Filmy o Lizbonie, w Lizbonie, z Lizboną – koniecznie zobacz przed lub po podróży do Lizbony [Wideo]

Nocny pociąg do Lizbony kadr film

Lizbona, tak jak inne miasta świata, często jest przedstawiana również w filmach, gdzie to pełni albo rolę tła dla bohaterów i całej akcji albo i pełni jedną z ważniejszych ról w filmie poprzez swój klimat i urok. Wybierając się na wakacje lub wycieczkę do Lizbony warto zobaczyć w wolnym czasie filmy z Lizboną w tle, aby poznać to miasto w inny sposób, niż z informacji, które czytamy o stolicy Portugalii przed wyjazdem. Zwiedzając Lizbonę możemy starać się odnaleźć miejsca przedstawione w filmach – może to być ciekawy pomysł na zwiedzanie i poznawanie portugalskiej stolicy!

Również, gdy już wróci się do domu, a będziemy sobie chcieli przypomnieć Lizbonę, jej zakamarki, główne place, miejsca i klimat, to niektóre filmy tutaj przedstawione świetnie nam w tym pomogą. Poniżej znajduje się zestawienie najlepszych i polecanych filmów o Lizbonie, z Lizboną w tle lub które wyraźnie nawiązuje do Lizbony.

1. Lisbon Story (1994)

Dźwiękowiec, Philip Winter otrzymuje pocztówkę z Lizbony od swojego przyjaciela, reżysera Fredricha Monroe, który prosi go pomoc w dokończeniu swojego filmu. Philip przyjmuje propozycję. Po przyjeździe na miejsce, dowiaduje się jednak, że jego przyjaciel – reżyser zaginął. Zafascynowany wyjątkową atmosferą tej europejskiej stolicy rozpoczyna poszukiwanie przyjaciela oraz ‘wyławianie’ wyjątkowych dźwięków miasta rozkoszując się przy tym magiczną atmosferą Lizbońskich uliczek….
Wim Wenders powraca w „Lisbon story” do różnych motywów kina i własnej twórczości. Obraz jest nasycony ironią i humorem a wypełnia go muzyka z kręgu fado. Film jest opowieścią o mieście, o kulturze Portugalii, jest w nim również miejsce na uczucia wiążące ludzi, od solidarności zaczynając a na miłości kończąc.  Niezwykły film z przepiękną muzyką zespołu Madredeus.

2. Nocny pociąg do Lizbony (2013)

„Starzejący się profesor Raimund Gregorius (Jeremy Irons) przypadkowo spotyka tajemniczą Portugalkę. Przekonuje go ona do zakupienia pewnej książki. Zafascynowany dziełem, Raimund porzuca pracę i wyrusza w podróż do Lizbony. Ma nadzieję odkryć losy autora, Amadeu de Prado (Jack Huston), który był doktorem i poetą żyjącym za czasów dyktatury Antonio de Oliveira Salazara.”
Jednak wkrada się w niego kilka błędów, gdyż tak na prawdę profesor gimnazjum Raimund Gregorius w drodze na zajęcia w rodzinnym Bernie spotyka stojącą na moście kobietę, która, jak się wydaje, chce skoczyć do rzeki. Ratuje ją; kobieta po chwili ucieka, zostawiając mu swój płaszcz, a w nim książkę autorstwa Amadeu de Prado i dwa bilety na pociąg do Lizbony. Gregorius zaczyna czytać książkę, ta tak bardzo go wciąga, że rusza do Lizbony na poszukiwanie jej autora. W Lizbonie wraz w głównym bohaterem, idąc po śladach tej prozy, rekonstruuje biografię Amadeu (widzimy jej kolejne fragmenty w retrospekcjach): lekarza, filantropa, humanisty, filozofa-dylentata, bohatera ruchu oporu przeciw dyktaturze Salazara, który umiera dokładnie w dzień rewolucji goździków. Czytaj więcej o filmie „Nocny pociąg do Lizbony”>>>

3. Zima w Lizbonie (1990)

Bohaterem filmu jest pianista grający w zespole jazzowym, na czele, którego stoi sam Dizzy Gillespie, legendarny trębacz, kompozytor i wokalista. Podczas trasy koncertowej w Portugalii mężczyzna zakochuje się w pięknej nieznajomej, która okazuje się być wybranką serca szefa gangu

4. Tajemnice Lizbony (2010)

Oparte na powieści portugalskiego pisarza Camilo Castelo Branco, Tajemnice Lizbony, są z początku linearną opowieścią, z jednym głównym bohaterem, Joao, nastolatkiem żyjącym w sierocińcu pod opieką Ojca Denisa. Nie zna on swojej matki ani ojca, ale z czasem dowiaduje się coraz więcej szczegółów dotyczących swojego życia. Jakkolwiek, mimo tej przesłanki, jak film posuwa się naprzód widz zapomina o początkowym protagoniście i fabuła zaczyna koncentrować się na kolejach losu jego wychowawcy, które zaprowadzą nas do kolejnych postaci. Powiązania znikną. Fabuła jest rozbita, i tak jak byśmy czytali Opowieści tysiąca i jednej nocy, jedna tajemnica prowadzi do następnej, zostawiając w tyle źródłowy wątek, który prowadzi do dziesiątków kolejnych. (Opis z kinonaswiecieblogspot.com)

5. W pokoju Wandy (2000)

Całkowicie inne przedstawienie Lizbony. Zobaczymy w nim przedstawioną lizbońską dzielnicę Fontainhas, gdzie toczy się życie uzależnionych od narkotyków, ich codzienne problemy i sprawy. To wszystko przedstawione w otoczeniu dzielnicy, którą się każdego dnia niszczy, poprzez wyburzanie jej budynków. Majstersztyk światła i obrazu  reżyserii Pedro Costa.

6. Imagine (2012)

Do prestiżowego ośrodka w Lizbonie przyjeżdża instruktor niewidomych, który za pomocą kontrowersyjnych metod uczy młodych pacjentów sztuki orientacji w przestrzeni.

Opisy filmów pochodzą ze strony www.filmweb.pl, chyba, że podano inaczej.

5 komentarzy. Przeczytaj je poniżej lub dodaj kolejny

Dodaj nowy komentarz

Imię jest wymagane.
Adres email jest wymagany.
Nieprawidłowy adres URL. (http://example.com)