Autobusy w Lizbonie – rozkład jazdy, godziny, mapa połączeń

Autobus Carris

Autobusy miejskie w Lizbonie, to drugi po metrze najbardziej popularny sposób przemieszczania się po Lizbonie. Główną firmą, która obsługuje autobusy w Lizbonie – zarówno dzienne, jak i nocne – jest firma Carris, odpowiedzialna również za funkcjonowania wind i tramwajów. W Lizbonie dostępnych jest kilkadziesiąt linii autobusowych, dzięki czemu praktycznie w każde miejsce można swobodnie dojechać – komunikacja autobusowa w Lizbonie stanowi doskonałe uzupełnienie metra.

Komunikacja autobusowa w Lizbonie obsługuje nie tylko ścisłe centrum miasta, ale również dzielnice oddalone dalej od centrum. Autobusy firmy Carris są koloru żółtego i są one dobrze oznakowane, dzięki czemu nie sposób pomylić ich z żadnym innym przewoźnikiem. Dodatkowo autobusy na przedniej szybkie oraz na schemacie komunikacji miejskiej w Lizbonie są oznaczone różnymi kolorami, które przydzielona są do poszczególnych stref w mieście.

Autobusy w Lizbonie

Przystanki są bardzo dobrze oznakowane, umieszczono na nich również mapy z trasami linii obsługujących dany przystanek, a często i  trasami wszystkich linii autobusowych w Lizbonie. Przystanki są zadaszone, bardzo często posiadając elektroniczny wyświetlacz, który informuje, ile czasu pozostało do przyjazdu najbliższego autobusu danej linii. Każdy autobus ma swój numer, a na wyświetlaczu z przodu autobusu zawsze jest pokazany kierunek, w którym autobus jedzie.

Autobusy dzienne i nocne w Lizbonie

Autobusy dzienne firmy Carris funkcjonują od ok. 5 rano do ok. północy, a autobusy nocne oznakowane są dwójką na początku i są trzycyfrowe: 2xy – wszystkie autobusy nocne ruszają spod dworca Cais do Sodre, a następnie rozjeżdżają się po całej aglomeracji. Zaczynają one kursować od północy, a jeżdżą +/- raz na godzinę.

Autobusy w Lizbonie: Rozkład jazdy autobusów i mapa komunikacji autobusowej

Mapa komunikacji autobusowej w Lizbonie dostępna jest tutaj, a rozkład jazdy autobusów i tramwajów oraz wind znajdziemy pod tym linkiem: http://www.carris.pt/en/buslines/

Mapa de rede carris maps of buses and tram in Lisbon

Autobusy w Lizbonie: Bilety i aktualne ceny

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, w punkach oznaczonych napisem „MOB”, wszystkich stacjach metra oraz na stacjach kolejowych (tylko w opcji zapping). Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy.

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem / Viva Viagem SRT. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0.50 i jest ona ważna rok.

Karta Viva Viagem może być zasilona na trzy różne sposoby:

 • pojedynczy bilet na autobus, tramwaj lub metro – €1.45
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i niektóre pociągi miejskie – koszt €6,30 (lub €9,35 i €10,40 w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Nowe bilety 24h na transport publiczny w Lizbonie>>>)
 • opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€, a przy każdym doładowaniu dostajemy bonus pieniężny na kartę. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,30 autobusem, tramwajem lub windą, a €1,31 metrem.
 • ceny są aktualne na: rok 2018
 • dowiedz się więcej o biletach na autobusy w Lizbonie w tekście: Aktualne ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie>>>

Bilet również można kupić u kierowcy lub w specjalnych maszynach, które znajdują się w nowych tramwajach – jednak wtedy bilet taki nie zawiera karty Viva Viagem, a płacimy za niego €1.85 w autobusach i €2.90 w tramwajach, € 3,70 w windach Gloria, Lavra i Bica (w cenie zawarte są dwie podróże i €5,15 w windzie St Justa (w cenie zawarte są dwa przejazdy).

Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem /7 Colinas lub Viva Viagem SRT. Jedyna różnica między kartami Viva Viagem, 7 Colinas, a Viva Viagem SRT dotyczy tego, że karty Viva Viagem SRT (białe karty) dostać można tylko w niektórych maszynach sprzedających bilety w sieci metro i na stacjach kolejowych. Karty te (Viva Viagem SRT) załadowane w opcji zapping nie są honorowane w środkach transportu Fertagus i metro Transportes do Sul. Dla 99% turystów odwiedzających Lizbonę nie będzie to jednak robiło żadnej różnicy i nie jest to dla nich ważne.

Autobusy w Lizbonie: Informacje praktyczne

 • wsiadamy zawsze pierwszymi drzwiami i obowiązuje kolejka na przystanku
 • kasowniki znajdują się za kierowcą
 • nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą za bilet u kierowcy
 • w niektórych autobusach jest bezpłatne wifi
 • autobusy są często klimatyzowane, nie ma zatem potrzeby otwierania w nich okien
 • firma Carris posiada nowy tabor, dzięki czemu autobusy są w miarę nowoczesne
 • należy uważać na kieszonkowców
 • nie ma możliwości przewozu dużego bagażu autobusami, tylko bagaż podręczny