Festiwal św. Antoniego w Lizbonie to najważniejsze święto, które obchodzi Lizbona, a przy okazji największe i najpopularniejsze wydarzenie w bogatym kulturalnym kalendarzu Lizbony w roku 2017. Przez cały czerwiec 2017 Festiwal św. Antoniego wypełni ulice, place i przestrzenie stolicy Portugalii różnymi wydarzeniami – jak np. rozmaite koncerty, wystawy, zabawy uliczne, pokazy i festiwale filmowe, performance, wydarzenie sportowe oraz parady, a do wszystkiego dochodzi trochę tradycji, dużo sardynek i świetnej zabawy. Każdy znajdzie coś dla siebie, a wszyscy, którzy odwiedzają Lizbonę w czerwcu 2017 będą mieli okazji zobaczyć, jak potrafi się bawić to najpiękniejsze miasto na świecie!
Czym jednak w ogóle jest Festiwal św. Antoniego, jak jest obchodzony, jak dokładnie wygląda szczegółowy program w roku 2017 oraz jakie są jego tradycje, na co warto zwrócić szczególną uwagę, czego nie można przegapić lub co należy spróbować podczas festiwalu? Na te i na wiele innych pytań znaleźć można odpowiedź w poniższych tekście, który ma pomóc odnaleźć się wszystkim w bogatym programie Festiwalu św. Antoniego 2017 w Lizbonie, a jednocześnie być swoistym przewodnikiem festiwalowym po tym kolorowym i wspaniałym święcie.
Festiwal świętego Antoniego w Lizbonie – co to jest?
Po portugalsku festiwal nosi nazwę Festas de Lisboa 2017, a po polsku nazywany jest różnie w różnych przewodnikach po Lizbonie i Portugalii – te najpopularniejsze nazwy to właśnie Festiwal św. Antoniego, Festiwal Sardynki lub Sardynek, Fiesta św. Antoniego lub Festiwal Lizbony. Nazwą, która jednak jest najpopularniejsza w polskich opracowaniach dotyczących Lizbony oraz wśród Polaków odwiedzających Lizbonę jest właśnie Festiwal św. Antoniego, dlatego też takiej nazwy używamy również i my, by określić całokształt wydarzeń kulturalnych, które odbywają się w czerwcu w stolicy Portugalii. Bez znaczenia, jak nazwiemy to święto, to jest to najważniejsze wydarzenie w kulturalnym kalendarzu Lizbony, którym żyją wszyscy mieszkańcy Lizbony, a przyjeżdżają na ten festiwal bardzo często mieszkańcy z różnych regionów Portugalii.
Festiwal św. Antoniego 2017 w Lizbonie to zbiór różnego rodzaju imprez i wydarzeń, które połączone razem tworzą kolorowy tygiel, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – fani sportu, muzyki, fotografii, dobrej kuchni, regionalnej tradycji, lokalnej zabawy, kina, rękodzieła, muzyki, fado – a które to łączy jeden aspekt – Lizbona i wszystko co związane ze stolicą Portugalii. Festas de Lisboa wpisują się w tradycję Festas dos Santos Populares, czyli odbywających się praktycznie przez większą część lata cyklów imprez związanych z najpopularniejszymi w Portugalii świętymi – św. Janem na północy Portugalii, św. Piotrem na Algarve i właśnie św. Antonim głównie w centralnej Portugalii.
Tegoroczna, tj. w 2017 roku, edycja festiwalu potrwa od 1 czerwca do 1 lipca 2017. Wstęp na większość wydarzeń w ramach Święta św. Antoniego jest bezpłatny. W tym roku idei festiwalu przyświeca myśl zaprezentowanie kultury Europy, Afryki i Ameryki, gdyż to własnie w 2017 roku Lizbona jest Stolicą Kultury Iberoamerykańskiej. Bogaty program festiwalu zaprezentuje wpływy artystyczne z tych trzech kontynentów połączonych przez Ocean Atlantycki. Dodatkowo tegoroczna edycja bardzo silnie stawia na otwartość festiwalu dla wszystkich grup społecznych, w tym szczególny nacisk jest położony na bogatą ofertę dla rodzin.
Poniżej znajdziecie dokładny program Festas de Lisboa 2017 oraz nasze sugestie, co do najciekawszych wydarzeń festiwalu w 2017 roku. Jeśli macie, to szczęście, by być w Lizbonie właśnie w czerwcu 2017, to polecamy skorzystać z bogatej oferty imprez w ramach Festas de Lisboa 2017 – warto, a z naszymi podpowiedziami będziecie mogli najlepiej poczuć klimat tego święta, jak i miasta.
Święty Antonii nie z Padwy, a z Lizbony…
Należy jednak rozpocząć wszystko od najważniejszych osoby w tym wszystkim, czyli od św. Antoniego, który wcale nie był z Padwy, a właśnie z Lizbony, a który jest najważniejszym i ukochanym świętym Lizbony. Tak naprawdę św. Antonii nazywał się Fernando Martins de Bulhões i urodził się w Lizbonie w 1195 roku, choć niektóre źródła podają, że w 1191 roku., a zmarł 13 czerwca 1231 w Arcelli koło Padwy we Włoszech.
W Lizbonie uczęszczał do szkoły katedralnej i około 15. roku życia wstąpił do Klasztoru św. Augustyna, by po 2 latach przenieść się do Klasztoru św. Krzyża w Coimbrze. To właśnie w Coimbrze zdobył solidne wykształcenie poznając Pismo Święte i naukę Ojców Kościoła. W 1219 roku zostaje wyświęcony na kapłana, a następnie przenosi się do Zakonu Franciszkanów i zmieniając imię na Antonii. Pierwsze podróże misyjne odbył do Maroka śladami męczenników, jednak ze względu na stan zdrowia wrócił do Europy i trafił do Asyżu, gdzie w 1221 roku spotkał się ze św. Franciszkiem.
Bardzo szybko św. Antonii stał się słynny, jako wybitny kaznodzieja, który z siłą i wiarą głosił Słowo Boże, a także znakomity teolog. Nauczał i działał głównie w północnych Włoszech. Święty Antoni zmarł 13 czerwca 1231 roku obok Padwy. W następnym roku (30 maja 1232, najszybciej w historii kościoła) papież Grzegorz IX kanonizował Antoniego, natomiast papież Pius XII ogłosił go w 1946 roku doktorem Kościoła. Za życia zwano go młotem na heretyków – święty Antonii był jednym z najbardziej cenionych kaznodziei XIII w. I to właśnie Lizbona, miejsce, w którym przychodzi on na świat, obchodzi najhuczniej na świecie jego święto 13 czerwca 2017.
Tradycja święta Antoniego w Lizbonie
Lizbona obchodzi już od wieków święto swojego ukochanego świętego, choć początku należy zaznaczyć, że święto to miała charakter typowo religijny. Do dzisiaj zachowało swoje tradycje katolickie, jednak obecnie coraz bardziej schodzą ona na dalszy plan. Początkowo świętowano dwa razy w ciągu roku – w dniu 15 lutego, w rocznicę przeniesienia ciała świętego do katedry w Padwie oraz właśnie 13 czerwca, w rocznicę śmierci św. Antoniego. Z czasem główne obchody i najważniejsze uroczystości skupiły wokół daty czerwcowej i ma do miejsce do dzisiaj.
Od wieków najważniejszym wydarzeniem w całych obchodach Święta św. Antoniego jest uroczysta procesja św. Antoniego, w czasie której wynoszono z kościołów figurki świętych, z którymi wierni szli w wielkiej procesji od kościoła św. Antoniego ulicami Lizbony, a cała procesja była zakończona uroczystą mszą świętą.
Z czasem w tradycję obchodów święta zaczęły przenikać elementy zabaw świeckich, by z biegiem wieków święto przerodziło się w najważniejsze wydarzenie w Lizbonie. Świętu świętego Antoniego zaczęły towarzyszyć zabawy uliczne, walki byków, pokazy teatrów, itp. A jak to wygląda dzisiaj? Zobaczcie i sprawdźcie sami!
Jak wygląda święto św. Antoniego?
Już od połowy maja uliczki Lizbony zaczynają być ozdabiane kolorowymi girlandami, a mieszkańcy w niektórych częściach miasta (m.in. Alfama, Mouraria, Bairro Alto, Bica, Santos) przygotowują swoje kolorowe stoiska, z których sprzedawać będą grillowane sardynki, czerwone wino, sangrie, piwo oraz różnego rodzaju lokalne przysmaki. Wieczorami mieszkańcy i turyści w poszczególnych częściach miasta tłumnie wylegają na ulice, gdzie wspólnie się bawią przy dźwiękach muzyki pimba – prostej, rozrywkowe muzyki, którą można porównać do polskiego disco polo. W wielu miejscach wyciągane są grille, na których licznie pieczą się sardynki i różnego rodzaju mięsa – nie ma wtedy żadnego problemu, by kupić na każdym rogu Alfamy grillowaną sardynkę podawaną albo z pajdą chleba lub z grillowaną papryką i gotowanymi ziemniakami. Z wielu miejsc sprzedawane jest piwo, wino lub inne napitki portugalskie.
Na straganach różnych dzielnic Lizbony sprzedawane są tzw. manjericos, czyli przycięte w kształcie kuli krzaczki bazylii. Dostaniemy doniczki z bazylią w różnych rozmiarach, a mają one być symbolicznym prezentem oraz wyznaniem miłości dla obdarowanej nimi osoby. W każdym takim krzaczku znajduje się kawałek papieru z wypisanymi sentencjami na tą okoliczność. Bardzo popularne są również artystyczne przedstawienia sardynek, które zobaczymy pod różnymi postaciami oraz w różnych miejscach.
Najważniejszą datą w ramach Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie jest noc z 12 na 13 czerwca, kiedy to odbywa się jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Festas de Lisboa, czyli kolorowy marsz (parada) reprezentujący różne dzielnicy Lizbony. Po portugalsku nazywany Marchas Populares. Jest to parada będąca nie tylko prezentacją poszczególnych dzielnic Lizbony, ale również konkursem na najciekawszą aranżację muzyczną i taneczną , a także stroje. Wbrew pozorom jest to ważne rzecz dla mieszkańców dzielnic. Jest to ważne wydarzenie, które przyciąga tysiące osób na Avenida da Liberdade w Lizbonie, a jeszcze więcej przed telewizory całej Portugalii.
W noc 12/13 czerwca Lizbona nie zasypia, jest to zdecydowanie najgłośniejsza noc w Lizbonie – ulice miasta szczelnie wypełnione są mieszkańcami oraz turystami z całego świata, którzy wspólnie się bawią do białego rana. Nie przypadkowo dzień 13 czerwca jest często dniem wolnym od pracy dla większości osób. Tradycja nakazuje, by tej nocy zjeść grillowaną sardynkę. 13 czerwca rusza uroczysta procesja św. Antoniego uliczkami Alfamy, w której biorą udział setki osób każdego roku – jakże by inaczej procesja rusza spod Kościoła św. Antoniego na Alfamie. Dzień wcześniej mają miejsce w pobliskiej Katedrze Se uroczyste śluby św. Antoniego – tzw. Casamentos de Santo António – w których co roku kilka młodych par bierze hucznie obchodzone i transmitowane przez TV śluby.
Najciekawsze i polecane wydarzenia oraz imprezy na festiwalu św. Antoniego 2017 w Lizbonie
- Marchas Populares – kolorowe parady poszczególnych dzielnic, klubów i stowarzyszeń. Bardzo często przygotowywane przez wiele miesięcy, z dużą dbałością o szczegóły i detale. Marsze te są jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu św. Antoniego i każdego roku angażują tysiące osób.
- Prezentacje poszczególnych dzielnic | 2-4 czerwca 2017 od godz. 21.30, wstęp 6€/dzień | MEO Arena w Parku Narodów
- Uroczysta Parada | 12 czerwca 2017, godz. 21.00 | Avenida da Liberdade od ronda Marques de Pombal do Praca dos Restauradores. Jest jednym z najważniejszych wydarzeń Festiwalu św. Antoniego. Jest to uroczysta, kolorowa i głośna parada/pokaz wszystkich dzielnic, grup biorących udział w Marchas Populares 2017. W tym roku dodatkowo zaproszono również grupy z innych miast – m.in. Viseu lub Leiry. Parada jest również transmitowana na żywo w RTP 1.
- Parada Dzieci | 17 czerwca 2017, od godz.16.30 | Praca do Imperio w Belem, na przeciwko Klasztoru Hieronimitów oraz Jardim Vieira Portuense, również w Belem.
- Arraiais Populares – uliczne festyny, fiesty i zabawy, pełne muzyki pimba, grillowanych sardynek, ludzi z całego świata oraz kolorowych girland. To właśnie tutaj można zobaczyć, jak bawią się Lizbończycy z okazji Festiwalu św. Antoniego! Wstęp na nie jest wolny, a rozpoczynają się one najczęściej ok. godz. 20-21 w wyznaczone daty, a często kończą się grubo po północy. Jedna z pozycji obowiązkowych podczas tegorocznego święta!
- Alfama – to właśnie tutaj odbywają się najsławniejsze i najgłośniejsze uliczne fiesty. Turyści się wspólnie bawią z miejscowymi, wszyscy jedzą grillowane sardynki, piją sangrię lub piwo i tańczą, jak tylko się komu podoba w dobiegających z każdego miejsca dźwiękach muzyki pimba. Jest kilka miejsc, gdzie warto się pojawić. Te najciekawsze miejsca i daty ulicznych zabaw to:
+ Rua de São Tomé i okolice: 2, 3, 4, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 23, 24, 25 i 30 czerwca 2017
+ Rua de São Miguel i okolice: 3, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 17 i 24 czerwca 2017
+ Rua da Voz do Operário: 3, 9, 10, 12, 13, 14, 16, 17, 23, 24 i 30 czerwca 2017 - Bairro Alto – centrum życia nocnego Lizbony również się bawi i to głośno oraz hucznie. Imprezy tutaj może nie mają takiego rozmachu, jak ten na Alfamie, ale warto je odwiedzić, ze względu na bliskość wielu klubów oraz barów, a także bardzo fajną atmosferę. Najpopulrniejsze miejsca, w których warto się pojawić podczas tegorocznej edycji to:
+ Calçada do Combro, obok Kościoła św. Katarzyny: 2, 3, 4, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 23, 24, 25, 29 i 30 czerwca 2017
+ Rua dos Cordoeiros i Largo de Santo Antoninho: 1, 2, 3, 5, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29 i 30 czerwca 2017
+ Calçada da Bica Grande i Beco dos Arciprestes: 1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 21, 22, 23, 24, 25, 28, 29 i 30 czerwca 2017 - Mouraria – z roku na rok coraz popularniejsze miejsce, które pozwoli się bawić w bardzo wielokulturowej atmosferze:
+ Largo da Severa, Rua da Guia i Rua da Mouraria: 2, 3, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 23, 24 i 30 czerwca 2017
+ Calçada (Calçadinha) da Figueira: 2, 3, 4, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 16, 17, 18, 24, 25 i 30 czerwca 2017 - Belem – kawałek poza centrum, jednak za to zdecydowanie mniej turystów tam będzie, a więcej mieszkańców:
+ Largo Luís Alves Miguel: 2, 3, 9, 10, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 23, 24 i 30 czerwca 2017 - Arraial dos Navegantes – odbędzie się w dniach 2, 3 i 4 czerwca 2017 w Parku Narodów i jest to zabawa dedykowana głównie rodzinom z dziećmi.
- Arraial Vila Berta – w centrum dzielnicy Graca, każdego dnia od 2 do 13 czerwca, już od godz. 18.00 będzie muzyka, sardynki, ślimaki, zupa caldo verde, bifany i dużo dobrej zabawy.
- Arraial Lisboa Pride – 24 czerwca 2017 na Terreiro do Paco, od godz. 16.00 do 04.00 – jest to jedna z największych imprez środowiska LGBT w Lizbonie. W programie koncerty, tańce, animacje oraz akcje artystyczne.
- Alfama – to właśnie tutaj odbywają się najsławniejsze i najgłośniejsze uliczne fiesty. Turyści się wspólnie bawią z miejscowymi, wszyscy jedzą grillowane sardynki, piją sangrię lub piwo i tańczą, jak tylko się komu podoba w dobiegających z każdego miejsca dźwiękach muzyki pimba. Jest kilka miejsc, gdzie warto się pojawić. Te najciekawsze miejsca i daty ulicznych zabaw to:
- Związane ze świętym Antonim i jego kultem
- Koncerty “Trzynaście dni modlitwy do św. Antoniego” | 1-12 czerwca 2017, godz. różne, najczęściej 18.00 lub 20.00, wstęp bezpłatny | Kościół św. Antoniego na Alfamie.
- Wystawy uliczne “Trony św. Antoniego” | 3-4 czerwca 2017, różne lokalizacje na ulicach Lizbony – wystawa przygotowanych przez mieszkańców Lizbony tronów św. Antoniego.
- Kolegium “Kult św. Antoniego w Portugalii i Brazylii” | 1 i 2 czerwca 2017, 10.00-18.00 | Audytorium UCCLA w Lizbonie – konferencja poświęcona kultowi św. Antoniego w Portugalii i Brazylii, różni prelegenci, wstęp bezpłatny.
- Śluby świętego Antoniego | 12 czerwca 2017, od godz. 12.00 | Katedra Se i Pacos do Concelho – jedno z najpopularniejszych wydarzeń całego festiwalu, organizowane przez UM Lizbona oraz EGEAC. Jest to uroczysty zbiorowy ślub kilkunastu młodych par, które pobierają się w Katedrze Se w Lizbonie, a wydarzenie to jest śledzone przez tysiące osób w całej Portugalii, transmisja również w RTP 1.
- Procesja św. Antoniego w Lizbonie | 13 czerwca 2017, godz. 17.00 | Procesja rusza spod Kościoła św. Antoniego w Lizbonie i przechodzi uliczkami Alfamy.
- Święty Antonii w Armazéns do Chiado | 7-13 czerwca 2017, 13.00-17.00 | Dom handlowy Armazéns do Chiado w dzielnicy Chiado – będzie okazja spotkać osobiście słynnego świętego i zrobić sobie zdjęcie ze św. Antonim.
- Koncerty i wydarzenia muzyczna
- Orquestra Gulbenkian Concerto de Aranjuez | 3 czerwca 2017, godz. 22.00 | Praca do Comercio – wielki koncert z udziałem Orkiestry Fundacji Gulbenkiana oraz zaproszonych artysów – wystąpią m.in. Rui Pinheiro, Eduarda Melo lub Pablo Sáinz Villegas. Wstęp bezpłatny.
- Fado no Castelo | 8,9 i 10 czerwca 2017, od godz. 20.00 | Zamek św. Jerzego – będzie to seria trzech wyjątkowych koncertów fado, które połączą tą muzykę z różnymi wpływami. 8 czerwca 2017 odbędzie się koncert Fado & Flamenco – wystąpią na nim m.in. Antonio Serrano i Ana Sofia Varela. 9 czerwca 2017 fado zostanie połączone z muzyką z Brazylii chorinho – Fado & Chorinho, wystąpią np. Marco Rodrigues oraz Edu Miranda. Ostatniego dnia koncert będzie miał tytuł Fado & Tango, a usłyszymy na nim Ricardo Ribeiro oraz Daniel Schvetz. Wstęp na wszystkie koncert jest bezpłatny, a dodatkowo otrzymujemy wspaniały widok na całe miasto. Bilety należy nabyć wcześniej bezpłatnie w kasie zamkowej lub w Muzeum Fado.
- Soy Loco por Ti, America | 15-18 czerwca 2017, różne godziny, wstęp bezpłatny ograniczony ilością miejsc | Jardim do Palácio Pimenta – Muzeum Miasta Lizbona. Będzie to wyjątkowa okazja, by poznać muzykę, kulturę oraz smaki Ameryki Łacińskiej. Usłyszeć będzie można takich artystów, jak m.in. Susana Baca z Peru, Yilian Cañizares z Kuby lub Adriane Varela z Argentyny, czy Chico César z Brazylii.
- Vive sem Horas – Jazz na Esplanada | 29 czerwca 2017, godz. 19.00, bezpł. | Casa Fernando Pessoa – koncert muzyki jazzowej artystów skupionych przy klubie Hot Clube de Portugal.
- Festival Coros de Verão | 23-26 czerwca 2017, różne godziny | Centrum Kultury Belem, Muzeum Morskie w Belem – jeden z największych festiwali chórów w tej części Europy. Wystąpi m.in. Poznańki Chór Kameralny (25 czerwca 2017).
- Com’Paço – X Festival de Bandas de Lisboa | 18-24 czerwca 2017, różne godziny i lokalizacje – festiwal zespołów filharmonicznych, które dadzą koncerty w różnych przestrzeniach Lizbony – m.in. na Praça dos Restauradores, na lotnisku w Lizbonie lub w Jardim Fernando Pessa. Wystąpią zespoły Banda Filarmónica da ACULMA (Lisboa), Banda da Covilhã (Covilhã), Banda Filarmónica do Centro Cultural de Borba (Borba), Banda Musical de Paço de Sousa (Penafiel), Sociedade Filarmónica Alcanedense (Santarém), Sociedade Filarmónica União e Capricho Olivalense (Lisboa) e Sociedade Familiar e Recreativa de Malveira da Serra (Cascais).
- Baila Comigo Lisboa | 1 lipca 2017, 22.00, bezpł. | Praca do Comercio – wielkie wydarzenie kończące Festiwal św. Antoniego 2017 w Lizbonie, które zamieni największy plac dzielnicy Baixa w ogromny parkiet taneczny, na którym będzie się bawiło całe miasto.
- Wydarzenie filmowe
- Lisbon Motorcycle Film Fest | 2-4 czerwca 2017, 5€/dzień lub 12€/karnet na 3 dni | Cinema São Jorge – międzynarodowy festiwal kina motocyklowego, na którym zaprezentowane zostaną różnego typu filmy o tematyce związanej z motocyklami.
- CineConchas | 29 czerwca – 15 lipca 2017, 21.45, bezpł | Quinta das Conchas – największy w Lizbonie pokaz kina plenerowego w przyjemnym ogrodzie. Mimo, że poza centrum Lizbony, o warto się wybrać. Każdego wieczoru będzie puszczany jeden film. Szczegóły w detalach programu Festiwalu św. Antoniego 2017.
- Inne, fajne i ciekawe festiwale w Lizbonie
- Lisboa Go Surf | 29-30 czerwca 2017, bezpł. | Ribeira das Naus w centrum, obok Praca do Comercio – festiwal poświęcony tematyce sportów wodnych.
- Festival de Folclore | 18 czerwca 2017, 16.00, bezpł. | Quinta das Conchas – festiwal poświęcony folklorowi portugalskiemu. W programie pokazy grup folklorystycznych z różnych części Portugalii.
- Festa Indiana | 25 czerwca 2017, 18.00 | Quinta da Nossa Senhora da Paz – festiwal poświęcony kulturze indyjskiej.
- Underscore 2017 | 13-17 czerwca 2017 | Cinema São Jorge – interdyscyplinarny festiwal, który łączy muzyków i artystów z różnych regionów Europy. Szczegółowy program na underscore.pt
- Festa da Diversidade | 17-18 czerwca 2017, od godz. 16.00 | Ribeira das Naus – jest to wydarzenie, które ma przybliżyć twórczość lokalnych artystów zajmujących się różnymi aspektami sztuki. Wstęp bezpłatny.
- Outjazz 2017 | 4, 11, 18 i 25 czerwca 2017, od 17.00, bezpł. | Jardim do Campo Grande – cykl koncertów jazzowych spod szyldu Somersby Out Jazz. Bardzo popularny wśród mieszkańców Lizbony, łączy w sobie muzyką oraz doskonały pomysł na spędzenie popołudnia.
- Festival Internacional de Tango de Lisboa | 7-11 czerwca 2017, różne godziny | Voz do Operário w dzielnicy Graca – międzynarodowy festiwal poświęcony tango. Szczegóły programu na lusitango.com
Festiwal św. Antoniego 2017 w Lizbonie – pełen program
Program Święta św. Antoniego 2017 jest bardzo ciekawy i obfituje w różnego typu wydarzenia – te najciekawsze wymieniliśmy powyżej, jednak jest ich zdecydowanie więcej. Szczegółowy program festiwalu w 2017 roku znajduje się poniżej – znaleźć w nim można rozpiskę co i gdzie będzie się działo każdego dnia. Dzięki temu każdy z Was może wybrać najciekawsze propozycja dla siebie i dopasować to do swoich wakacji w Lizbonie 2017.
Cały program Festiwalu św. Antoniego 2017 w Lizbonie jest dostępny również tutaj: Program Festas de Lisboa 2017 >>> w formie pliku PDF, który można ściągnąć do siebie na telefon, tablet lub komputer, albo też wydrukować. W tym roku program posiada również opisy dostępne w języku angielskim.
Co trzeba zobaczyć, zrobić i skosztować podczas Festiwalu Santo Antonio w Lizbonie?
- Spróbować grillowanych sardynek (sardinhas assadas) z chlebem zwykłym (pão) lub specjalnym chlebem kukurydzianym (broa de milho)
- Skosztować zupę caldo verdę (sopa caldo verde)
- Zobaczyć 12 czerwca śluby św. Antoniego w Katedrze Se
- Pospacerować uliczkami Alfamy i Bairro Alto ozdobionymi kolorowymi girlandami, a także odwiedzić je wieczorem, by zobaczyć, jak się bawią ludzie podczas popularnych imprez arraiais
- W noc z 12 na 13 czerwca zobaczyć i sprawdzić na własnej skórze, jak się bawi Alfama
- Spojrzeć na Marchas Populares, choćby nawet w TV, gdyż wydarzenie to będzie transmitowane przez kanał RTP 1
- Kupić małe doniczki z Manjerico, czyli bazylią w liściach której ukryta jest wróżba lub wierszyk
- Korzystać z bogatej oferty Festas de Lisboa 2017 i cieszy się Lizboną!
- Przywieźć ze sobą kolorową sardynkę
- Na koniec jednak pamiętajmy, aby koniecznie uważać na kieszonkowców podczas imprez, w szczególności w miejscach zatłoczonych. Lizbona i Festiwal św. Antoniego to miejsca/impreza bardzo bezpieczna, jednak warto zadbać o swój portfel i dokumenty, aby nic nam nie zepsuło zabawy i wakacji w Lizbonie
Sardynki i św. Antonii 2017
Tradycją już jest, że co roku ogłaszany jest konkurs na artystyczne przedstawienie sardynki. W tym roku na konkurs wpłyneło ponad 5200 propozycji z 60 różnych krajów – od Canady przez Afganistan po Singapur. Jak co roku wybrano pięć zwycięskich motywów, które będą najczęściej gościły na materiałach promocyjnych Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie 2017. Zastanawiacie się co przywieźć, jak pamiątkę z festiwalu? Może właśnie jedną z poniższych sardynek? Kupicie je w większości sklepów z pamiątkami! A tak oto wyglądają zwycięskie projekty – podobają Wam się?
Zobacz, jak Lizbona się bawi podczas festiwalu św. Antoniego w Lizbonie – wideo
Mamy nadzieję, że powyższe zestawienie okaże się pomocne dla wszystkich, którzy wybierają się w czerwcu 2017 do Lizbony i chcą skorzystać z bogatej oferty Festiwalu św. Antoniego 2017. Życzymy wszystkim udanej zabawy podczas Festiwalu św. Antoniego w Lizbonie, wielu niezapomnianych chwili oraz szalonej zabawy do białego rana w noc z 12 na 13 czerwca 2017! Waszymi opiniami o Festas de Lisboa 2017 zapraszamy do dzielenia się w komentarzach pod tekstem.
1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny
keti26 napisał/a:
W tym roku będę już 3 raz na Festiwalu św. Antoniego! I będę tam w każdą noc z 12-13.06 póki zdrowia i życia starczy! Do zobaczenia na Alfamie