Metro w Lizbonie: ceny biletów, rozkład, linie, schemat, informacje, historia

Metro w Lizbonie – jak działa, ile kosztuję bilety, gdzie jeździ? System metra w Lizbonie to najpopularniejszy środek transportu w mieście. Metro w Lizbonie to jednocześnie najdłuższy tego typu system komunikacyjny w Portugalii. W poniższym tekście można znaleźć informacje nie tylko o aktualnych cenach biletów na metro, ale również schemat komunikacyjny, rozkład jazdy oraz dodatkowo historię metra w Lizbonie.

Metro w Lizbonie posiada cztery linie – czerwoną, niebieską, żółtą i zieloną, które łączą ze sobą najważniejsze punkty portugalskiej stolicy. W połowie lipca 2012 otworzone trzy nowe stacje, które połączyły m.in. lizbońskie lotnisko z siecią metra, a od kwietnia 2016 roku niebieska linia została przedłużona o stację Reboleira. Metro w Lizbonie funkcjonuje od godziny 06:30 rano do 01:00 w nocy. Każda stacja metra jest dobrze oznakowana, charakterystycznym znakiem litery „M”.

Metro w Lizbonie

Codziennie korzysta z niego tysiące osób. Lizbońskie metro to jednak nie tylko środek transportu, to również przestrzeń wystawiennicza, w której prezentowane są różne odmiany sztuki, a także przestrzeń koncertowa i handlowa… oraz narzędzie, dzięki któremu praktycznie cała Lizbona dowiaduje się o strajku generalnym, gdy taki ma miejsce. Poniżej znajduje się schemat metra, najnowsza aktualizacja mapy metra (zawiera trzy nowe stacje), informacje praktyczne, ceny biletów  informacji oraz ceny biletów.

Metro w Lizbonie: Mapa metra

Lizbona metro mapa schemat metro w Lizbonie subway underground aktualny plan 2016 przewodnik Lisbona Lisbonie Lisboa

Metro w Lizbonie: Linie metra dziś (2018 rok)

Linia niebieska – Linha Azul – (14 km) pomiędzy Santa Apolónia i Reboleira
Linia żółta – Linha Amarela – (11 km) pomiędzy Rato i Odivelas
Linia zielona – Linha Verde – (9 km) pomiędzy Cais do Sodré i Telheiras
Linia czerwona – Linha Vermelha – (11,5 km) pomiędzy São Sebastião i Aeroporto

Obecnie sieć czterech linii ma długość 45,5 km (28,3 mi) i 56 stacji. Linie są oznaczone kolorami i znakami graficznymi, mają również swoje nazwy, lecz powszechne w użyciu są po prostu nazwy pochodzące od kolorów. I tak wyróżniamy linie: niebieską (linia mew), zieloną (linia karaweli), czerwoną (linia Oriente) oraz żółta (linia słonecznika). Pociągi składają się z sześcio- i cztero wagonowych składów i są napędzane elektrycznie z trzeciej szyny o napięciu 750V DC. Każdy wagon ma 38 miejsc siedzących i 127 stojących. Perony mają długość 105m lub 70m długości.

IS_Lizbona Lisbon Lisboa zabytki photo foto pics 000276

Metro w Lizbonie: Rozkład jazdy metra

Metro w Lizbonie posiada interwałowy rozkład jazdy, który informuje o odjazdach metra ze stacji początkowych. Na każdej stacji znajduje się informacja o interwałach poszczególnych linii w poszczególnych okresach dnia i porach roku. W szczycie dnia metro jeździ co kilka minut, jednak wieczorami zdarza, że interwały między poszczególnymi liniami wynoszą nawet 12 minut. Metro w Lizbonie funkcjonuje od godziny 6:30 rano do 01:00 w nocy każdego dnia (również w święta kościele i państwowe). Strajki generalne zawsze ogłaszane są na 2-3 dni przed strajkiem. Każda stacja, na peronach, posiada elektroniczny wyświetlacz, który często informuje, ile minut pozostało do przyjazdu następnego składu oraz informuje o wszystkich przerwach w funkcjonowaniu. Szczegółowe informacje o rozkładzie jazdy metra można znaleźć na oficjalnej stronie metra w Lizbonie: www.metrolisboa.pt

Metro w Lizbonie: Udogodnienia dla niepełnosprawnych w metrze

Na schemacie załączonym do tego postu można znaleźć informacje, które stacją posiadają udogodnienia dla niepełnosprawnych pasażerów. Większość stacji takie posiada (przeważnie w formie wind), lecz nie wszystkie.

Metro w Lizbonie: Aktualne ceny biletów

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, punktach oznaczonych napisem „MOB”, na wszystkich stacjach metra oraz stacjach kolejowych (tylko bilety w opcji zapping).

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem lub Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0.50 i jest ona ważna rok.

Karta Viva Viagem/ 7 Colinas może być zasilona na trzy różne sposoby:

 • pojedynczy bilet na autobus, tramwaj, windę lub metro – €1.45
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt €6,30 (€9,35 lub €10,40 w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Nowe rodzaje biletów 24h na metro w Lizbonie>>>)
 • opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż metrem kosztuje tylko €1.31 Podróż autobusem, tramwajem lub windą kosztuje €1,30.
 • podane ceny są aktualne na: 2018 rok
 • czytaj więcej o rodzajach biletów na metro w Lizbonie, biletach czasowych oraz informacjach, jak je doładować: Komunikacja miejska w Lizbonie – bilety i ich ceny oraz zniżki [Informacje praktyczne]

Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem /7 Colinas .

Metro w Lizbonie: Historia metra w Lizbonie

Historia metra w Lizbonie rozpoczyna się w roku 1948, kiedy to zaczęto studiować techniczne i ekonomiczne możliwości wybudowania metra w portugalskiej stolicy. Budowa rozpoczęła się 7 sierpnia 1955 roku, by po czterech latach urochomić pierwszy odcinek metra. Składał się on ze wspólnego fragmentu linii w centrum Restauradores – Rotunda (obecnie Marques de Pombal) oraz dwóch odgałęzień: Rotunda – Entree Campos oraz Rotunda – Sete Rios (obecnie Jardim Zoologico). Całość składała się z 11 stacji i miała długość ok.6,5km.

W kolejnych latach przedłużano linię od stacji Restauradores kolejno do: Rossio (1966), Anjos (1969) i Alvalade (1972). Dalsza rozbudowa sieci zatrzymała się na ponad 10 lat. W tym czasie wydłużono i wyremontowano perony na 10 stacjach. W roku 1988 wydłużono oba ramiona linii: Jardim Zoologico – Colegio Militar / Luz oraz Entre Campos – Cidade Universitaria. W 1993 wybudowano stację Campo Grande oraz połączono ją ze stacjami Cidade Universitaria oraz Alvalade. Dość szybko okazało się, że jedna linia, składająca się z fragmentów obecnych linii niebieskiej, żółtej i zielonej, nie jest efektywnym rozwiązaniem.

W 1995 zdecydowano o podziale linii na dwie oddzielne: niebieską (Colegio Militar / Luz – Campo Grande) oraz żółtą (Campo Grande – Rotunda). Łącznie obie linie miały 19km i 27 stacje. W roku 1997 uruchomiono odcinki: Rotunda – Rato oraz Colegio Militar / Luz – Pontinha. W 1998r. podzielono linię niebieską na dwie: Pontinha – Baixa-Chiado oraz Campo Grande – Cais do Sodre (linia zielona). W tym samym roku, w związku z wystawą EXPO uruchomiono także linię czerwona na trasie Alameda – Oriente, która w latach późniejszych została przedłużona z Alameda do São Sebastião. (źr www.metro-stacja.com).

Metro w Lizbonie: Mapa z planami rozwoju metra

Maps of metro in Lisbon - in future

 

Metro w Lizbonie: Informacje praktyczne

 • ruch metra jest lewostronny
 • metro w Lizbonie jest czyste i w miarę bezpieczne
 • w weekendy i święta oraz w godzinach wieczornych jeżdżą składy tylko 3 wagonowe
 • rowery można przewozić po godz. 20.30 w dni robocze oraz przez cały dzień w weekendy
 • należy uważać na kieszonkowców
 • są specjalne miejsca dla osób starszych, niepełnosprawnych oraz kobiet w ciąży
 • uważajmy przy wsiadaniu i wysiadaniu z metra
 • nie ma ograniczenia, co do przewożonego bagażu metrem

Mapa metra w Lizbonie nałożona na mapę Lizbony

Metro w Lizbonie na mapie Lizbony plan schemat układ aktualny rozkład Lizbona Lisbona metra przewodnik 2016

21 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Monika napisał/a:

  Witam. Jak sprawdzić ile środków zostało jeszcze na karcie? Doładowałam kartę za 10€ i kilka razy korzystałam z metra i autobusu. Gdzie znajdę informację że środki na karcie się wyczerpały?

  Odpowiedz
  • Krzysztof Gierak napisał/a:

   Najłatwiej to zrobić w automatach, które są w każdej stacji metra 🙂

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Czarek napisał/a:

  Cześć Krzysztof!
  Czy zmieniając nitkę metra należy kupić oddzielny bilet, czy można taką podróż wykonać na jednym?
  Dzięki,
  Czarek

  Odpowiedz
 • Misia napisał/a:

  Bardzo dziękuję za stworzenie tej strony! Wakacje w Lizbonie i Ericeira zaplanowane! 🙂

  Odpowiedz
 • Daniel Pysz napisał/a:

  Witam. Wybieramy się do Lizbony w opcji 2 dorosłych i troje dzieci. Jedno dziecko jest na wózku inwalidzkim, drugie ma 4 lata skończone. Czy dla wszystkich pięciu osób musimy kupić osobne karty i czy są jakieś zniżki dla wymienionych dzieci?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   Wydaje mi się, że osoba na wózku inwalidzkim ma bezpłatny przejazd, jeśli będzie pod opieką opiekuna, która posiada normalny, ważny bilet. Proszę jednak tą informację potwierdzić u danego przewoźnika, gdyż nie chciałbym Państwa wprowadzić w błąd.

   Wszystkie pozostałe osoby potrzebują swoja karty i normalne bilety, w tym również dziecko, które skończyło 4 lata.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Magdalena Kulinska napisał/a:

  Dzień dobry,
  za tydzień wybieram się do Lizbony, niestety sama i mam pewne obawy czy dam radę opanować komunikację (nie jestem osobą młodą). Chciałabym kupić 3-dniowy bilet na wszystkie środki komunikacji, który nie musiałabym doładowywać (będę miała z tym problem) i który po pierwszym skasowaniu będzie ważny. Czy istnieje taka opcja?
  Będę wdzięczna za wszelkie rady.
  Magda

  Odpowiedz
 • piotr napisał/a:

  Dzień Dobry
  Poruszam sie o kulach i chciałbym wiedzieć czy w wagonach metra są wejścia dla osób o ograniczonej mobilności z poręczą ułatwiającą wchodzenie i wychodzenie

  Odpowiedz
  • Dzień dobry!
   Niestety nie ma takich poręczy. Wagony jednak zatrzymują się bardzo blisko peron, dlatego nie powinno być większych problemów, aby wejść. Proszę zwrócić uwagę również na to, że nie wszystkie stacje metra są wyposażone w windy.

   Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
 • Qbior napisał/a:

  Czy w Lizbonie są parkingi przy stacjach metra na obrzeżach miasta tzw Park And Ride?

  Odpowiedz
 • Marek napisał/a:

  Wybieram się do Lizbony pierwszy raz mam następujące pytania:
  1 Czy kartę należy zakupić dla każdej osoby czy też mogą z niej kozystać np 2 osoby?
  2 Czy można przesiadać się na inne linie metra (bez wyjścia na zewnątrz) bez dodatkowej opłaty?

  Odpowiedz
 • Emilia napisał/a:

  Mam ogromną prośbę – czy mogłabym się w jakiś sposób zorientować gdzie powinnam wysiąść z metra jadąc z lotniska do hotelu (Fenix Urban) na Avda Antonio Augusto de Aguiar, 14. Będę wdzięczna za pomoc.

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)