Jak dojechać z lotniska w Lizbonie do centrum miasta w nocy?

Lotnisko w Lizbonie Dojazd z do centrum w nocy Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne

Podpowiadamy tym razem, jak dojechać w nocy z lotniska w Lizbonie do centrum miasta. Jak dojechać nocą przy pomocy komunikacji miejskiej, gdzie najlepiej złapać taxi i ile kosztuje taksówka w nocy z lotniska do centrum lub jak wykorzystać dostępne firmy transportowe? A do tego kilka informacji na temat dostępnego serwisu nocnego na lotnisku, wypożyczalni samochodów oraz godzin ich otwarcia, a także informacje praktyczne na temat lotniska w Lizbonie nocą.

Odkąd Wizz Air uruchomił bezpośrednie połączenia z Warszawy do Lizbony często pytacie nas, jak dojechać do centrum Lizbony po godzinie 01.00 w nocy, kiedy metro – najłatwiejszy sposób dotarcia do centrum z lotniska – przestaje kursować? Chcielibyśmy Wam ułatwić pierwsze chwile w Lizbonie zaraz po przylocie, dlatego szczegółowo zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie informacje, które dotyczą nocnego dojazdu z lotniska w Lizbonie do centrum miasta, tak abyście mieli wszystko zebrane w jednym miejscu.

Lotnisko w Lizbonie

Lizbońskie lotnisko to największe lotnisko w całej Portugalii. Jest ono zlokalizowane ok 7 km od centrum Lizbony, a jego kody międzynarodowe to IATA: LIS, ICAO: LPPT. W roku 2014 obsłużyło ono ponad 18 milionów pasażerów z całego świata. Zostało założone w 1942 roku, a obecnie składa się z dwóch terminali: T1 i T2 oraz terminalu wojskowego, tzw.  Figo Maduro Aeroporto. Jego pełna nazwa to Port lotniczy Lizbona-Portela, po portugalsku Aeroporto da Portela, jednak od 2016 roku oficjalna nazwa to Port lotniczy im. Humberto Delgado (po portugalsku Aeroporto Humberto Delgado). Czytaj więcej: Lotnisko w Lizbonie z nową nazwą>>> Połączenia bezpośrednio z Polską obsługą z lotniska w Lizbonie linie TAP (portugalski przewoźnik narodowy) oraz linie niskokosztowe Ryanair i Wizz Air (obydwie linie od marca 2015).

Lotnisko w Lizbonie Dojazd z do centrum w nocy Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne

Lotnisko w Lizbonie: Autobusy nocne

Połączenia lotnisko w Lizbonie – centrum Lizbony jest obsługiwane przez autobus nocny numer 208 firmy Transportes de Lisboa (dawna firma Carris), który jeździ na trasie dworzec Oriente – Cais do Sodre, co znaczy, że dworzec Oriente w Parku Narodów i Cais do Sodre są przystankami początkowymi/końcowymi. Na swojej trasie autobus 208 przejeżdża m.in. przez lotnisko w Lizbonie, stację metra Alameda (skrzyżowanie zielonej i czerwonej linii metra), plac Martim Moniz (tuż obok placu Rossio), czy Prac do Comercio. Całą trasę autobusu 208 można znaleźć tutaj>>>

Przystanek autobusu 208 na lotnisku w Lizbonie, w kierunku centrum znajduje się zaraz obok wyjścia z hali przylotów, obok postoju taxi (na załączonej mapie zaznaczony czerwoną ramką). Aby dojechać do centrum należy wsiąść w autobus w kierunku „Cais do Sodre”. Autobus z dworca Oriente odjeżdża o godzinach:

 • 23.00; 00.00; 00.30; 01.30; 02.30; 03.30; 04.00; 04.30

Dojazd z dworca Oriente na lotnisku zajmuje autobusowi ok 12 minut, zatem na lotnisku jest on odpowiednio około godzin:

 • 23.12; 00.12; 00.42; 01.42; 02.42; 03.42; 04.12; 04.42

Podróż do centrum zajmuje autobusowi 208 z lotniska ok 35 minut, w zależności od korków.

Lotnisko w Lizbonie Dojazd z do centrum w nocy Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne

Bilet na autobus można kupić u kierowcy i kosztuje on 1,90€/os Bilety też można kupić wcześniej w stacji metra, jeśli zdążymy (jest zamykana o godzinie 01.00, a znajduje się ona zaraz obok wyjścia z hali przylotów). Wtedy możemy zakupić m.in. bilet 24h, który można wykorzystać podczas zwiedzanie Lizbony. Więcej o biletach na komunikację miejską w Lizbonie można przeczytać tutaj: Wszystko co chciałbyś wiedzieć o biletach na komunikację miejską w Lizbonie>>>

Uwaga: Autobusem 208, jak i innymi autobusami w Lizbonie dawnej firmy Carris, można przewozić tylko bagaż podręczny o wymiarach: 50x40x20 cm. Kierowca ma prawo do odmowy przewozu większego bagażu. Poniżej znajduje się rozkład jazdy oraz dokładna trasa autobusu 208 z lotniska do centrum Lizbony.

Lotnisko w Lizbonie Dojazd z do centrum w nocy Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne

Lizbona i lotnisko: Dojazd do centrum taxi

Wychodząc z bagażami najbliższy postój taxi znajdziemy zaraz obok wyjście z hali przylotów. Taxi stoją tam przez całą dobę i nawet w nocy nie ma problemów, by złapać taxi. Do taksówek ustawiamy się w kolejce i czekamy na swoją kolej. Nie wybieramy taksówki, a wsiadamy do pierwszej, która podjedzie (wyjątkiem jest, jeśli czekamy na taksówkę dla więcej, niż 4 osób). Postój taksówek znajdziemy również przed halą odlotów (przejście spacerem po znakach z hali przylotów zajmuje ok 5 minut). Koszt taksówki w nocy z lotniska do Lizbony to, w zależności od lokalizacji

 • lotnisko – rondo Marques de Pombal, gdzie zlokalizowane jest wiele hoteli: ok 9-12 €
 • lotnisko – Chiado: ok 10-13 €
 • lotnisko – Bairro Alto: ok 10-15 €
 • lotnisko – Baixa: ok 10-12 €
 • lotnisko – Cais do Sodre: ok 11-14 €

Taryfa nocna obowiązuje w godzinach 21.00-06.00 w dni robocze, a w soboty, niedziele i święta w godzinach 24.00-06.00 Szczegóły na temat taryf oraz więcej informacji na temat taksówek w Lizbonie można znaleźć tutaj: Taxi w Lizbonie [Informacje praktyczne i ceny]>>>

Lotnisko w Lizbonie Dojazd z do centrum w nocy Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne

Nie ma potrzeby zamawiać taksówki wcześniej przez telefon. Czasami niestety się zdarza, że taksówkarza naciągają turystów, jednak zdarza się to rzadko. W miarę możliwości warto ustalić orientacyjną kwotę za przejazd. Pamiętajmy, że płacimy tylko za to, co pokazuje taksometr, który zawsze musi być włączony. Z najważniejszych opłat dodatkowych, które najczęściej zostaną doliczone do rachunku (muszą się również pokazać na taksometrze), należy pamiętać o: opłacie za rozpoczęcie kursu, która zależna jest jest od taryfy, opłacie za bagaż w luku bagażowym (bez znaczenie na wielkość i ilość bagażu lub jego wagę) – 1,60 €. Przewóz wózków dla niepełnosprawnych lub wózków dla dzieci jest bezpłatny. W mieście obowiązuje taryfa 1, poza miastem 3 lub 5 i wtedy płacimy za przejechane kilometry.

Spotkać się możemy z informacją, że lepiej jest łapać taksówki z hali odlotów, gdzie prawdopodobieństwo, że zostaniemy oszukani jest mniejsze (taksówkarze biorą turystów do centrum, aby nie wracać „na pusto”).

Lotnisko w Lizbonie: Dojazd metrem

Do godziny 01.00 w nocy kursuje metro z lotniska w Lizbonie do centrum. Pasażerowi, którzy przylatują do Lizbony lotem Wizz Air z Warszawy niestety bardzo rzadko są w stanie zdążyć na metro, ze względu na opóźnienia lotu oraz czas potrzebny na odbiór bagaży. Jeśli jednak ktoś zdąży, to dojazd metrem z lotniska do centrum Lizbony jest prosty i wygodny. Bilety kupujemy w specjalnych automatach ustawionych przed bramkami, a do wyboru mamy:

 • pojedynczy bilet na metro oraz autobusy, tramwaje, windy – 1.45 € / jeden przejazd
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy – koszt od  6,15 €
 • opcja zapping – doładowanie kwotą od 3 € do 40 €, ważna na pociągi podmiejskiej, windy, autobusy, metro, promy, i tramwaje. Koszt pojedynczego przejazdu w takim przypadku to 1,30 € metrem, autobusem, windą lub tramwajem. 1,85 € na podróż do Sintry lub Cascais z Lizbony, a promami od  1,20 € do 3,60 € w zależności od wybranej trasy.
 • pojedyncze przejazdy są ważny godzinę od pierwszego skasowania, tzn. można zmienić środki transportu w obrębie metra, autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach z wyjątkiem metro – metro.
 • szczegóły rodzajów oraz cen i dokładne opisy biletów na transport miejski w Lizbonie można znaleźć tutaj: Komunikacja miejska w Lizbonie – bilety i ich aktualne ceny 2017>>>

Lotnisko w Lizbonie Dojazd z do centrum w nocy Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne

Na lotnisku, obok wyjścia z hali przylotów, znajduje się wejście do metra (jest ono oznaczone znakami, bez trudu można je znaleźć), a stacja znajdująca się na lotnisku nosi nazwę „Aeroporto”. Jest to końcowa stacja czerwonej linii metra, która krzyżuje się z pozostałymi liniami metra. Aby dojechać do centrum najpierw wsiadamy w czerwoną linię metra, kierunek “Sao Sebastian” i dojeżdżamy do stacji Alameda, na której to czerwona linia krzyżuje się z linią zieloną. Zmieniamy linię (nie wychodzimy za bramki!) na zieloną, kierunek Cais do Sodre i jedziemy do stacji Baixa – Chiado, która znajduje się w samym centrum, na styku dzielnic Bairro Alto i Chiado lub też do końcowej stacji – Cais do Sodre, w zależności, gdzie chcemy się dostać. Jeśli chcemy się dostać w okolice ronda Marques de Pombal, to z lotniska jedziemy do ostatniej stacji czerwoną linią metra, tj. „Sao Sebastian”, gdzie zmieniamy linię metra na niebieską, kierunek Santa Apolonia i jedziemy do stacji „Marques de Pombal”.

Podróż z lotniska do centrum Lizbony metrem zajmuje ok 35-45 minut, w zależności, ile czasu trzeba czekać na przesiadkę. Pamiętajmy, że ostatnie kursy startują o godzinie 01.00 ze stacji początkowych/końcowych i nie ma żadnego serwisu, aż do godziny 06.30, a metro jest zamykane (wszystkie osoby znajdujące się w metrze muszą opuścić stacje metra). Więcej o metrze w Lizbonie można przeczytać tutaj: Metro w Lizbonie>>>

Lotnisko w Lizbonie: Airport Shuttle

Istnieje możliwość skorzystania z prywatnych firm transportowych, które oferują transfery z/na lotnisko w Lizbonie realizowane minibusami. Firmą, z którą współpracuje lotnisko w Lizbonie jest Airport Shuttle. Ceny za transfer w jedną stroną rozpoczyna się od 8€/pasażera, a od 6€/os przy min 2 osobach. Podane jednak ceny obowiązuje do połączeń dziennych, to jest realizowanych w godzinach 07.00-20.00 Dla połączeń nocnych obowiązuje indywidualnie ustalane stawki. Aby zapytać się o możliwość zorganizowania transferu oraz jego dokładną cenę należy skontaktować się z firmą 100 Rumos, która obsługuje transfery pod numerem telefonu: +351 935 886 536 (informacja dostępna w godzinach codz. 08.30-22.00, dostępna również w języku angielskim).

Lotnisko w Lizbonie Dojazd z do centrum w nocy Fotografie Zdjęcia Przewodnik Informacje Praktyczne

Lotnisko w Lizbonie: Wypożyczalnie samochodów

Aktualne wybrane wypożyczalnie, które mają swoje siedziby na lotnisku w Lizbonie przedstawione są poniżej. Podajemy również numery telefonów do nich oraz godziny otwarcia:

 • AVIS/BUDGET | Tel.: +351 28 9889456 | Godziny 06h00 – 01h00
 • EUROPCAR | Tel.: +351 28 9889447 | Godziny 06h00 – 01h00
 • GUERIN | Tel.: +351 28 9800883 | Godziny 06h00 – 01h00
 • HERTZ | Tel.: +351 21 9426300 | Godziny 06h00 – 01h00
 • GOLDCAR | Tel.: +351 218 413 768 | Godziny 06h00 – 01h00

Samochód w Portugalii warto zarezerwować jeszcze z Polski, gdyż ceny wynajmu auta będzie wtedy tańsza, niż wynajmując samochód już na miejscu. Polecamy korzystanie tylko ze sprawdzonych i pewnych wypożyczalni. Poniższe wyszukiwarka samochód pozwala porównać ceny różnych wypożyczalni samochodów w Portugalii (co ważna prezentuje tylko te sprawdzone i polecane wypożyczalnie przez tysiące turystów z całego świata), a jednocześnie wypożyczyć samochód po najniższych cenach. Sprawdźcie sami!

Lotnisko w Lizbonie i dojazd w nocy: Informacje praktyczne

 • Informacja turystyczna na lotnisku w Lizbonie działa w godzinach 07.00-24.00, po 24.00 i znajduje się ona w hali przylotów
 • Autobusy nocne z lotniska w Lizbonie do centrum są bezpieczne
 • Kierowca ma prawo odmówić przewozu większego bagażu w autobusach nocnych, jednak zdarza się to bardzo rzadko
 • W autobusie 208 nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą za bilet, tylko gotówką. Lepiej jest mieć drobne, gdyż z dużych banknotów (50€ lub większe) kierowca może mieć problem, aby wydać resztę
 • Czasami warto się rozejrzeć i zapytać się, czy ktoś nie chciałby zabrać się jedną taksówką z nami i współdzielić koszty dojazdu do centrum
 • Taryfikatory za taksówki dla więcej, niż 4 osób są większe, niż te przedstawione w niniejszym tekście. Po szczegóły zapraszamy tutaj>>>
 • Internet na lotnisku w Lizbonie jest dostępny 24h i oferuje on każdemu pasażerowi 30 minut bezpłatnego internetu na każde 12h. Aby skorzystać z darmowego wi-fi należy zarejestrować się na stronie operatora Boingo (do rejestracji i bezpieczeństwa jest potrzebna karta kredytowa). Internet jest dostępny we wszystkich pomieszczeniach lotnisko w Lizbonie
 • Kawiarnie i bary otwarte 24h na lotnisku, jeśli będziemy mieli ochotę coś zjeść po przylocie lub napić się czegoś, to Spoon Cafe, First Cafe i Grab&Fly
 • Lotnisko w Lizbonie jest otwarte 24h
 • Najbliższy hotel w pobliży lotniska do Tryp Aeroporto Lisboa. Dowiedz się więcej o hotelu Tryp Aeroporto w Lizbonie>>>
 • Dobry wieczór,

  Można taksówkę zamówić wcześniej, dzwoniąc do korporacji taksówkarskiej. Listę polecanych korporacji znajdzie Pani tutaj: http://infolizbona.pl/taxi-w-lizbonie-ceny-telefon-kontakt-oplaty-mapa-taksowek-w-lizbonie/ Bez trudu powinna się Pani dogadać w języku angielskim. Z Largo do Contador Mor może być ciężko, aby złapać taksówkę o tej porze. Na pewno jednak złapie Pani taxi spod dworca Santa Apolonia o tej porze, z Largo do Contador Mor na dworzec jest ok 10 minut spacerem.

  Pozdrawiam!

 • Madzia

  Przyjechalam taxi z lotniska w okolice Marques de Pombal… za 25 euro 🙁
  Oszust? Dodam, ze na oknie mial taryfe, jak normalny taksowkarz, wszystko sie zgadzalo. Na koniec wyciagnal jakas kartke z „alternatywna taryfa”. Jechalam sama i bylam zmeczona, wiec po prostu zaplacilam. Taksowka podjechala po mnie przy wyjsciu z lotniska.

  • Klaudia Burzynska

   Hej. Oszukano cie, zawsze placisz co jest na taksometrze, jesli sie upiera to mowisz ze dzwonicie na policje i od razu cie pusci. To jest nie legalne. Jesli to bylo w nocy to powinnas Zaplacic maks 12 euro nawet z wliczonym bagazem. Ja od ponad roku uzywam Ubera i nawet jesli cos mi soe nie zgadza (kierowca ktory dobrze nie zna lizbony), zglaszam do nich i nastepnego dnia mam juz odpowiedz ze zwrotem roznicy w cenie.

 • Vanessa k

  Witam,

  Chcialabym zapytac jak dojechac z lotniska do Holiday Inn Lisbon Continental ktory znajduje sie przy RUA LAURA ALVES 9,ORAZ JAK Z TEGO HOTELU DOJEZDZAC DO ESTADIO UNIVERSITARIO de LISBOA KTORY JEST ZLOKALIZOWANY PRZY AVENIDA PROFESSOR EGAZ MONIZ 1600-190 LISBOA BARDZO DZIEKUJE

 • Pingback: Madera - tanie loty styczeń 2016 z Polski()

 • Klaudia Burzynska

  Nie polecam zamawiania taxi przez telefon, naliczaja okolo 2,50 euro za to… Ostatnio tak sie przejechalam wlasnie.. Plus za duzo mialam niemilych przezyc z taksowkami i ich naciaganiem. Czesto sa agresywni i nie mowia po angoelsku. Polecam Ubera. Wszyscy mowia po angielsku i nie oszukaja. Mozna zamowic tylkonw aplikacji.

 • Krzyżtoff Lukanowsky

  Witam,
  Do Lizbony przylatujemy w najbliższą niedzielę rano, wylot mam 14.01 również rano. Będziemy w hostelu nieopodal stacji metra Baixa-Chiado. W związku z tym mam pytanie, jak najlepiej dostać się na lotnisko w godzinach porannych? Rozumiem, że metro o 6 jeszcze nie kursuje? Czy w pobliżu tej stacji jest postój taksówek? Z góry serdecznie dziękuję za informacje!

 • Grzesiek

  Cześć,
  przylatuje do Lizbony w sobotę w nocy. Mam hotel na Avenida Almirante Reis (Travel park). Możesz mi doradzic na jakim przystanku mam wysiąść? Gdybym chciał pojechać autobusem 208? 🙂
  Pozdrawiam serdecznie

  • Witam, najlepiej wysiąść na przystanku: Av. Almirante Reis / Igreja Anos. Pozdrawiam serdecznie!

   • Grzesiek

    Przylot mamy o 00:40 autobus z lotniska odjeżdża 00:42. Chyba będzie ciężko…