Tramwaje w Lizbonie: ceny biletów, linie, rozkład jazdy, trasy [Zdjęcia]

Tramwaje w Lizbonie Lisbonie Lizbona Tramwaje Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne Trasa

Tramwaje w Lizbonie – jaki jest ten słynny tramwaj w Lizbonie? Ile kosztują bilety, gdzie znajdują się przystanki? Tramwaje i Lizbona to długa opowieść, bo tramwaje lizbońskie to ciekawy środek transportu porównując je do tramwajów znanych z innych miast. W Lizbonie jest tylko 6 linii tramwajowych, z czego wszystkie z wyjątkiem linii 15 obsługiwane są przez charakterystyczne, żółte, małe wagony, a tramwaj linii 28 to jedna z największych atrakcji miasta. Są one używane zarówno przez turystów, jak i mieszkańców. Poniżej znajdują się informacje o lizbońskich tramwajach – rozkład jazdy, ceny biletów, schemat linii oraz historia.

Bez wątpienia żółte, stare, charakterystyczne, wagony tramwajów w Lizbonie to jeden z najbardziej obfotografowanych i słynnych elementów Lizbony. Choć sieć tramwajów w Lizbonie nie jest już rozwijana (z małym wyjątkami, czyli tramwaj 24) i stanowi mały procent całego transportu publicznego Lizbony, to jednak jest to dalej ważny element komunikacji miejskiej.

Lizbona i tramwaje: Sieć tramwajów w Lizbonie

Obecnie sieć tramwajowa składa się z 6 linii:

 • tramwaj 12: Praça da Figueira – Martim Moniz – São Tomé – Praça da Figueira (linia okrężna)
 • tramwaj 15: Praça da Figueira – Praça do Comércio – Cais do Sodre – Santos – Alcântara-Mar – Santo Amaro – Belém – Algés (Jardim)
 • tramwaj 18: Cais do Sodre – Praça da Figueira – Santos – Alcântara-Mar -Boa Hora – Cemitério Ajuda
 • tramwaj 24: Praça Luís de Camões – Praça de Campolide
 • tramwaj 25: Campo Ourique (Prazeres) – Conde Barão – Santos – Lapa -Estrela – Praça da Figueira
 • tramwaj 28: Campo Ourique (Prazeres) – Graça – São Tomé – Rua da Conceição – São Bento – Estrela – Martim Moniz

IS_Lizbona Lisbon Lisboa Alfama pics foto zdjęcia 000003

Tramwaje w Lizbonie: Bilety i ich ceny

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, na wszystkich stacjach metra, sklepach i kioskach oznaczonych napisem „mob” oraz stacjach kolejowych (tylko w opcji zapping). Istnieje również możliwość zakupu biletu u motorniczego, jednak wtedy bilet jest droższy.

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem lub Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0.50 i jest ona ważna rok.

Karta Viva Viagem może być zasilona na trzy różne sposoby:

 • pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windy lub metro – €1.45. Bilet jest ważny 60 minut od pierwszego skasowania.
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt €6,30 (lub odpowiednio €9,35 i €10,40 w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Nowe bilety 24h na transport publiczny w Lizbonie>>>)
 • opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€, a przy każdym doładowaniu dostajemy bonus pieniężny na kartę. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż tramwajem kosztuje tylko €1,30 – podobnie, jak autobusem oraz windą. Przejazd metrem w opcji zapping kosztuje €1,31.
 • ceny podane w tym tekście są aktualne na rok 2018
 • czytaj więcej o rodzajach i cenach biletów na komunikację miejską w Lizbonie>>>

Bilet również można kupić u kierowcy lub w specjalnych maszynach, które znajdują się w nowych tramwajach (tylko w tramwajach nr 15) – jednak wtedy bilet taki nie zawiera karty Viva Viagem, a płacimy za niego €1,85 w autobusach i €2,90 w tramwajach, €3,70 w windach Gloria, Lavra i Bica (w cenie zawarte są dwie podróże) i €5,15 w windzie Santa Justa (w cenie zawarte są dwa przejazdy).

Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem / 7 Colinas lub Viva Viagem SRT.

Tramwaje w Lizbonie: Mapa linii tramwajowych

Lisbon tram maps Lizbona tramwaje mapa

Rozkład jazdy tramwajów w Lizbonie

IS_Lizbona Lisbon Lisboa Alfama 2 000124

Historia tramwajów w Lizbonie

Pierwsze tramwaje konne na ulice Lizbony wyjechały 17 listopada 1873, połączyły one dworzec kolejowy Santa Apolonia z dzielnicą Santos. W ciągu następnych lat sieć tramwajowa była rozbudowywana (utrzymywano 1200 koni) oraz przebudowano torowiska tramwajowe na tor o szerokości 900 mm. Tramwaje elektryczne w Lizbonie uruchomiono 31 sierpnia 1901 na trasie z Cais do Sodrè do Algès. Do 1928 zakończono rozbudowę sieci w górzystej części Lizbony budując trasę obecnej linii 28 na Calçada da Săo Francisco (znajduje się tu najbardziej stromy podjazd tramwajowy na świecie wynoszący 145‰, a na wielu odcinkach podjazdy osiągają pochylenie przekraczające 120‰). Rozwój sieci tramwajowej trwał do lat 50. XX w. wtedy to osiągnęła największą długość wynoszącą 76 km i liczbę 27 linii.  Od 1959 rozpoczęto likwidację odcinków sieci tramwajowej. W latach 1991–1997 zlikwidowano około 2/3 sieci tramwajowej, pozostawiając jedynie linie w najstarszej części miasta oraz jedną trasę wzdłuż rzeki Tag którą zmodernizowano i zakupiono nowe niskopodłogowe tramwaje (źr: wikipedia.pl). W 2018 roku przywrócono linię tramwaju 24.

IS_Lizbona Lisbon Lisboa Chiado Alfama Zdjecia foto pics 000052

Tramwaj 28 w Lizbonie

Zdecydowanie najbardziej popularna jest linia 28, która jest najchętniej wybierana przez turystów ze względu na jej trasę, która biegnie przez najważniejsze punkty centrum Lizbony, przy okazji dostarczając nie lada wrażeń i wspaniałych widoków.  Linia ta startuje z Praca Martim Moniz, a kończy swój bieg na Campo de Ourique (Prazeres). W godzinach szczytów jest ona oblegana przez turystów i nie rzadko tramwaj jest wypełniony po brzegi, dlatego jeśli chcemy zająć miejsce siedzące na drewnianych ławkach, to czasami lepiej jest zaczekać na kolejny tramwaj, a zaraz po odjeździe poprzedniego zając odpowiednie miejsce na przystanku.

Na trasie linii 28 znajduje się kilka interesujących przystanków i malowniczych punktów, na których warto jest wysiąść i zobaczyć dane miejsce, jeśli dysponujemy czasem, a potem.. po prostu złapać kolejny tramwaj, który w godzinach szczytu kursuje co 10-15 minut.

IS_Lisbon Lizbona Lisboa Alfama 3 Portugal Portugalia Zdjecia foto pics 000013

Poniżej znajduje się spis najciekawszych rzeczy, które znajdują się na trasie linii 28 oraz które warto zobaczyć, gdy zdecydujemy się przerwać naszą podróż żółtym wagonem:
R. GRAÇA: Punkt widokowy Nossa Senhora do Monte
GRAÇA: Punkt widokowy Miradouro da Graça
CÇ S. VICENTE: Klasztor São Vicente de Fora oraz Panteao Nacional
LG. PORTAS SOL: Punkt widokowy Portas do Sol, Zamek św. Jerzego, centrum turystyczne Alfamy
MIRADOURO STA. LUZIA: Punkt widokowy Santa Luzia, Zamek św. Jerzego
SÉ: Katedrę Sé oraz kościół św. Antoniego
R. CONCEIÇÃO: Ulicę Rua Augusta – reprezentatywny deptak miasta
MUDE: Muzeum Designu oraz Mody
CHIADO: Ulicę Rua Garrett
PÇ LUÍS CAMÕES: Plac Largo do Camões oraz dzielnicę Bairro Alto
CALHARIZ (BICA): Ulicę i windę Bica oraz dzielnicę Bairro Alto
STA. CATARINA: Punkt widokowy Santa Catarina
CÇ. COMBRO: Kościół św. Katarzyny
R. S. BENTO/CÇ ESTRELA: Pałac São Bento oraz Muzeum Amália Rodrigues
ESTRELA (BASÍLICA): Bazylikę Basilica da Estrela oraz ogrody Jardim da Estrela

PRAZERERS: Cmentarz Przyjemności

Tramwaje w Lizbonie – informacje praktyczne i porady

 • koniecznie trzeba uważać na kieszonkowców, w szczególności w tramwaju 28!
 • przystanki są blisko siebie, więc jeśli na jednym przystanku znajduje się grupa wielu osób czasami lepiej przejść przystanek wcześniej
 • wsiadamy zawsze pierwszymi drzwiami, a wysiadamy ostatnimi (wyjątek tramwaj 15)
 • kasownik znajduje się za kierowcą
 • aby zatrzymać tramwaj należy na niego machnąć lub dać mu inny znak, aby zatrzymać tramwaj, gdy jesteśmy w środku należy nacisnąć czerwony przycisk „parar” – w przeciwnym wypadku tramwaj nie zatrzyma się na przystanku
 • w tramwaju za bilety nie można płacić kartą płatniczą
 • ustępujmy miejsca osobom starszym, niepełnosprawnym lub kobietą w ciąży lub z dziećmi
 • najpopularniejsze linie tramwajowe, to linia tramwaju 12 i 28
 • popołudniami tramwaj 28 jest zdecydowanie mniej wypełniony turystami
 • do 4. roku życia dzieci podróżują tramwaje za darmo
 • w czasie godzin szczytu tramwaj 28 jest naprawdę zapchany!

Lizbona i tramwaje – galeria zdjęć i fotografii

Jechaliście tramwajami w Lizbonie? Jak Wasze wrażenia? Zapraszamy do dzielenia się nimi w komentarzach pod tekstem!