Ceny w Lizbonie, czyli ile co kosztuje w 2022 roku i ile zapłacimy za…

Ceny w Portugalii 2017 - w Lizbonie, Porto, Algave, Lizbona cena aktuelne ceny w restauracjach, noclegów, jedzenia, wypożyczenie samochodu, hoteli, polski przewodnik

Jak wyglądają ceny w Portugalii 2022? Ile zapłacimy za kolację lub obiad w Lizbonie, Porto lub Algarve? Jak kształtują się ceny artykułów spożywczych w portugalskich sklepach, ile kosztuje butelka wina, jak jest cena wypożyczenia samochodu lub dobrego hotelu w szczycie sezonu turystycznego? Zapraszamy do naszego zestawienia, które tym razem zajmuje się cenami w Portugalii, w roku 2022, ze szczególnym uwzględnieniem regionów turystycznych – Lizbony, Porto i Algarve.

Często spotykamy się z opinią, że ceny w Portugalii są niskie, a Lizbona to jedna z najtańszych stolic Europy zachodniej – czy jest tak faktycznie? Sprawdźcie sami! Przygotowaliśmy dla Was również specjalne zestawienie: Ile kosztuje dzień w Lizbonie?, które pozwoli zaplanować koszty podczas pobytu w Lizbonie, a które śmiało można również odnieść do Porto lub Algarve. Jak zatem kształtują się ceny w Portugalii 2022?


Szukasz sprawdzonych i fajnych wycieczek po Portugalii – Lizbonie, Porto lub Algarve – w języki polskim?
Napisz do nas e-mail: info@infolizbona.pl i zobacz, co możemy Ci zaproponować!
Ceny 2020 Lizbona Porto Faro Algarve Fatima Portugalia Ile co kosztuje w Portugalii Jakie są ceny jaki budżet Przykładowa cena Opis porównanie cen kosztów wydatków przewodnik

Ceny jedzenia w Portugalii

Wchodząc do supermarketu lub hipermarketu w dowolnym rejonie Portugalii bardzo szybko zauważymy, że ceny jedzenia i artykułów spożywczych są o ok. 20-30% wyższe, niż w Polsce. Nie jest to reguła, a jedynie uśredniona wartość – w Portugalii znajdziemy produkty w podobnych cenach, jak w polskich sklepach, a także znacznie droższe lub tańsze.

Ceny w Portugalii 2020 - w Lizbonie, Porto, Algave, Lizbona cena aktuelne ceny w restauracjach, noclegów, jedzenia, wypożyczenie samochodu, hoteli, polski przewodnik

Różnice nie są jednak duże, dzięki czemu zakupy w sklepach spożywczych Lizbony, Porto lub turystycznych miejscowości Algarve, nie będą wcale drogie. Najlepiej robić zakupy w sieci sklepów Pingo Doce, Minipreço lub Lidla (bardzo duża ilość sklepów, w tym bardzo często w centrach miast) lub hipermarketów Continente, Jumbo lub Intermarche (głównie w centrach i galeriach handlowych). Pamiętajmy, że ceny w małych sklepach spożywczych w centrach portugalskich miast często mogą być wyższe, niż w większych sklepach (szczególnie alkohole, przekąski i napoje) – dotyczy to szczególnie sklepów otwartych do godzin wieczornych lub nocnych.

Przykładowe ceny wybranych artykułów spożywczych w roku 2022 w Portugalii przedstawiamy poniżej:

 • 1kg jabłek: 1-1,60 €
 • 1kg bananów: 0,90-1,10 €
 • 1kg pomidorów: 1-1,80 €
 • 1kg młodych ziemniaków: 1-2 €
 • łosoś świeży: 7-9 €/kg
 • dorsz suszony: 5-9 €/kg
 • sardynki: 5-8 €/kg
 • ser żółty w plastrach: 4-8 €/kg
 • bułka mieszana: 0,09-0,23 €
 • chleb regionalny: 0,90-3 €/bochenek
 • 1 kg ryżu: 0,70-1,10 €
 • pizza mrożona: 2-2,80 €
 • pierś z kurczaka: 5-7 €/kg
 • butelka regionalnego wina białego: od 1,5-2 € w górę
 • piwo krajowe 0,33l: 0,60-0,90 €
 • paczka papierosów Marlboro (20 sztuk): 4,80 €
 • Szczegółowy wykaz cen warzyw, owoców, nabiału, konserw, produktów suchych, alkoholi dostępny jest tutaj: Ceny jedzenia w Portugalii 2022 >>>.

Ceny 2022 w restauracjach w Portugalii

W temacie cen w restauracjach, barach i klubach w skali całej Portugalii jest już zdecydowanie większe zróżnicowanie. Zresztą nie tylko w skali kraju, ale samej Lizbony i Porto ceny w portugalskich restauracjach mogą się znacznie różnić od siebie. Lizbona, Porto i turystyczne kurorty (Lagos, Albufeira, Portimao, Faro) Algarve w sezonie turystycznym są często najdroższymi miejscami, jeśli chodzi o średnie ceny jedzenia w restauracjach. Regiony północnej Portugalii lub Alentejo ze swoimi średnimi cenami potrafią w tym aspekcie bardzo pozytywnie zaskoczyć.

Ceny w Portugalii 2020 - w Lizbonie, Porto, Algave, Lizbona cena aktuelne ceny w restauracjach, noclegów, jedzenia, wypożyczenie samochodu, hoteli, polski przewodnik

W Lizbonie średnio za dania główne w lokalnej restauracji zapłacimy 8-12 €, a w bardziej eleganckich i modnych restauracjach cena za danie główne rozpoczyna się od 15-20 € w górę. W Porto jest taniej o kilka euro, a podobne ceny do Lizbony można spotkać w wielu restauracjach Algarve. Warto jednak pamiętać, że porcje w portugalskich restauracjach są dość duże, a cena obejmuje już pełne danie z dodatkami.

Średnie ceny w restauracjach w Lizbonie wyglądają następująco:

 • pieczywo: 1-2,5 € / koszyk
 • pasztety i pasty rybne: 1,5-3 € / sztuka
 • zupa dnia: 1-2,5 €
 • grillowane sardynki podawane z ziemniaki oraz sałatą: 5-10 €
 • dorsz à lagareiro: 8-12 €
 • okoń morski: 7-11 €
 • kurczak z rożna z frytkami: 6-10 €
 • cielęcina w sosie śmietanowo-kawowym: 8-15 €
 • mus mango lub czekoladowy: 1,5-2,5 €
 • butelka wina regionalnego: 6-15 €
 • Dokładne zestawienie cen przystawek, dań głównych rybnych i mięsnych, deserów oraz napojów w restauracjach znajduje się tutaj: Ceny w restauracjach 2022 – co i za ile się je w Portugalii? >>>.

Ceny wypożyczenia samochodu w Portugalii

Planując zwiedzanie Portugalii warto zastanowić się nad wypożyczeniem samochodu – da nam to nie tylko więcej luzu oraz możliwości poznania tego ciekawego kraju, ale dodatkowo może wyjść korzystniej finansowo, niż podróżowanie komunikacją miejską. Wyjdzie taniej bardzo często wtedy, gdy samochód w Portugalii zarezerwujmy wcześniej przez Internet.

Sprawdźcie sami, jak wyglądają ceny wypożyczenia samochodu w Portugalii:

Należy pamiętać o tym, że wypożyczalnie samochodów w Portugalii bardzo często doliczają dodatkową opłatę (najczęściej od 60 do 120 €), jeśli decydujemy się wypożyczyć samochód w jednym miejscu, a zwrócić go w innej lokalizacji (np. wypożyczamy w Porto, a zwracamy w Lizbonie).

Koszt wypożyczenia urządzenia Via Verde do płatności za autostrady (w tym autostrady z elektronicznym system poboru opłat), to 1,50-1,75 €/dzień. Szczegóły na temat autostrad w Portugalii znajdują się tutaj: Autostrady i drogi w Portugalii >>>. Propozycje tras samochodowych po Portugalii z bazą w Lizbonie można znaleźć tutaj: Trasy samochodowe po Portugalii z Lizbony>>>.

Ceny 2022 transportu publicznego, paliwa i głównych autostrad

Ceny paliwa w Portugalii są nieznacznie droższe, niż w Polsce. Dla przykładu benzyna 95 (Gasolina 95) kosztuje średnio 1,518-1,529 €/litr, benzyna 98 (Gasolina 98) średnio 1,551-1,569 €/litr. Olej napędowy (Gasóleo) jest w średniej cenie 1,261-1,282 €/litr w zależności od stacji benzynowej. Gaz LPG (GPL Auto) kosztuje w 2022 roku 0,583-0,630 €/litr.

Ceny w Portugalii 2017 - w Lizbonie, Porto, Algave, Lizbona cena aktuelne ceny w restauracjach, noclegów, jedzenia, wypożyczenie samochodu, hoteli, polski przewodnik

Największym przewoźnikiem autokarowym w Portugalii jest firma Rede Expressos – przy jej pomocy można się dostać do większości miast i miasteczek w Portugalii. Ceny w 2022 roku na bilety firmy Rede Expressos na najpopularniejszych trasach wyglądają następująco:

 • Lizbona – Porto 20 €
 • Porto – Fatima 17,50 €
 • Faro – Lizbona 19,50 €
 • Porto – Coimbra 12,50 €
 • Lizbona – Fatima 12,50 €
 • Evora – Lizbona 13 €
 • Dokładne ceny można sprawdzić na stronie przewoźnika: www.rede-expressos.pt >>>.

Autostradą, z której korzysta większość turystów odwiedzających Portugalię jest autostrada A1 między Lizboną, a Porto – cena za jej przejazd między tymi dwoma miasta, to 21,45 € (cena za samochód osobowy, za przejechanie całej długości autostrady).

Popularna również jest autostrada A2 z Lizbony na Algarve – za jej przejechanie cena wynosi 20,45 €/samochód osobowy/cała długość autostrady. Koszt przejechania z Faro do Lagos autostradą A22 na Algarve to wydatek 5,30 €. Koszt przejechania autostradą z Lizbony do Fatimy w roku 2022 wynosi ok. 8,30 €/samochód osobowy.

Więcej o systemie płatności za autostrady w Portugalii przeczytasz tutaj: Jak płacić łatwo za portugalskie autostrady? >>>.

Ceny noclegów w Lizbonie, Porto i Algarve 2022

Ceny hotelu i pensjonatów oraz apartamentów w skali całej Portugalii również się znacznie różnią od siebie. Oczywiście najwyższe ceny obowiązują w sezonie turystycznym (czerwiec-wrzesień) oraz z okazji specjalnych świąt (np. W Fatimie i okolicach z okazji rocznic objawień fatimskich). Za hotele w pierwszej linii brzegowej w turystycznych miejscowościach bardzo często obowiązują wyższe ceny, niż za hotele położone w drugiej lub trzeciej linii brzegowej. Zobaczcie, jak kształtują się ceny noclegów w poszczególnych regionach.

Sprawdź ceny noclegów w Lizbonie

Booking.com

Ceny noclegów w Porto

Booking.com

Zobacz ceny noclegów na Algarve

Booking.com

Ceny 2022 w Portugalii

Patrząc na powyższe informacje widać wyraźnie, że Portugalia plasuje się bardzo atrakcyjnie pod względem cen i kosztów na cenowej mapie wakacyjnej Europy Zachodniej. Dodatkowym plusem są loty z Polski do Portugalii, których jest nie tylko coraz więcej, ale są one również coraz tańsze. Jeśli zastanawiacie się, czy i dlaczego odwiedzić Lizbonę, to zapraszamy Was do naszego tekstu: Dlaczego warto odwiedzić Lizbonę?

Ceny w Portugalii 2017 - w Lizbonie, Porto, Algave, Lizbona cena aktuelne ceny w restauracjach, noclegów, jedzenia, wypożyczenie samochodu, hoteli, polski przewodnik

Podróżowaliście po Portugalii? Jak wyglądały ceny w miejscach, które odwiedziliście? Zapraszamy do dzielenia się w komentarzach pod tekstem Waszymi spostrzeżeniami, które na pewno będą pomocne dla innych osób odwiedzających Portugalię!


InfoLizbona od lat tworzy najlepsze polskie wycieczki po Lizbonie i całej Portugalii. Ty też zasługujesz na nie! 
Skontaktuj się z nami i spraw, że Twoje wakacje w Portugalii będą jeszcze bardziej udane!


  Dodaj nowy komentarz

  Imię jest wymagane.
  Adres email jest wymagany.
  Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)