Dworzec Oriente w Lizbonie – największy dworzec w Portugalii [Informacje praktyczne]

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Dworzec Oriente w Lizbonie, po portugalsku Gare do Oriente, czasami nazywany również Dworcem Wschodnim w Lizbonie, to budowla ciekawa – nie jest to zwykły dworzec. Dworzec Oriente  w Lizbonie jest to budowla, która zachwyca swoim ogromem, architekturą, surowością, projektem oraz rozmiarem. Punkt obowiązkowy na liście zwiedzanie studentów i miłośników architektury w Lizbonie, tak samo często odwiedzany jednak jest przez normalnych turystów, nie mówiąc już o podróżujących na północ lub południe Portugalii. Jest to dworzec, który jest atrakcją turystyczną samą w sobie, nie przypadkowo odwiedzany przez tysiące turystów i opisywany w każdym przewodniku po Lizbonie.

Dworzec Oriente został wybudowany z okazji wystawy Expo, którą Lizbona gościła w roku 1998 – składa się on na plan rewitalizacji dzielnicy Oriente, która dzięki wspomnianej wystawie zyskała nowy wygląd. Jest to jednocześnie największy dworzec w Portugalii, który łączy w sobie funkcje dworca autobusowego, dworca kolejowego, stacji metra oraz dworca odjazdów/przyjazdów autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych.

Dworzec Oriente w Lizbonie – historia

Dworzec Oriente został ukończony w roku 1998, a jego działalność została zaingurowana dokładnie 19 maja 1998. Ta ogromna budowla ze stali, betonu i szkła została wybudowana z myślą o dogodnej obsłudze wystawy EXPO w 1998 roku. Sama budowa trwała ponad 5 lat. Głównym projektantem dworca jest hiszpański inżynier i architekt Santiago Calatrava, a dworzec został wybudowany przez spółkę Nesco.

Dworzec Oriente jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych w Lizbonie – mieście się w jego kompleksie dworzec kolejowych obsługujący pociągi dalekobieżne i lokalne, stacja metra (czerwona linie, stacja Oriente), dworzec komunikacji miejskiej oraz dworzec autobusów międzymiastowych i międzynarodowych.

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Elementem charakterystycznym dworca są cztery perony z ośmioma platformami, na których stoi las kilkudziesięciu dwudziestometrowych kolumn, które to wspierają stalową, ażurową konstrukcję dachu. Kolumny te wraz z konstrukcją przypominają las palmowy, a cała powierzchnia tego niezwykłego zadaszenia to ponad 19 tysięcy metrów kwadratowych.

Jest to nie tylko największy dworzec w Portugalii, ale również jeden z największych na świecie – rocznie obsługuje on ponad 75 milionów pasażerów.

Dojazd do dworca Oriente w Lizbonie

  • pociągi z południa Portugalii, pociągi regionalne w kierunku stacji Santa Apolonia lub ze stacji Santa Apolonia
  • czerwoną linią metra, stacja Oriente
  • autobusy linii: 208, 210, 400, 705, 708, 725, 728, 744, 750, 759, 782, 794
  • taxi z centrum – koszt ok 8€

Bilety i ceny wstępu na dworzec Oriente w Lizbonie

Wstęp na dworzec jest bezpłatny. Jego zwiedzanie nie wymaga żadnych biletów. Można zwiedzać pomieszczenia oraz miejsce dostępne dla użytku publicznego. Nie ma żadnych specjalnych miejsc turystycznych.

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Godziny otwarcia dworca Oriente w Lizbonie

Dworzec Oriente w Lizbonie jest otwarty przez całą dobę – 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok

Adres i współrzędne geograficzne dworca Oriente w Lizbonie

Ed. Gare do Oriente, piso 1
Av. D. João II
1990 – 233 Lisboa
38°46´04N 9°05 57W

Atrakcje turystyczne w pobliżu Dworca Oriente w Parku Narodów

Lokalizacja dworca Oriente w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

Wideo z dworca Oriente w Lizbonie

Galeria zdjęć z dworca Oriente w Lizbonie