzania i odkrywania Lizbony >>>, doświadczeń setek turystów oraz codziennego życia w stolicy Portugalii. Średnio można przyjąć, że jeden dzień w Lizbonie kosztuje od 35 do 80 €, a w tej cenie zawarte jest śniadanie, lunch, kolacja, zwiedzania Lizbony, bilety na komunikację miejską oraz dodatkowe drobne atrakcje w przerwach w ciągu dnia.

Są pewnie osoby, które wydadzą znacznie mniej, jak i osoby, które wydadzą znacznie więcej. Ważne, aby się cieszyć Lizboną i spróbować zrobić wszystko, by to miasto nas oczarowało – tak samo, jak autorów tej strony.


Lizbona Polski przewodnik po Lizbonie i Portugalii wycieczki po polsku z prywatnym przewodnikiem zwiedzanie informacje rekoemndacjeMam nadzieję, że przygotowany tekst okazał się pomocny dla Ciebie w planowaniu zwiedzania Lizbony i podróży po pięknej Portugalii. Wraz z całym zespołem InfoLizbona.pl, którzy tworzą pasjonaci i znawcy Portugalii, dokładamy ogromnych starań, by przygotowana strona była pomocna dla wszystkich wybierających się do Lizbony.

Jeśli jesteś zainteresowana/y zwiedzaniem Lizbony z nami lub skorzystaniem z naszych wycieczek po Lizbonie (i nie tylko) w języku polskim, to zapraszamy do kontaktu. Czy warto? Przeczytaj o tym w opiniach osób, które już z nami zwiedzały Lizbonę >>>.

Daj nam znać, kiedy będziesz w Lizbonie i co Cię interesuje – postaramy Ci się pomóc, by Twój pobyt w portugalskiej stolicy był na pewno udany!


  5 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

  • Jestem Rezydentem Portugalii (pobyt staly od 1984, z Ministertstwa Kultury Portugali za zaslugi w krzewieniu rozwoju kraju: art shows, wystawy, architektura). W sumie mieszkalem w PORT przez okres 6 lat, ale w 7-9 letnich odstepach po 0,5-1-2 lata, co daje unikalne porownania kosztow zycia i nie tylko. W sumie w PORT bylem 6 razy. Mowie po portugalsu i poznalem elity arystokracji i zupelnie przecietnych zwyklych ob tez. Bylem wszedzie, od Taviry do Ponte da Lima; od Marvao po Lagos. Mieszkalem w Lizbonie, Cascais, Mt Estoril, Muge, Sintrze, Tavirze, Ponte da Lima dluzej niz 4 miesiace. …. Bylem i jestem uznawany ze ICH artyste i architekta. Moje prace wisze w portugalskich muzeach, fundacjach i w 100+ prywatnych kolekcjach. To wszystko daje mi dokladniejsze spojrzenie. PORTUGALIA w latach 80tych byla podobna do Polski, gdzie ludzie zyli wesolo, cieszyli sie zerowym bezrobociem, tanim zyciem; gdzie kazdy stolowal sie w restauracjach a o Taxi bylo ciezko, gdyz byly dostepne za grosze ($0,45 – $1,00 za kurs). Sniadanka: $0,80 – $1,00; Lunch (meiu almoco do $2,00; full lunch z litrowym winem: do $3,50 USD). Hoteliki i Residencials od $4,90 do $11 USD za pokoj/noc). Wszyscy goscili sie, bawili, wychodizli z knajp o 23:00 – 1 w nocy, usmiech na buzkach, Baniaczek 5 l wina w Bodega: do $1:60. Zylo sie Beztrosko. Srednie zarobki 55,000 -75,000 escudo (~$400-520 USD/m.). Na wszystko starczalo, aby zyc milo i wygodnie. Wszyscy usmiechnieci, swietnie ubrani, zero zlodziejstwa., ,,,,,,,,,,,,,,,, PORTUGALIA 1994-98: ceny powyzsze prosze pomnozyc przez 2 do 2,5; restauracje w 1/4 pustawe, owoce/warzywa i ryby w chemi z importu (bez smaku), rosnace bezrobocie, korupcja, nepotyzm, afery rzadowe, zakazy i prikazy unijne upieprzajace rolnictwo, niszczace ekonomie i ludzi; coraz wiecej szarych twarzy, nerwowosc, pospiech; rolnicy na ulicach, demonstracje. Zarobki wzrosly o okolo 30%-40% ale koszty zycia dwukrotnie.!!! ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,, PORTUGALIA z 2008: pustawe restauracje, polikwidowane targi rolnicze, bilety wstepu od e2 do e5 wszedzie, Parkometers (e2 – 12/dobe), duzo pustych Taxowek gdyz ich uslugi zdrozaly 5-7 krotnie. Bezrobocie okolo 20-25 %, Szare twarze, b zmeczone lub / i niezadowolone. Ceny za Lunch w Restauracjach, Tascach: e9- e15 za osobe. Pensje na poziomie e700-800/m, ale ceny wyzsze ponad dwukrotnie od tych z 1995-97. Wartosc “zakupowa” unijnego pieniadza (euro) o 250-290% nizsza niz escudo w latach 1978-88; zubozenie spoleczenstwa widoczne, mininalne zadowolenie z zycia, towarzyskie prawie zamarlo. PORTUGALIA od 2016+ dalsze zubozonie spoleczenstwa, likwidacja klasy sredniej; puste restauracje poza sezonem turystycznym, galerie sztuki zastapily Porno Shops, Hustler; w co drugiej rodzinnej knajpce McDonaldy, PizzaHuts, KFC; w wiekszosci Kin, portugalskich sklepow duze “sieciowki” …. Politycy, zamozni wlasciciele sklepow, ziemscy, przemyslowcy bogaca sie na przekretach i zawyzonych cenach: noclegi e49-e240; lunch e11-29, Taxi: od e8 do e30 za przejazd; Muzea: e6-e10; brak lokalnych chemia-free, GMO-free produktow, wiekszosc z importu (Hiszpania, Holandia, Norwegia, Francja, USA). Zarobki wzrosly o okolo 15%-17% do sredniej krajowej okolo e900-920, ale ceny na niemal wszystko o 25%-40%. Dalsze zubozenie okolo 70-75% spoleczenstwa. JEWwaluta nie ma wartosci, glodowe pensje dla 40% za to 10%-20% kapitalistow, politykow, lekarzy, handlarzy, wlascicieli ziemskich bogaci sie. Pozamykane lokalne Tasca, Restauracyjki (nie wytrzymaly konkurencji z amerykanskimi fast-foods oraz 3/4 portugalczykow juz nie stoluje sie w restauracjach, tak jak w 1900-1994, juz ich nie stac). ,,,,,, OGOLNIE: JEWropa bruxelska zanizyla zarobki, poziom zycia drastycznie; i tak zamozni (7-8%) wbogacili sie kilkukrotnie; klasa srednia (40-55%) zostala prawie zlikwidowana (jak w USA, Polsce), ludzie mniej zamozni stracili najbardziej, nawet do 300% z sily pieniadza (zarobki do cen), nie stac ich na nic, siedza w domach, nie wychodza, nie zapraszaja sie. Szare twarze 2/3 spoleczenstwa. Bawi sie i zyje b dobrze max 6-9% portugalczykow (spadek z 25-30% w latach 1900-1990). Roznice w cenach pomiedzy 1980-88 a czasami obecnymi to okolo 700-750%, przy wzroscie zarobkow w tym samych latach o 290-330% Poziom zubozenia (okradania obywateli przez Unie) to 380-440% !!!!!!!!!!!!!!! Tak jak w Polsce. ………………. Dodam, ze sa w Portugalii Inzynierowie, Lekarze, Prawnicy, Politycy, Aktorzy, Architekci, Stomatolodzy, ktorzy zarabiaja e12,000 – e19,000/m, ale to 3%-5% elit z najwyzszej polki, w 1/3 sa to przyjezdni anglicy, amerykanie, ktorzy pracuja dla swoich, nie portugalskich firm. Ja ubiegam sie, w Listopadzie 2020 o pozycje VP of Development / Projects w UK firmie, ktora musi zaplacic prawie e200,000/rok, aby zdobyc top USA/UK fachowca dla duzych (jak na Portugalie) inwestycji. Ale takie zarobki sa rzadkoscia, nie dla Lokalnych, tak jak w RP. Reasumujac: Portugali juz nie ma, skonczyla sie wraz z wejsciem do Uni Jewropejskiej. Od okolo 1995, Portugalia rok rocznie upada i przypomina RP, wiekszosc panstw Uni. Nedza z Bieda u 45-56%, na tle pieknych Bankow, Sieciowek, drogich salonow mody, pieknych resorts i Hoteli, Super Aut, Jachtow, ale dla 5%-7% jedynie. To juz nie jest Portugalia.

   Odpowiedz
  • Darek napisał/a:

   Podaję stan cen na wrzesień 2018.
   Śniadania, jak opisano – ceny bez zmian.
   Obiad lub kolacja (danie główne / osobę) : hamburger itp. od 8,5 €,
   mięsa lub ryby od 12-15 €.
   Wino 2,5-4 € za kieliszek; porto od 4 €

   Odpowiedz
  • Jula napisał/a:

   Korzystalam z porad umieszczonych na stronie podczas lipcowego pobytu w Lizbonie. Okazały się bardzo przydatne. Dziękuję! Wyjazd do Lizbony był rewelacyjną przygodą. Zobaczylam i zwiedziłam dużo więcej, niz ze zorganizowaną wycieczką. To byl strzał w dziesiątkę. Jeszcze raz dziękuję za wszystkie cenne wskazówki.

   Odpowiedz
  • Odkryłam dziś tę stronę i bardzo się z tego cieszę! W maju jadę z rodznką do Lizbony na tydzień więc Twoje porady na pewno będą bezcenne 🙂

   Odpowiedz
  • Bartek napisał/a:

   Jeśli chodzi o śniadania, to dość opłacalną alternatywą jest Pingo Doce (supermarkety). Niektóre z nich (np. ten w pobliżu Rossio) mają w środku kawiarnie, gdzie za duży zestaw śniadaniowy (kawa/herbata, ciastko do wyboru, kanapka z szynką i serem oraz 200ml soczek w kartoniku) w 2015 roku płaciłem EUR 1.95. Warto też pamiętać, że w pastelariach ceny za jedzenie/picie przy stoliku są często wyższe niż jedzenie/picie tych samych produktów przy barze.

   Odpowiedz

  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)