Sport w Lizbonie

Benfica Lizbona stadion lizbona

Lizbona ma długą tradycję sportową.  Była ona gospodarzem kilku meczów, w tym finał, na mistrzostwach UEFA Euro 2004. Miasto również gościło finał w roku 2001 Halowych Mistrzostw Świata IAAF , a w roku 1983 i 1992 Mistrzostw Europy Szermierka. Zatem jak wygląda sport w Lizbonie, jakie dziedziny sportu można uprawiać i jakie są najpopularniejsze?

Wracając jednak do najsłynniejszych imprez sportowych, które gościła Lizbona, to należy do list dodać również finał Mistrzostw Świata Mężczyzn w Judo  w 2008 roku, a 2006 do 2008 roku, Lizbona była punktem wyjścia do Rajdu Dakar.

style="text-align: justify;">

Piłka nożna w Lizbonie

Lizbona posiada trzy kluby piłkarskie grające w najwyższej lidze portugalskiej: Primeira Liga. Są to Sport Lisboa e Benfica, powszechnie znany jako Benfica, który zdobył 32 tytuły mistrzowskie Portugalii. Drugim lizbońskim najbardziej utytułowanym klubem jest Sporting Clube de Portugal (powszechnie znany jako Sporting lub w anglojęzycznym świecie jako Sporting Lizbona), zdobywca 18 tytułów mistrzowskich Portugalii. Trzeci klub, to C.F. Os Belenenses (powszechnie znany, jako Belenenses lub Belenenses Lizbona), z siedzibą w dzielnicy Belém.

Inne sporty w Lizbonie

Inne sporty, takie jak halowa piłka nożna, piłka ręczna, koszykówka, hokej na rolkach są również popularne. Istnieje wiele obiektów sportowych w Lizbonie przystosowanych do uprawiania różnych dyscyplin sportowych – od lekkiej atletyki, przez żeglowanie i golf, do jazdy wyczynowej na rowerze kończąc. W marcu każdego roku w Lizbonie odbywa się słynny Półmaraton Lizboński, a we wrześniu Półmaraton Portugalii.

Stadiony w Lizbonie

Lizbona ma dwa stadiony spełniające wymogi 4. kategorii UEFA. Są to Benfica Estádio da Luz (Stadium Światła), o pojemności ponad 65 000 widzów i Sportingu Estádio José Alvalade, o pojemności ponad 50 000 widzów. Istnieje również Belenenses „Estádio do Restelo, o pojemności ponad 30 000.