Autobusy w Lizbonie – rozkład jazdy, godziny, mapa połączeń

Autobus Carris

Autobusy miejskie w Lizbonie, to drugi po metrze najbardziej popularny sposób przemieszczania się po Lizbonie. Główną firmą, która obsługuje autobusy w Lizbonie – zarówno dzienne, jak i nocne – jest firma Carris, od marca 2015 wchodzą w skład firmy Transportes de Lisboa, odpowiedzialna również za funkcjonowania wind i tramwajów. W Lizbonie dostępnych jest kilkadziesiąt linii autobusowych, dzięki czemu praktycznie w każde miejsce można swobodnie dojechać – komunikacja autobusowa w Lizbonie stanowi doskonałe uzupełnienie metra.

Komunikacja autobusowa w Lizbonie obsługuje nie tylko ścisłe centrum miasta, ale również dzielnice oddalone dalej od centrum. Autobusy firmy Carris są koloru żółtego i są one dobrze oznakowane, dzięki czemu nie sposób pomylić ich z żadnym innym przewoźnikiem. Dodatkowo autobusy na przedniej szybkie oraz na schemacie komunikacji miejskiej w Lizbonie są oznaczone różnymi kolorami, które przydzielona są do poszczególnych stref w mieście.

Autobusy w Lizbonie

Przystanki są bardzo dobrze oznakowane, umieszczono na nich również mapy z trasami linii obsługujących dany przystanek, a często i  trasami wszystkich linii autobusowych w Lizbonie. Przystanki są zadaszone, bardzo często posiadając elektroniczny wyświetlacz, który informuje, ile czasu pozostało do przyjazdu najbliższego autobusu danej linii. Każdy autobus ma swój numer, a na wyświetlaczu z przodu autobusu zawsze jest pokazany kierunek, w którym autobus jedzie.

Autobusy dzienne i nocne w Lizbonie

Autobusy dzienne firmy Carris funkcjonują od ok. 5 rano do ok. północy, a autobusy nocne oznakowane są dwójką na początku i są trzycyfrowe: 2xy – wszystkie autobusy nocne ruszają spod dworca Cais do Sodre, a następnie rozjeżdżają się po całej aglomeracji. Zaczynają one kursować od północy, a jeżdżą +/- raz na godzinę.

Autobusy w Lizbonie: Rozkład jazdy autobusów i mapa komunikacji autobusowej

Mapa komunikacji autobusowej w Lizbonie dostępna jest tutaj, a rozkład jazdy autobusów i tramwajów oraz wind znajdziemy pod tym linkiem: http://www.carris.pt/en/buslines/

Mapa de rede carris maps of buses and tram in Lisbon

Autobusy w Lizbonie: Bilety i aktualne ceny

Bilety na całą komunikację miejską w Lizbonie można kupić na większych skrzyżowaniach w widocznych żółtych budkach oznaczonych znaczkiem firmowym przewoźnika „Carris”, w punkach oznaczonych napisem „MOB”, wszystkich stacjach metra oraz na stacjach kolejowych (tylko w opcji zapping). Istnieje również możliwość zakupu biletu u kierowcy, w niektórych środkach transportu, jednak wtedy bilet jest droższy.

Najlepszą opcją na zakup biletu / biletów jest zakup zielonej karty magnetycznej 7 Colinas / Viva Viagem. Jest ona ważna w metro, tramwajach, autobusach sieci Carris, windach, pociągach miejskich i na promach. Zakup karty kosztuje €0.50 i jest ona ważna rok.

Karta Viva Viagem może być zasilona na trzy różne sposoby:

 • pojedynczy bilet na autobus, tramwaj lub metro – €1.45
 • bilet 24 godzinny na tramwaje, metro, windy, autobusy i niektóre pociągi miejskie – koszt €6,15 (lub €9,15 i €10,15 w opcjach rozszerzonych, czytaj więcej: Nowe bilety 24h na transport publiczny w Lizbonie>>>)
 • opcja zapping – daje ona możliwość doładowania karty określoną kwotą i korzystania ze wszystkich środków transportu komunikacji miejskiej w Lizbonie (metro, tramwaje, autobusy sieci Carris, wind, pociągi miejskie i promy). Przy czym doładowanie może być od minimum 3€ do 40€, a przy każdym doładowaniu dostajemy bonus pieniężny na kartę. Wykupując taką opcję, pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,30
 • ceny są aktualne na: styczeń 2017
 • dowiedz się więcej o biletach na autobusy w Lizbonie w tekście: Aktualne ceny i rodzaje biletów na komunikację miejską w Lizbonie>>>

Bilet również można kupić u kierowcy lub w specjalnych maszynach, które znajdują się w nowych tramwajach – jednak wtedy bilet taki nie zawiera karty Viva Viagem, a płacimy za niego €1.85 w autobusach i €2.90 w tramwajach, € 3,70 w windach Gloria, Lavra i Bica (w cenie zawarte są dwie podróże i €5,15 w windzie St Justa (w cenie zawarte są dwa przejazdy).

Nie można wybrać więcej, niż jednej opcji doładowując pojedynczą kartę Viva Viagem /7 Colinas .

Autobusy w Lizbonie: Informacje praktyczne

 • wsiadamy zawsze pierwszymi drzwiami i obowiązuje kolejka na przystanku
 • kasowniki znajdują się za kierowcą
 • nie ma możliwości płacenia kartą płatniczą za bilet u kierowcy
 • w niektórych autobusach jest bezpłatne wifi
 • autobusy są często klimatyzowane, nie ma zatem potrzeby otwierania w nich okien
 • firma Transportes de Lisboa (dawny Carris) posiada nowy tabor, dzięki czemu autobusy są w miarę nowoczesne
 • należy uważać na kieszonkowców
 • nie ma możliwości przewozu dużego bagażu autobusami, tylko bagaż podręczny
 • Joe

  Witam,

  Mam pytanie, czy bilet 24h uprawnia do wjazdu windą Elevador de Santa Justa i innymi windami?
  Z góry dzięki za odpowiedz.

  Pozdrawiam

  • Tak, bilet 24h upoważnia do korzystania ze wszystkich wind miejskich w Lizbonie! Jedynie wejście na taras widokowy na windzie Santa Justa nie jest objęte biletem 24h – wstęp jest płatny 1,5€. Pozdrawiam serdecznie

 • Robert

  Witam,
  W jaki sposób i gdzie można doładowywać kartę Viva Viagem?
  Pozdrawiam serdecznie,
  Robert

  • Kartę można doładować na przykład w każdej stacji metra, w automatach lub kasach. Pozdrawiam serdecznie

 • Pingback: Lizbona: Targ Mercado da Ribeira w Lizbonie [Informacje]()

 • Pingback: Pawilon Portugalii w Lizbonie, w Parku Narodów - Oriente()

 • Pingback: Lizbona: Lisboa Card - karta turystyczna w Lizbonie - opis()

 • Pingback: Komunikacja miejska w Lizbonie - ceny, rodzaje biletów()

 • Wojciech Gdowski

  Dzień dobry,
  czy bilet 24h obejmuje wszystkie strefy? będę dojeżdżał do centrum z Costa Caparica i widzę, że pojedyncze bilety do centrum są droższe niż te w samym mieście.

  • Dzień dobry,
   Nie, bilet 24h nie obejmuje połączeń z Costa da Caparica do centrum. Na tej trasie obowiązują inny rodzaj biletów. Szczegóły na http://www.carris.pt w dziale Bilhetes e Passes Carris Pozdrawiam!

   • Wojciech Gdowski

    Bardzo dziękuję!

 • Prorok

  Hej,
  szybkie pytanie, czy jak skasujemy bilet raz to jest on ważny 60min ot tak, czy trzeba jak w Porto w każdym pojeździe przykładać do czytnika przy wejściu?

  • Bilet należy za każdym razem przyłożyć czytnika przy wejściu. Pozdrawiam!

   • Prorok

    Hej, dzięki za odpowiedź 😉
    Ale jak jest z tym (tekst z drugiego artykułu)
    „pojedyncza podróż kosztuje tylko €1,30 / windą, metrem, autobusem lub
    tramwajem. Bilet jest ważny godzinę od pierwszego skasowania w
    autobusach, tramwaju i windach tzn. można zmienić środki transportu w
    obrębie autobusów, wind i tramwajów w dowolnych kombinacjach.”
    Przykładowo bilet skasowałem 50min temu, wsiadam do autobusu przykładam do czytnika(bilet jeszcze jest ważny bo 1h nie minęła) i jadę gdzieś 20min, czyli 10min jest już po skończeniu się ważności biletu.

    Pozdrawiam 😉