Dworzec Oriente w Lizbonie – największy dworzec w Portugalii [Informacje praktyczne]

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Dworzec Oriente w Lizbonie, po portugalsku Gare do Oriente, czasami nazywany również Dworcem Wschodnim w Lizbonie, to budowla ciekawa – nie jest to zwykły dworzec. Dworzec Oriente  w Lizbonie jest to budowla, która zachwyca swoim ogromem, architekturą, surowością, projektem oraz rozmiarem. Punkt obowiązkowy na liście zwiedzanie studentów i miłośników architektury w Lizbonie, tak samo często odwiedzany jednak jest przez normalnych turystów, nie mówiąc już o podróżujących na północ lub południe Portugalii. Jest to dworzec, który jest atrakcją turystyczną samą w sobie, nie przypadkowo odwiedzany przez tysiące turystów i opisywany w każdym przewodniku po Lizbonie.

Dworzec Oriente został wybudowany z okazji wystawy Expo, którą Lizbona gościła w roku 1998 – składa się on na plan rewitalizacji dzielnicy Oriente, która dzięki wspomnianej wystawie zyskała nowy wygląd. Jest to jednocześnie największy dworzec w Portugalii, który łączy w sobie funkcje dworca autobusowego, dworca kolejowego, stacji metra oraz dworca odjazdów/przyjazdów autobusów dalekobieżnych i międzynarodowych.

Dworzec Oriente w Lizbonie – historia

Dworzec Oriente został ukończony w roku 1998, a jego działalność została zaingurowana dokładnie 19 maja 1998. Ta ogromna budowla ze stali, betonu i szkła została wybudowana z myślą o dogodnej obsłudze wystawy EXPO w 1998 roku. Sama budowa trwała ponad 5 lat. Głównym projektantem dworca jest hiszpański inżynier i architekt Santiago Calatrava, a dworzec został wybudowany przez spółkę Nesco.

Dworzec Oriente jest jednym z głównych węzłów komunikacyjnych w Lizbonie – mieście się w jego kompleksie dworzec kolejowych obsługujący pociągi dalekobieżne i lokalne, stacja metra (czerwona linie, stacja Oriente), dworzec komunikacji miejskiej oraz dworzec autobusów międzymiastowych i międzynarodowych.

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Elementem charakterystycznym dworca są cztery perony z ośmioma platformami, na których stoi las kilkudziesięciu dwudziestometrowych kolumn, które to wspierają stalową, ażurową konstrukcję dachu. Kolumny te wraz z konstrukcją przypominają las palmowy, a cała powierzchnia tego niezwykłego zadaszenia to ponad 19 tysięcy metrów kwadratowych.

Jest to nie tylko największy dworzec w Portugalii, ale również jeden z największych na świecie – rocznie obsługuje on ponad 75 milionów pasażerów.

Dojazd do dworca Oriente w Lizbonie

 • pociągi z południa Portugalii, pociągi regionalne w kierunku stacji Santa Apolonia lub ze stacji Santa Apolonia
 • czerwoną linią metra, stacja Oriente
 • autobusy linii: 208, 210, 400, 705, 708, 725, 728, 744, 750, 759, 782, 794
 • taxi z centrum – koszt ok 8€

Bilety i ceny wstępu na dworzec Oriente w Lizbonie

Wstęp na dworzec jest bezpłatny. Jego zwiedzanie nie wymaga żadnych biletów. Można zwiedzać pomieszczenia oraz miejsce dostępne dla użytku publicznego. Nie ma żadnych specjalnych miejsc turystycznych.

Foto_Stacja Oriente Dworzec Kolejowy Lizbona Park Narodów Zdjęcia Fotografie

Godziny otwarcia dworca Oriente w Lizbonie

Dworzec Oriente w Lizbonie jest otwarty przez całą dobę – 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, przez cały rok

Adres i współrzędne geograficzne dworca Oriente w Lizbonie

Ed. Gare do Oriente, piso 1
Av. D. João II
1990 – 233 Lisboa
38°46´04N 9°05 57W

Atrakcje turystyczne w pobliżu Dworca Oriente w Parku Narodów

Lokalizacja dworca Oriente w Lizbonie na turystycznej mapie Lizbony

Wideo z dworca Oriente w Lizbonie

Galeria zdjęć z dworca Oriente w Lizbonie

 

8 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

 • Jan Ek napisał/a:

  Czołem! 10. października przejeżdżamy przez Lizbonę pociągiem. Będziemy ok. południa na Dw. Oriente i dalej z tego dworca ok. 17:30 mamy pociąg do Porto.
  Moje pytania: co ciekawego w tym czasie da się zobaczyć? Myśleliśmy nad przejazdem tramwajem linii 28 z przystankami w ciekawych miejscach. Czy te 5 godz. wystarczy nam na taki „trip”? Jak najszybciej dostać się z Dw. Oriente do najbliższego przystanku tramwaju linii 28. Czy najlepszą opcją na takie zwiedzanie będzie zakup biletu 24h (za 6€) i czy musimy do niego posiadać kartę 7 Colinas lub / Viva Viagem?

  Odpowiedz
  • Dzień dobry,
   W ciągu 5h w Lizbonie polecam zobaczyć dzielnicę Baixa, a następnie Alfamę, na którą można wjechać tramwajem 28 – ten czas powinien starczyć na zwiedzenie tych dzielnic. Przewodniki po nich można znaleźć na tej stronie w zakładce „Przewodniki po Lizbonie”. Szczegóły na temat biletów na komunikację miejską, w tym również biletu 24h, podobnie. Proszę przejrzeć zawarte tutaj informacje i zobaczyć, który rodzaj biletu będzie dla Panstwa najkorzystniejszy, odnośnie założonego planu zwiedzania Lizbony. Karta Viva Viagem jest potrzebna, by nabyć jakikolwiek rodzaj biletu, w tym również bilet 24h. Najłatwiejszy dojazd z Dworca Oriente do centrum to autobus 728 lub metro, do stacji np. Baixa Chiado lub Rossio. Pozdrawiam serdecznie!

   Odpowiedz
   • Jan Ek napisał/a:

    EDIT – Dziękuję bardzo za odpowiedź. Proszę zignorować wysłaną przeze mnie wiadomość prywatną z tym samym zapytaniem. Pozdrawiam!

    edit
    Jeszcze jedno pytanie, bo nie mogę się jednoznacznie doczytać – czy na bilecie 24h można korzystać z pociągów podmiejskich (Linha Azambuja).

    Odpowiedz
    • Nie ma za co dziękować. Na bilecie 24h, który obejmuje metro, autobusy, windy i tramwaje nie można korzystać z pociągów podmiejskich niestety. Pozdrawiam i życzę udanego wyjazdu do Lizbony!

     Odpowiedz
 • Michał napisał/a:

  Witam,
  Czy na dworcu jest jakaś przechowalnia bagażu? To będzie nasz pierwszy punkt programu po opuszczeniu lotniska i przed zameldowaniem na nocleg. Fajnie by było chodzić bez wszystkich tobołków. Ewentualnie czy gdzieś indziej w Lizbonie można przechować bagaż?

  Odpowiedz

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)