TOP 5 Zabytków i atrakcji turystycznych na Alfamie

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Alfama w Lizbonie to najstarsza dzielnica stolicy Portugalii. Każdy przewodnik po Lizbonie rozpisuje się o Alfamie umieszczając ją w miejstach koniecznych do zwiedzenie podczas pobytu w Lizbonie. Alfama, jak i cała Lizbona, posiada swój specyficzny urok i klimat, lecz jednocześnie kilka ciekawych zabytków i atrakcji turystycznych. Poniższy przewodnik po Alfamie przedstawia TOP 5 najważniejszych zabytków, atrakcji turystycznych oraz ciekawych miejsc na Alfamie, które warto odwiedzić, jeśli zamierzamy zwiedzić najstarszą dzielnicę w Lizbonie.

Dodatkowo podpowiadamy, jak najlepiej dostać lub dojechać na Alfamę, jak się po niej przemieszczać i jak zwiedzać Alfamę. Alfama nie jest najłatwiejsza do zwiedzania dlatego zamieszczamy tutaj również kilka praktycznych informacji, które mogą okazać się pomocne podczas zwiedzania Alfamy. Czy warto odwiedzić Alfamę? Sprawdźcie sami – zaryzykujcie, spróbujcie, odkrywajcie, a potem dajcie się sobie zagubić w labiryncie uliczek, by zakochać się w dzielnicy, której nazwa znaczy tyle co “gorące źródło” lub “łaźnie”, a która pochodzi jeszcze z języka arabskiego.

Jak dojechać na Alfamę?

Alfama znajduje się bardzo blisko ścisłego turystycznego centrum Lizbony – dzielnicy Baixa – gdyż z nią graniczy. Jest w zasięgu 5 minut spacerem od dwóch najpopularniejszych placów Lizbony – placu Praca do Comercio i Rossio. Idąc od Praca do Comercio należy się kierować ulica Rua Augusta do skrzyżowania z ulicą Rua de São Julião,  a następnie skręcić w prawo w Rua de São Julião i kierować się torami tramwaju 28, które powoli, pod górkę zaprowadzą nas do centrum Alfamy, czyli na plac Largo Portas do Sol. Idąc od placu Rossio możemy się również kierować Rua Augusta do skrzyżowania z Rua de São Julião lub przez Praça da Figueira dojść do dojść do Rua da Madalena, gdzie na szczycie ulicy zobaczymy kierunkowskaz do bezpłatnej windy Elevador do Castelo, która zawiezie nas bezpłatnie prawie pod zamek św. Jerzego (5 minut spacerem).

Innym sposobem dotarcia na Alfamę jest tramwaj 28, który labiryntem krętych po których biegną jego tory przecina całą Alfamę, a jednocześnie łącząc najciekawsze miejsce na Alfamie. Tramwaj 28 możemy złapać z różnych miejsc w centrum Lizbony, dzięki czemu, bez znaczenia w jakiej dzielnicy w centrum jestesmy, zawsze tramwaje 28, może nie w najszybszy, ale na pewno w najoryginalniejszy sposób dotrzemy na Alfamę. Jeśli chcemy dojechać na Alfamę tramwaje 28, to musimy łapać tramwaj w kierunkach “Martim Moniz” lub “Graca”.

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Zwiedzanie Alfamy

A w jaki sposób zwiedzać Alfamę? Opcje mamy znowu dwie – na piechotę spokojnym spacerem, który pozwoli podreperować kondycję, lub przy pomocy tramwaju 28. Najlepiej jest zwiedzać na piechotę, gdyż najważniejsze miejsca na Alfamie są w stosunkowo bliskiej odległości od siebie. Alfama jednak położona jest na wzgórzu, dlatego nie zawsze będziemy schodzili, czasami będzie trzeba podejść. Warto zatem zaopatrzeć się w dobre buty, zdecydowanie nie buty na koturnach lub ocierające nasze stopy – Alfama wymaga wygodnego obuwia! Jeśli zamierzamy zwiedzać Alfamę na piechotę, to polecamy schodzić z ALfamy – taki sposób zwiedzanie jest zdecydowanie przyjemniejszy, niż wchodzenie. Innym sposobem jest zwiedzanie przy pomocy tramwaju 28 – w jaki sposób? Wykorzystajmy tramwaj 28, który powoli wspina się z dzielnicy Baixa po uliczkach Alfamy, a gdy nas zaciekawi jakieś miejsce, to po prostu wysiądźmy z tramwaju. W takim przypadku opłacalny jest bilet 24h za 6€, który upoważnia nas do nielimitowanej ilości przejazdów środkami komunikacji miejskiej w Lizbonie. Warto wysiąść m.in. przy Katedrze Se, na punkcie widokowym Portas do Sol lub przy Panteonie Narodowym.

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Alfama: TOP 5 zabytki i atrakcje turystyczne na Alfamie

1. Katedra Se

Tak na prawdę Patriarchalna Katedra Najświętszej Marii Panny, a w skrócie po prostu Katedra Se, po portugalsku po prostu Sé de Lisboa. Jest to najstarszy kościół w Lizbonie, którego budowa rozpoczęła się w połowie XII wieku z rozkazu pierwszego króla Portugalii – Alfonso I Zdobywcy. – który nakazał wybudować chrześcijanską świątynie w miejscu, gdzie mieścił się główny meczet Maurów, jako oznaką triumfu chrześcijaństwa oraz wyższości tej religii nad islamem.

Katedra przez wieki była wielokrotnie przebudowywana, dzięki czemu obecnie stanowi mieszaninę różnych stylów architektonicznych. Pierwotnie została wybudowana w stylu późnoromańskim, który zobaczymy m.in. na głównej fasadzie. To właśnie główna fasada obrazuje, że katedra miała nie tylko pełnić funkcje religijne, ale również obronne. W środku Katedry Se obok stylu późnoromańskiego zobaczymy również inne style architektoniczne, jak na przykład gotyk, barok lub neoklasycyzm.

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Info praktyczne
Godziny otwarcia: codz. 9.00-19.00
Wstęp i bilety: wnętrze bezpłatnie, krużganek 2,50€, skarbiec kameralny 2,50€
Czytaj więcej: Katedra Sé w Lizbonie – architektura, zwiedzanie, godziny otwarcia, zdjęcia

2. Punkt widokowy Miradouro das Portas do Sol

Jest to jedno z tych miejsc na Alfamie, które gromadzi najwięcej osób. Gdy oglądamy pocztówki przedstawiające widok na dachy Alfamy, to właśnie często prezentują one widok z tego miejsca. Z punktu widokowe Portas do Sol podziwiać możemy nie tylko czerwone dachy najstarszej dzielnicy Lizbony, ale również w całej okazałości zobaczymy rzekę Tag, widoczny jest również most Vasco da Gama. W bliższej perspektywie zobaczyć można kościół św. Wincentego z Saragossy, białą kopułę Panteonu Narodowego, czy bielące się wśród czerwonych dachów wieże kościoła św. Michała.

Tuż obok znajduje się również pomnik św. Wincentego trzymającego w dłoni statek z dwoma krukami – symbol Lizbony. Tuż obok znajdują się dwa kioski, gdzie napić się można czegoś na orzeźwienie oraz przyjemna kawiarnia Porta do Sol Cafe. Dostaniemy się tutaj bez problemu, czy to przy pomocy tramwaju 28, czy to schodząc z zamku św. Jerzego. Na samym punkcie miradouro das Portas do Sol często spotkać można ulicznych grajków, z których najsłynniejszy to Wildfredo czarujący turystów dźwiekami swojej gitary. Czytaj więcej: Punkty widokowe w Lizbonie: Miradouro das Portas do Sol – dojazd, lokalizacja, zdjęcia

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

3. Zamek św. Jerzego

Długo się zastanawialiśmy, czy to miejsce powinno się tutaj znaleźć. Dlaczego? Jak często zamek w Lizbonie jest chwalony i opisywany w przewodnikach, tak często jednak jest również krytykowany – że drogo, że tłumy turystów itp. Jednak bez wątpie, jeśli ktoś ma chwilę czasu, to warto odwiedzić zamek, a na pewno już podzamcze, aby zobaczyć, jak w labiryncie uliczek toczy się życie mieszkańców wśród tłumów turystów.

Zamek św. Jerzego w Lizbonie, po portugalsku Castelo de São Jorge, został wybudowany przez Maurów na wzgórzu Alfama, a w roku 1147 został odbity z rąk Maurów przez pierwszego króla Portugalii  Alfonso I Zdobywcę przy pomocy krzyżowców z Europy, którzy zmierzali na II wyprawę krzyżową. Zamek przez wieki dumnie góruje nad Lizboną, mimo, że jego historia była burzliwa. Był on m.in. siedzibą królów portugalskich, aż do XVI wieku, został zniszczony przez tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi z roku 1755, a w 1947 Antonio Salazar rozkał zamek odbudować i przywrócić mu pierwotną formę. Dlatego zwiedzając zamek należy pamiętać, że większość murów zamkowych i podzamcza to odrestaurowana konstrukcja, która ma raptem 60 i kilka lat.

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Bez wątpienia jednak to właśnie z zamku rozpościera się jeden z najpiękniejszych widoków na Lizbonę. To właśnie ten widok jest jedną z największych atrakcji oferowanych przez zamek. Z racji tego, że zamek jest otwarty do godziny 21.00 jeśli ktoś szuka dobrego miejsca na zachód słońca, to właśnie mury zamkowe są idealnym miejscem. Spacerując po murach zamkowych mamy panoramiczny widok na całą Lizbonę. Znajduje się tam również kawiarnia i restauracje, dzięki czemu po zwiedzaniu zabudowań zamkowych można odpocząć przy kawie lub posiłku (uwaga jednak na ceny w restauracji, gdyż nie należy ona do najtańszych!).

Info praktyczne
Godziny otwarcia: codz. 9.00-21.00
Wstęp i bilety: 8,50€
Czytaj więcej: Zamek św. Jerzego w Lizbonie – wstęp, bilety, opis, historia, godziny otwarcia, zdjęcia

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

4. Targ Złodziei na Alfamie

Jest to specyficzna atrakcje turystyczna Alfamy, gdyż dostępna tylko we wtorki i soboty, bo to właśnie wtedy odbywa się słynna Feira da Ladra, czyli kiedyś targ złodziei, a obecnie duży pchli targ, czasami nazywany również największym targiem staroci w Lizbonie. W sobotę zawsze ma większy rozmach, jest trochę bardziej turystyczny. Zdecydowanie jednak warto odwiedzenia. Kupimy tam wszystko – od antyków, przez bezwartościowe starocie, pamiątki, ubrania, stare płyty, monety, po pamiątki i elektronikę oraz rękodzięło.

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Gdy tam będziemy, to przejdźmy się do Jardim Botto Machado, niewielkiego ogrodu po środku Feira da Ladra, gdzie w rogu znajduje się przyjemna kawiarnia Clara Clara Café, gdzie przy filiżance portugalskiej kawy z góry możemy podziwiać cały teren targu złodziei i przypatrywać się setką transakcji.  Targ Złodziei to ulubione miejsce fotografów, turystów, wielu mieszkańców Lizbony oraz kieszonkowców, dlatego, gdy tam będziemy to uważajmy na swoje torebki i wartościowe rzeczy. Czytaj więcej: Feria da Ladra na Alfamie w Lizbonie [Zdjęcia]

5. Kościół oraz klasztor św. Wincentego

Dwie wieże kościoła św. Wincentego, po portugalsku Igreja de São Vicente de Fora, co znaczy dosłownie “kościół św. Wincentego za granicą”,  zobaczymy bez trudu i poznamy z wielu miejsc na Alfamie. Bielą się one w słońcu, a wieńczą one jeden z najważniejszych przykładów manieryzmu w Lizbonie. Pierwotna budowa kościoła i klasztoru rozpoczęła się w XII wieku, a wybudowano go poza murami miejskimi, stąd też nazwa, która przetrwała do dzisiaj. Obiekt został poświęcony św. Wincentemu z Saragossy, oficjalnemu patronowi Lizbony, którego pomnik można zobaczyć na Largo da Portas do Sol.

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Obecny wygląd obiekt zawdzięcza jednak królowi hiszpańskiego Filipowi II, który postanowił przebudować klasztory, kiedy został mianowy królem Portugalii, jako Filip po roku 1580. Kościół został przebudowany w latach 1582-1629, a pozostałe zabudowania klasztoru skończono dopiero pod koniec wieku XVIII. Kościół zachwyca swoją manierystyczną fasadą, której głównym autorem jest Baltazar Álvares oraz wnętrzem, szczególności ołtarzem wykonanym w stylu barokowym. Król Ferdynand II przekształcił klasztor w panteon dla królów dynastii Braganza, którą to funkcję klasztor pełni do dnia dzisiejszego.

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Info praktyczne
Godziny otwarcia: wt.-nd. 10.00-18.00
Wstęp i bilety: kościół bezpłatnie, klasztor 5€
Czytaj więcej: Klasztor i kościół São Vicente de Fora w Lizbonie

Co dalej robić na Alfamie?

Alfama oczywiście słynie nie tylko z wymienionych powyżej zabytków lub atrakcji. Slynie przede wszystkim z klimatu i swojego uroku, o tym jednak w innym poście. Teraz skupmy się na tym, co robić na Alfamie po zwiedzaniu? Jeśli dzień chyli się już ku końcowi, a uliczki Alfamy opustoszały od turystów z aparatami, pranie zostało już ściągnięte ze sznurów, a lokale powoli zapełniają się mieszkańcami, to… koniecznie wybierzmy się na fado. Wieczór z muzyką fado, która według niektórych miała narodzić się właśnie na Alfamie, może być idealnym zwieńczeniem dnia.

To właśnie na Alfamie znajduje się najwięcej lokali z fado – znajdziemy tutaj zarówno duże, popularne miejsce opisywane w każdym przewodniku, jak i mniejsze, może bardziej klimatyczne knajpki z fado. Fado najczęściej jest grane od godziny 20.00 do 24.00, jednak w niektórych miejscach znacznie dłużej. Najwięcej czynnych lokali z fado jest od czwartku do niedzieli, jednak w pozostałe dni tygodnia również znajdziemy miejsca, gdzie posłuchać fado, napić się wina i zjeść portugalską kolację.

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Polecane lokale z fado znaleźć można w naszym poradniku pt. “Lizbona: Fado gdzie słuchać? Najlepsze miejsca z muzyką fado w Lizbonie [Mapa, opinie + ceny]”>>> Poniżej prezentujemy kilka wybranych miejsc wraz z adresami:

  • A Baîuca | Rua de São Miguel 20
  • Dragão de Alfama | Rua Guilherme Braga 8
  • Mesa de Frades | Rua dos Remédios 139A
  • Tasca do Chico de Alfama | Rua dos Remédios 83

Alfama przewodnik Lizbona zwiedzanie

Mapa zwiedzanie Alfamy: TOP 5 zabytków i atrakcji turystycznych Alfamy + miejsca z fado

Szukasz więcej informacje o Alfamie?

Zobacz koniecznie nasz przewodnik po Alfamie pt. Przewodnik po Lizbonie: Alfama – zabytki, atrakcje turystyczne, co zobaczyć? [Zdjęcia + Mapa]>>>

1 komentarz. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)