Geografia Lizbony

Ortfotomap of Lisbon Orto foto mapa Lizbona

Lizbona jest najdalej na zachód wysuniętą stolicą w Europie, czasami nazywana jest balkonem Europy, ze względu ma swoje położenie geograficzne. W poniższym tekście przedstawiono najważniejsze fakty i dane geograficzne odnośnie Lizbony – m.in. jej współrzędne geograficzne, klimat, podział administracyjny, powierzchnię oraz demografię.

Lizbona znajduje się po prawej stronie rzeki Tag w centrum Portugalii. Portugalia znajduje się w południowo-zachodniej Europie, graniczy z Hiszpanii na północy i wschodzie, a z Oceanem Atlantyckim od południa i zachodu. Lizbona leży w centrum kraju, około 300 km od prowincji Algarve w południowej części Portugalii i 400 km od granicy z Hiszpanią.

Geografia Lizbony: Położenie i powierzchnia Lizbony

Lizbona czasami nazywana jest miastem siedmiu wzgórz, ze względu na położenie na siedmiu wzgórzach, których nazwy to: São Jorge, São Vicente, Sant’Ana, Santo André, Chagas, Santa Catarina i São Roque. Najbardziej na zachód wysuniętą częścią Lizbony jest Parque Florestal de Monsanto, który zajmuje powierzchnię ponad 10 km2 i jest jednym z największych parków miejskich w Europie. Lizbona zajmuje powierzchnię 84,94 km2, a jej granice, w odróżnieniu od większości dużych miast, są ściśle określone przez historyczne centrum miasta i nowe dzielnice. Tereny otaczające Lizbone, które są w dużym stopniu zurbanizowane, wchodzą w skład Metropolii Lizbony i znane są jako Grande Lisboa. Metropolię Lizbony tworzy, obok Lizbony, kilka miast i gmin, takich jak Amadora, Queluz, Agualva-Cacém, odivelas, Loures, Sacavem, Almada, Barreiro, Seixal i Oeiras. Obszar miejski Lizbony, wchodzący w skład Grande Lisbo ma powierzchnię 958 km2. Najwyższy punkt Lizbony to Serra de Monsanto o wysokości 227 m n.p.m, a najniższy 0 m n.p.m.

Geografia Lizbony: Współrzędne geograficzne Lizbony

Współrzędne geograficzne Lizbony to: 38°42′49.72″N i 9°8′21.79″W, co czyni ją najbardziej wysuniętą na zachód stolicą w kontynentalnej Europie.

Ortfotomap of Lisbon Orto foto mapa Lizbona
Ortofotmapa Lizbony | Źr. SPOT Satellite

Geografia Lizbony: Klimat Lizbony

Lizbona ma klimat podzwrotnikowy-śródziemnomorski z łagodnymi zimami i gorącymi latami. Średnia roczna temperatura wynosi 21,5°C (70,7°F) w ciągu dnia i 13,5°C (56,3°F) w nocy. Średnia temperatura morza wynosi 17,5°C (63,5°F). Śnieg w okresie zimowym występuje rzadko, jednak opady śniegu miały miejsce m.in. w 1993, 1994, 2006 i 2007. W najzimniejszym miesiącu – styczniu – najwyższa temperatura w ciągu dnia waha się w granicach od 11 do 19°C (52 do 66°F), a najniższa teperatura w nocy wynosi od 3 do 13°C (37 do 55°F). Średnia temperatura wody wynosi wtedy 15°C (59°F). w najcieplejszym miesiącu – sierpniu – najwyższa temperatura w ciągu dnia, na ogół mieści się w zakresie od 26 do 34° C (79 do 93° C), a temperatury w nocy waha się od 16 do 21° C (od 61 do 70° F), średnia temperatura wody wynosi 20° C (68° F).

Generalnie sezon letni trwa około 6 miesięcy, od maja do października. Trzy miesiące – marzec, kwiecień, listopad – są przejściowe, czasami temperatura przekracza w nich 20° C (68° F), a średnia temperatura w tych trzech miesiacach to od 18,9° C (66° F) w ciągu dnia do 12,0° C (53,6° F) w nocy. Grudzień, styczeń i luty to najzimniejsze miesiące, przy średniej temperaturze 15,5° C (59,9° F) w ciągu dnia i 8,9° C (48,0° F) w nocy. Wśród wszystkich metropolii w Europie Lizbona ma najcieplejsze zimy i najłagodniejsz przebieg nocnych temperatur. Deszcz występuje głównie w zimie, a lata są na ogół suche. Słoneczne godziny to około 2800 godzin rocznie, ze średnio 4,6 godzin słońca na w grudniu do średnio 11,4 godzin słońca na dzień w lipcu. (Opracowano na podstawie www.wikipedia.com)

Geografia Lizbony: Podział administracyjny Lizbony

Lizbona dzieli się na 53 gminy tzw. parafie cywilne (freguesias). Należą do nich: Ajuda, Alcâtara, Almada, Alto do Pina, Alvalade, Ameixoeira, Anjos, Beato, Benfica, Campo Grande, Campolide, Carnide, Castelo, Charneca, Coração de Jesus, Encarnação, Graça, Lapa, Lumiar, Madalena, Márinha, Marvila, Mercês, Nossa Senhora de Fátima, Pena, Penha de França, Prazeres, Sacramento, Santa Catarina, Santa Engrácia, Santa Isabel, Santa Justa, Santa Maria de Belém, Santa Maria dos Olivais, Santiago, Santo Condestável, Santo Estêvão, Santos-o-Velho, São Cristóvão e São Lourenço, São Domingos de Benfica, São Francisco Xavier, São João, São João de Brito, São João de Deus, São Jorge de Arroios, São José, São Mamede, São Miguel, São Nicolau, São Paulo, São Sebastião da Pedreira, São Vicente de Fora, Sé, Socoorro. Nowa ustawa (“Lei n. º 56/2012”) z listopada 21012 zmniejszył liczbę freguesias do 24. Ponadto wyodrębnia się zwyczajowo historyczne dzielnice Lizbony, takie jak: Alcântara, Alfama, Bairro Alto, Baixa, Belém, Chiado, Estrela, a także Parque das Nações.

Lizbona mapa miasta
Mapa dzielnic i parafii w Lizbonie | Wikipedia.com – Maximilian Dörrbecker

Geografia Lizbony: Demografia Lizbony

Ludność Lizbony wynosi 547 631 (stan na 2011), a całego obszaru metropolitalnego ok 2 800 000 według Instituto Nacional de Estatística (Narodowy Instytut Statystyczny). Gęstość zaludnienia w mieście to 6458 osób na kilometr kwadratowy.

Geografia Lizbony: Flora i fauna Lizbony

Nie licząc gatunków w lizbońskim zoo, to Lizbonę zamieszkuję ponad 120 różnych gatunków zwierząt. Spośród nich, 50 gatunków, żyje wyłącznie w Parque Florestal de Monsanto. Najbardziej liczne są ptaki, z gatunków na które warto zwrócić uwage Lizbonę zamieszkują: Parus ater, Sylvia atricapilla, Turdus merula, Carduelis chloris, Serinus Serinus, Certhia brachydactyla i Picus viridis. Jeśli chodzi o ssaki, to najbardziej popularne są Microtus lusitanicus, Mus musculus, Aodemus sylvaticus Dicrurus, Sciurus infuscatus vulgaris, Sorex araneus, Rhinolophus ferrumequinum. Florę w Lizbonie reprezetnują różne gatunki drzew i krzewów, z których najpopularniejsze gatunki to: Quercus suber L., Quercus rotundifolia Lam, Quercus faginea Lam, Quercus pyrenaica Willd, Pinus pinea L., Eucalyptus globulus Labill, Ulmus campestris, Arbutus unedo i Pistacja lentiscus.

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)