Lizbona: Tramwaj 28, czyli zwiedzanie Lizbony przy pomocy tramwaju [Zdjęcia + Wideo]

Tramwaj 28 Lizbona zwiedzanie Lizbony tramwajem trasa porady bilety zdjęcia przewodnik żółty tramwaj w Lizbonie

Tramwaj 28 to jedna z wizytówek Lizbony, a małe, zółte wagoniki przedstawiające ten tramwaj znaleźć można na wielu pamiątkach ze stolicy Portugalii. Przejażdżka żółtym tramwajem nr 28, to punkt obowiązkowy podczas zwiedzania Lizbony. Stary tramwaj przejeżdża przez najciekawsze dzielnicy Lizbony – Alfamę, Baixe, Chiado lub Bairro Alto, a przejazd nim to również świetny pomysł na ciekawe zwiedzanie, poznanie i zobaczenie Lizbony. 

Przejazd tramwajem 28 dostarcza wielu emocji, w szczególności, gdy tramwaj pnie się po wąskich i krętych uliczkach Alfamy, gdzie bez problemu można dotknąć ścian budynków, jeśli wystawimy rękę za okno. Nie dziwi zatem fakt, że malutkie wagoniki tramwaju 28 są ciągle pełne turystów, jednak cały czas są one częścią systemu komunikacji miejskiej w Lizbonie, dzięki czemu równie często, jak przez turystów, są również używane przez mieszkańców miasta.

Historia tramwaju 28 w Lizbonie

Linia 28, która jest ikoną Lizbony, została zainaugurowana już w roku 1914, a jej długość to ponad 7 km. Łączy ona Plac Martim Moniz z dzielnicą Prazeres, a jej niektóre kursy mają krótszą trasę łączącą tylko Grace z Estrelą. Mimo to obydwa kursy biegną po tej samej trasie, więc nie musimy się obawiać, że tramwaj pojedzie dwoma różnymi drogami w zależności od tego, gdzie kończy swój bieg.

Tramwaj 28 Lizbona zwiedzanie Lizbony tramwajem trasa porady bilety zdjęcia przewodnik żółty tramwaj w Lizbonie

Mimo upływu lat i rozwoju techniki tramwaj 28 dalej jest najlepszym środkiem transportu, by przemierzać wąskie i kręte uliczki najstarszej części miasta, a jednocześnie cały czas to ekologiczny środek transportu, który z biegiem lat stał się jedną z największych atrakcji turystycznych Lizbony. Dziś tramwaj 28 to już stała część Lizbony i jej klimatu, który jest nie do podrobienia.

Pomalowane na charakterystyczny kolor żółte wagoniki tramwaju 28 są wykonane z drewna, a przewidziano w nich 28 miejsc siedzących i 38 stojących, choć tramwaje te często mieszczą znacznie więcej osób, a turyści już nie raz pobili rekordy w tym, ile osób może zmieścić się w jednym wagonie kultowego tramwaju 28.

Tramwaj 28 Lizbona zwiedzanie Lizbony tramwajem trasa porady bilety zdjęcia przewodnik żółty tramwaj w Lizbonie

Rozkład jazdy tramwaju 28 w Lizbonie

Średnie interwały pomiędzy kursami tramwaju 28, czyli czas oczekiwania na kolejny kurs, to 8-15 minut, a czas jazdy tym najsłynniejszym żółtym tramwaje na świecie, to ok. 40-50 minut, jeśli mamy zamiar odbyć nim podróż od początku do końca. Tramwaj przez większość część trasy jedzie powoli, jednak momentami może się rozpędzić nawet do 50km/h.  Pierwszy kurs tramwaju 28 jest o godzinie 5:40 rano z Martim Moniz, a ostatni o 21:15 (po tej godzinie tramwaje kursują tylko z Graca, skąd ostatnio odjazd jest o godzinie 23:10). Rozkład jazdy tramwaju 28 z Martim Moniz można znaleźć na tutaj>>> a z Prazeres tramwaj 28 odjeżdża według tego rozkładu jazdy>>>

Tramwaj 28 Lizbona zwiedzanie Lizbony tramwajem trasa porady bilety zdjęcia przewodnik żółty tramwaj w Lizbonie

Bilety na tramwaj 28 – cena, rodzaje, zniżki

Bilety na przejazd tramwajem 28 w Lizbonie mogą być zakupione u kierowcy (koszt na rok 2018, to 2,90€ / przejazd, warto mieć odliczoną kwotę), jednak zdecydowana większość osób korzysta z kart Viva Viagem lub 7 Colinas, dzięki czemu przejazd tramwajem 28 jest tańszy – kosztuje tylko 1,45 € lub 1,30 € w zależności, jaki rodzaj doładowania kart Viva Viagem / 7 Colinas wybierzemy. Na tramwaj 28 obowiązują również bilety 24h, których koszt to 6,30 €/os. Więcej o systemie biletów na komunikację miejską w Lizbonie, kartach Viva Viagem lub 7 Colinas przeczytasz tutaj>>>  Do tramwaju 28, jak i innych tramwajów oraz autobusów wchodzących w skład transportu miejskiej w Lizbonie, wchodzi się pierwszymi drzwiami, a wychodzi ostatnimi (wyjątkiem jest tramwaj nr 15 kursujący z centrum do dzielnicy Belem). Bilet kasuje się przez przyłożenie do żółtego czytnik, który znajduje się zaraz obok wejścia, tuż za kierowcą. Gdy zapali się zielone światełko, to znaczy, że opłata została pobrana i bilet jest skasowany.

Tramwaj 28 Lizbona zwiedzanie Lizbony tramwajem trasa porady bilety zdjęcia przewodnik żółty tramwaj w Lizbonie

Zwiedzanie Lizbony przy pomocy tramwaju 28 – krótki przewodnik

Zwiedzanie miasta przy pomocy tramwaju? Czemu nie! W Lizbonie, dzięki tramwajowi 28, jest to świetna opcja, by poznać miasto i jego najciekawsze zabytki w centrum Lizbony. Bardzo częstym sposobem zwiedzania Lizbony jest przejazd tramwajem 28 całej trasy i wysiadanie na przystankach, które nas interesuje, a które znajdują się blisko największych atrakcji turystycznych oraz zabytków Lizbony. Na zamieszczonej grafice znajduje się cała trasa przejazdu tramwaju 28, a poniżej są opisane niektóre przystanki, na których warto wysiąść i zobaczyć znajdujące się w ich pobliżu miejsca. Następnie wsiada się w tramwaj i jedzie dalej. Najlepszą opcją przy takim zwiedzaniu Lizbony jest zakup biletu 24h za 6,30 €, a który upoważnia nas do nielimitowanej ilości przejazdów nie tylko tramwaje 28, ale również innymi środkami transportu publicznego (autobusy, metro, inne tramwaje oraz windy).

Lizbona tramwaj 28 przystanki rozkad jazdy

Tramwaj 28 Lizbona zwiedzanie Lizbony tramwajem trasa porady bilety zdjęcia przewodnik żółty tramwaj w Lizbonie

 • MIRADOURO STA. LUZIA | Jeszcze jeden punkt widokowy Miradouro de Santa Luzia, a jednocześnie z tego miejsca już tylko rzut kamieniem, by zwiedzić Castelo de São Jorge, czyli zamek św. Jerzego.
 • SÉ | Wysiadając tutaj znajdziemy się obok Katedry Se – Sé Catedral, najstarszego kościoła w Lizbonie, obok którego znajduje się Igreja de Santo António, czyli kościół św. Antoniego – miejsce, gdzie urodził się św. Antonii z Padwy.
 • R. CONCEIÇÃO | To już centrum dzielnicy Baxia – warto się przejść głównym deptakim Lizbony Rua Augusta oraz odwiedzić MUDE Museu Design e Moda – Muzeum Designu i Mody.
 • CHIADO | Inne dzielnica i jej najważniejsze ulica Rua Garrett z wieloma sklepami, restauracjami i barami. Miejsce obowiązkowe do odwiedzenia to słynna kawiarnia Brasileira oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Chiado.
 • PÇ LUÍS CAMÕES | Tak jak Kraków ma pomnik Adama Mickiewicza, tak Lizbona ma Largo do Camões – popularne miejsce spotkań mieszkańców Lizbony i turystów z całego świata, tuż obok którego znajduje się słynne Bairro Alto, czyli centrum życia nocnego Lizbony.
 • CALHARIZ (BICA) | Z tego miejsca przejdźmy się zobaczyć najbardziej malowniczą ulicę Lizbony – Bica oraz windę Elevador da Bica. Z dolnej stacji tej windy już blisko na coraz popularniejszy Targ Mercado da Ribeira.
 • STA. CATARINA| Jeszcze raz punkt widokowy, idealny na popołudniowy chillout i odpoczynek. Mowa oczywiście o Miradouro de Santa Catarina.
 • R. S. BENTO/CÇ ESTRELA | Tutaj zobaczyć można Palácio de São Bento oraz Casa-Museu Amália Rodriguesm, czyli muzeum słynnej śpiewaczki fado, urządzone w jej domu.
 • ESTRELA (BASÍLICA) | Punkt obowiązkowy do zobaczenia w tym miejscu do Bazylika Gwiazdy – Basilica da Estrela – oraz ogród w jej pobliżu Jardim da Estrela
 • CAMPO OURIQUE (PRAZERES) | Końcowy przystanek z Cemitério dos Prazeres, czyli malowniczym i intrygującym Cmentarzem Przyjemności.

Tramwaj 28 Lizbona zwiedzanie Lizbony tramwajem trasa porady bilety zdjęcia przewodnik żółty tramwaj w Lizbonie

 

Porady i wskazówki pomocne przy zwiedzaniu Lizbony tramwajem 28

 • Uwaga na kieszonkowców, gdyż zatłoczony tramwaj 28 jest ich ulubionym terenem działań! Niestety z roku na rok jest to coraz większa zmora tramwaju 28!
 • Chcą uniknąć złego wzroku starszych, portugalskich babć, ustąpmy im lepiej miejsca za każdym razem i nie przejmujmy się tym, że chcą siedzieć, nawet jeśli jadą tylko dwa lub trzy przystanki. Pamiętajmy, że pierwsza miejsca, zaraz za motorniczym, są przeznaczone dla osób starszych, kobiet z dziećmi oraz osób niepełnosprawnych. Nie zajmujmy ich, a w razie potrzeby ustąpmy miejsca.
 • Część trasy tramwaju 28, zwłaszcza na Alfamie, śmiało można pokonać na piechotę.
 • Tramwaj nie robi pętli, zatem na ostatnich przystankach trzeba z niego wysiąść i przejść na przystanek, z którego tramwaj odjeżdża w przeciwnym kierunku.
 • Pamiętajmy, że tramwaj powstał, aby ułatwić życie mieszkańcom Lizbony, a nie być atrakcją turystyczną dla turystów, dlatego uszanujmy mieszkańców i osoby codziennie podróżujące tym środkiem transportu do pracy, na zajęcia na uczelni lub, by załatwić codzienne obowiązki.

Tramwaj 28 Lizbona zwiedzanie Lizbony tramwajem trasa porady bilety zdjęcia przewodnik żółty tramwaj w Lizbonie

 • Zawsze wsiadamy pierwszymi drzwiami, a wysiadamy ostatnimi.
 • Na przystankach obowiązują kolejki do tramwaju. Będąc na przystanku ustawmy się na końcu kolejki i spokojnie wchodźmy do tramwaju, nie wpychając się do kolejki.
 • W sezonie turystycznym oraz w długie weekendy tramwaj jest na prawdę zatłoczony. Jeśli chcemy uniknąć tłumów wybierzmy podróż nim rano lub pod wieczór.
 • Motorniczy sprzedaje bilety, lecz należy mieć odliczoną gotówkę.
 • Podróżując tramwajem…uśmiechajmy się, gdyż pewnie wiele razy, ktoś z zewnątrz zrobi nam zdjęcie. Czekając na tramwaj czasami trzeba uzbroić się w cierpliwość – w końcu nie od dziś wiadomo, że pojęcie czasu jest bardzo względne w Portugalii.

Wideo przedstawiające tramwaj 28 w Lizbonie

Zwiedzaj Lizbonę tramwajem z lokalnym, polskim przewodnikiem po Lizbonie

Chcąc lepiej poznać Lizbonę, nie tylko od turystycznej strony, ale również od strony, o której nie przeczyta się w przewodnikach, skosztować jej smaków, odkryć zakamarki i miejsca niedostępne dla większości turystów, warto wynająć lokalnego przewodnika, który pokaże Lizbonę, opowie o jej historii, zabytkach, atrakcjach i życiu w tym niezwykłym miejscu.  Masz ochotę na zwiedzanie Lizbony tramwajem 28, ale nie chcesz się martwić, gdzie wysiąść, nie chcesz, aby nic Cię nie ominęło, a chcesz poznać więcej, niż przeciętny turysta w Lizbonie? Zapraszamy do kontakty z polskim przewodnikiem po Lizbonie: Lokalny przewodnik po Lizbonie i Portugalii>>>

Tramwaj 28 w Lizbonie – galerie zdjęć i fotografii

Jechaliście już tramwajem 28? Jeśli tak, to jakie są Wasze opinie, co uważacie o tej żółtej ikonie Lizbony? Dzielcie się swoimi wrażeniami w komentarzach pod tekstem.